Kurtulmuş yeni partisini açıkladı!


Necmettin Erbakan'la görüş ayrılığına düştükten sonra Saadet Partisi'nden kopan Numan Kurtulmuş bir süredir çalışmalarını yürttüğü yeni partisini ve logosunu açıkladı.



Saadet Partisi'nden ayrıldıktan sonra yeni bir oluşum başlatan Numan Kurtulmuş, yeni partisinin adını ve logosunu açıkladı:

Yeni partinin adı: Halkın Sesi Partisi (HAS)

Ankara Rixos Otel'de düzenlenenen basın toplantısında kurucular Kurulu listesinin açıklanmasının ardından "Başbakan Numan" sloganları eşliğinde kürsüye gelen Numan Kurtulmuş, şunları söyledi:

Bir çok kimseye şükran borçluyum. Bütün kardeşlerimize yürekten teşekkür ediyorum. Bizi bir ay gibi kısa süre içerisinde bu partinin kurularak bugün gelmesini sağlayan bütün arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.

Birinci sorumuz şudur:
Niçin bu kadro kendine yeni bir yol aramaya karar vermiştir?
Bugün içinde bulunduğumuz şartlar, yolsuzluk ve yolsuzluğun sürmesi, olumsuz küresel şartlar, kendi şartları içinde çözümleyecek ve bunu küresel ölçekte ortaya koyacak bir siyaset şeklini zorunlu kılmıştır.

Bu sorunların çözülmesi sömürgeci ve tekelci zihniyetlerle asla mümkün değildir. Sadece her hangi bir hükümetin programından kaynaklanan sorunlar değildir. Siyaseti bir medeniyek siyaseöti olarak algılayan iddia ve irade sahibi bir topluluk bugün buradadır.

Ayrıca Türkiye'de siyasal sistemin yaşadığı sorunlar, sorunların büyütüldüğü bir ortamı ortaya koyuyor. Siyasi partiler sorunları çözmek yerine kavga üzerinden siyaset yürütüyorlar. Hergün kavga üretiyorlar. Milletin sorunlarını bilen, bunu çözme iradesine sahip olan ve asla mış gibi yapmayan, geri adım atmayacak, korkmayacak bir siyasi harekete ihtiyaç var.

Bütün bu gerekçeler burada bulunan kadroyu harekete geçirmiştir.

Zıtlıkları büyüterek siyaset yapma dönemi artık sona ermiştir. Yolumuz açık olsun. Bu arkadaşlarımızın ortak çabalarından oluşacak bu hareket inşallah yolumuzu aydınlatsın.

İkinci sorumuz şudur:

Siyasi olarak yerimiz neresidir?

Bu parti Türkiye'de milletin, halkın merkezi olan bir partidir. Onun için yerimizi milletin merkezi halkın sesi olarak tanımlıyoruz.

Biz bunu söylerken bizim partimizde çok farklı arkadaşlarımız olacak. Kendi birikim ve tecrübelerini paylaşacaklar. Bilgilerini bu siyasi hareketin öncve muktedir bir siyasi hareket olmasına harcayacaklar. Farklılıklarımız bizim aramızda bir sorun olmayacak.

Bürokratik oligarşinin egemenliğinin yerine kayıtsız şartsız milletin, halkın egemenliğini kuracağız.

Bizi bir araya getiren en önemli unsurlardan biri millet egemenliğini kurmak olduğuna göre, bunun önündeki hukuki ve siyasi düzenlerin ortadan kaldırılması da bizim siyaseötimizin vazifesidir. Bunun için yeni bir anayasa ile bütün hukuki ve siyasi reformların korkusuzca gerçekleştirilmesi ortak hedeflerimizden birisidir.

Bu siyasi kadro sözünü hiç esirgemeden çalışacak. Bizden inanmadığımız hiç bir şeyi söylemeyi kimse beklemesin. Yeni gelecek sözü tam kitabın ortasından söyleyeceğiz. Üslubumuzda asla kavga, kamplaştırma, marjinallik olmayacak. Medeniyetimizin değerlerini unutmadan yolumuza devam edeceğiz. Kimseyi bu topraklarda bizden ayrı olarak görmeyeceğiz. Kimseye karşı düşmanlık etmeyeceğiz. Kimseye düşmanlık etmeyeceğiz. Bu ülkede ve dünyada ancak ve ancak zalimlere karşı düşmanlık edeceğiz.

Sözümüzü marjinal hale getirmeden söyleyeceğiz. Bu anlamda milletin sesi ve tercihi bizim siyasetimizin tercihleri olacaktır.

Dördüncü olarak...

Siyasette ittifaklarımızı asla ve asla kapalı kapılar arkasında yapmayacağız. Başkalarından vize alacak bir siyaset geliştirmeyeceğiz. Sahnede kimin rol alacağı ile ilgili değiliz. Rol ne zaman bize gelecek diye asla beklemeyeceğiz. Çünkü biz bu ülkede ve dünyada uygulanan bu yanlış siyasetlerin alternatifi olmak için bir araya geldik. Oynanan oyunları değiştirmek için bir araya geldik. Bir ittifak olacaksa bu ittifakımız halkımıla olacaktır.

Türkiye'de demokrasinin örneği olacak bir partiyi inşa etmeye çalışıyoruz.

Milletimiz de bunun ne olduğunu görüyor. Bu parti Türkiye'nin yeni siyaset tarzı ve milletin sesi olacak.

Bu parti asla bir grubun, biz hizbin, küçük bir teşkilatın partisi olmayacaktır. Bu parti halkın kendisini içinde bulruğu bir parti olarak inşa edilecektir.

Siyasetimizi asla Türkiye'nin alışılmış siyaseti olarak belirlemeyeceğiz.

Kullanacağımız dil. Bizden asla inanmadığımız bir şeyi söylemeyeceğiz. Bu salonda ne konuşursak zaten milletin sözü olduğu için Tandoğan meydanında da aynı sözü söyleyeceğiz.

Reel politiğin en iyisini ve en kralını bu parti bilecek ama asla teslim olmayacak ve diz çökmeyecek.

Asla mış gibi davranmayacağız. Bu partiler milletle yaptıkları sözleşmenin gereğini yerine getiremiyorlar. Sorduğumuz zaman müsade etmediler diyorlar. Biz asla bize yaptırmadılar sözünü kullanmayacağız.

Eski siyaset tarzını reddediyoruz ve siyaseti yeniden formatlıyoruz.

Bu kadronun önünde tarihi bir sorumluluk duruyor. Dünyadaki ve bölgesindeki şartları çok iyi bilen bir kadro ile bir aradayız.

Amacımız bize gösterilen ilgiyi ve muktedir siyaseti parlamentoya taşımak istiyoruz. Muktedir siyaset tarzını bilerek kullanıyorum. Bizim tercihimiz muktedir siyaseti iktidar yapmaktır.

Önümüzde çok kolay bir yol var demiyorum. Önümüzde kolay bir yol olduğunu asla söylemiyorum. Sizler de kolay yoldan bazı makam ve mevkilere gelme amacında değilsiniz.

Önümüzde illerimizin kurulaşları var ve bu parti önümüzdeki seçime girecek şekilde kuruluşunu tamamlayacak. Bir ay içinde de genel kurulunu yapacak.

PARTİNİN ADI VE LOGOSU



Kurtulmuş daha sonra yeni partisinin ismini ve lgosunu açıkladı.

Partimizin logosundaki güneş, hem yeni bir dünyanın kurulmakta olduğunu hem de tarihi medeniyet bağlantısını ifade etmek için kullanılmıştır.

Eşi Sevgi Kurtulmuş ile salona giren Numan Kurtulmuş'u partililer 'Başbakan Numan'' sloganları ile karşıladı. Kurtulmuş'un yeni partisinin adını ve amblemini açıklamasının ardından da solandakiler Kurtulmuş'u ayakta alkışladı.

Toplantı öncesinde tanıtım filmi izletildi. Salonun duvarlarına asılı ''yola çıkıyoruz'' sloganları dikkat çekti. Bu arada partinin kurucular kurulunun açıklanması sırasında Numan Kurtulmuş'un kısa süreli salondan ayrıldığı görüldü.

Toplantının sonunda Kurtulmuş, eşi Sevgi Kurtulmuş ile birlikte kutlamaları kabul etti. Partisine ilişkin evrakları da imzalayan Kurtulmuş, sevgi gösterileri arasında buradan ayrıldı.

Bu arada Halkın Sesi Partisi'nin kuruluş dilekçesinin bugün saat 15.00'te İçişleri Bakanlığına sunulacağı bildirildi.



İŞTE KURUCULAR KURULU ÜYELERİ

Numan Kurtulmuş

Abdulaziz Tantik

Abdülhamit Gül

Abdülkadir Özer

Abdullah Arar

Abdullah Uzun

Ahmet Akçay

Ahmet Bekcan

Ahmet Bilgin

Ahmet Demircan

Ahmet Erdoğdu

Ahmet Gül

Ahmet Feyzi İnceöz

Ahmet Münir Yaşar

Ahmet Sipahi

Akif Gürdoğan

Ali Aktaş

Ali Öztürk

Alper Gencer

Altan polat

Atıf Özbey

Aydın Yardımcı

Ayham Demir

Aynur Demiray

Bahri Zengin

Banu Atabay

Beyhan Aslan

Birol Kiraz

Cevat Özkaya

Nazır Cinangir İslam

Çağrı Erhan

Ebru Kurban

Ekrem Baki

Emine Arslan

Emine Uçak Erdoğan

Emre Baki

Enis Başakın

Enver Bakırcı

Erdinç Yazıcı

Erol Dilaver

Erol Erdoğan

Erol Gökalp

Ersan Erdoğan

İbrahim Ertan Yülek

Ekrem Uludağ

Zeki Acar

Fikret Karabekmez

Filiz kozan

Gülten Çelik

Halil İbrahim Karademir

Hakan Poyraz

Halil Aydın

Halil Yıldız

Haluk Yavuzer

Hasan Kaya

Hatice Aydın

Hayri Kırbaşoğlu

Himmet Reşit Ayhan

Hüseyin Güleç

İbrahim Atıcı

İbrahim Durmaz

İbrahim Tenekeci

İlknur Karaaslan

İlyas Sönmez

İrfan Gül

İsmail Aydos

İsmail Karaduman

İsmail Küçükali

Kayhan Özdemir

Kazım Aslan

Kemal Albayrak

Lütfü Esengün

Emin Aydın

Kemal Şahin

Mahmure Boyalı

Mahmut Tadoğan

Mehmet Akgül

Mehmet Batur

Mehmet Bekaroğlu

Mehmet Güngör

Mehmet Kahraman

Mehmet Sıddık Kara

Süleyman Metin Kalkan

Muhittin Bal

Mukadder Başeğmez

Murat Acar

Murat Kargılı

Musa Demir

Mustafa Çetin

Mustafa Enesoğlu

Mustafa Özkan

Mücahid Canbolat

Mücahit Yanılmaz

Naci Terzi

Necati Açak

Necip Fazıl Kurt

Nedim İlci

Nezahat Albay

Nurettin Aktaş

Orhan Şişman

Ömer Genç

Ömer Özmen

Ömer Vehbi HAtipoğlu

Özlem Urgancıoğlu

Rahmi Korkmaz

Rasim Arslan

Refaeddin Şahin

Saffet Topaktaş

Sami Dedeoğlu

Sedat Şenbal

Selahattin Aydın

Selami Yeşil

Semra Ünsal

Serdar Akça

Serkan Acar

Seyfullah Şahin

Sezen Kara

Sıtkı Abdullahoğlu

Sıtkı Cengiz

Sinan Hacınecipoulu

Mustafa sinan Kumlu

Süleyman Bayraktar

Şaban Şevli

Şahin Kılıçarslan

Şeref Malkoç

Sadettin Bilgin

Teoman Rıza Güneri

Tuba Albayrak

Uğurhan Ergin

Zekai Kutan



habervaktim