"Biz hanımefendilerin elini sıkıyoruz"

Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, Balçiçek İlter'e konuştu

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu, Balçiçek İlter’le Söz Sende’de gündeme dair birçok konuda önemli açıklamalar yaptı.
Bardakoğlu 29 Ekim’de yaşanan resepsiyon krizi ve bazı milletvekillerinin Hayrünnisa Gül’ün elini sıkmamasıyla ilgili şunları söyledi:
“Biz hanımefendilerin uzattıklarında ellerini sıkıyoruz bunda bir sorun görmüyoruz. Bu medeni dünyanın adetidir. Bunu tartışmamız bile beni rahatsız ediyor. Günübirlik olaylardan genellemeler de yapılması yanlış. Gündem basit ve sığ konularda boğulup gidiyor.”
BAŞÖRTÜSÜ MODERNLİĞE ENGEL DEĞİL
Ali Bardakoğlu Türban sorunu ve çözümü konusunda da anahtar kelimenin hak ve özgürlükler olduğuna dikkat çekti:
“Başörtüsü konusunun modernleşme projesinin bir engeli olarak ele almamız fevkalade yanlış olur. Türk modernleşmesi ancak kadının başını açmasıyla olur diyip,, bütün faturayı kadına çıkarmamız ve bunu da başörtüsüne kilitlememiz olayı basite almak demektir.
“Milyonlarca insanımızı modernlik karşıtlığıyla itham etmektir.

BAŞÖRTÜSÜNÜN LAİKLİKLE İLGİSİ YOK
Bardakoğlu, başörtüsü konusunun laiklikle ilgisi olmadığını da söyledi…
Başörtüsü meselesini laiklik bağlamında ele alamayız. Başörtüsünü laikliğin karşıtı bir eylem olarak görürsek laikliğe büyük haksızlık etmiş ve bu toplumda oturmuş laikliğin zedelenmesine yol açmış oluruz. Başörtüsü bireysel hak ve özgürlükler bağlamında ele alınmalı ve çözülmelidir. Başı kapalı kızlarımız devletin kendilerine zenci muamelesi yaptığı algısına kapılmamalıdır. Başı açık olanlar da kendini din açısından ikinci sınıf algılamamalıdır.”
BAŞI AÇIKLAR DAHA MI AZ MÜSLÜMAN?
Diyanet İşleri Başkanı ali Bardakoğlu kimse kimsenin ne kadar Müslüman olduğunu tartamaz dedi. Başı açık olanlar Müslüman değildir diyenlere cevap verdi..Bardakoğlu şöyle konuştu:
“Müslümanlığı sadece asbdestle namazla içki içip içmemekle izah edersek islamin o geniş Müslümanlık tasavvurunu hiç anlamamış oluruz. İslam ahlak ile olgunlaşır. Güzel ahlak olmadan olgun Müslümanlıktan bahsedilemez. Bir insan ben Müslümanım dediği sürece Müslüman’dır. Elimizde tartı yok ki onun dindarlığını tartalım…”
HAYVAN HAKLARI ADINA İNSAN HAKLARINA ENGEL OLMAYALIM
Bardakoğlu ithal hayvanların da kurban edilebileceğini söyledi, ancak geçen yıllarda yaşananlar artık dursun. Yol kenarlarında kesim yapılmasın dedi…
Diyanet İşleri Başkanı,, “hayvanın ithal olması kurban olmasına engel değil,, yeter ki sağlıklı olsun, kesilebilecek durumda olsun.. Kurbanı keserken hijyenik şartlara uymalıyız. Artık yol kenarlarında kurban kesimine son vermek gerekir” dedi.
Brdakoğlu vekaletle kurban kestirenleri de uyardı ve “vekalet verdiğiniz kurbanların kesilip kesilmediğini kontrol edin. Yılda bir defa et yiyenlerin sofrasına gidiyor bu etler. Paraya çevrilmesin bu iş, hayvan hakları adına insan haklarına engel olmayalım” dedi..
(habertürk)