"Tekstilde fiyat artışı artık kaçınılmaz"


Süleyman Orakçıoğlu Bloomberg HT’de Gülin Yıldırımkaya’ya konuştu
Perakende günleri yeni noktalandı. Orada farklı yeteneklerinizi de gördük, şarkı söylediniz. Perakende günleri kapsamında işadamlarından oluşan koro, klasik anlayıştaki işadamı imajını tamamen yıktı, çok sıcak ve sempatik bir tabloydu açıkçası. O koroda olmak nasıldı, heyecanlandınız mı?
Soysal Danışmanlık tarafından yapılan ‘perakende günleri’ aslına bakıldığında sektörün buluştuğu çok büyük bir organizasyon, bu yıl onuncusu yapıldı. Suat Soysal danışmanlık konusunda çok deneyimli, ilginç ve yaratıcı fikirlere sahip bir arkadaşımız. Her yıl birbirinden farklı. Mesela daha önceki bir organizasyonda aile şirketlerindeki bir takım rollerin kendi içindeki çatışmasını ön plana çıkaran bir tiyatrosu vardı. Bugüne dek birçok farklı, yaratıcı mizansenleri olan fikirleri ortaya koydu. Ama en çok bu koro ses getirdi. Demek ki hepimizin bizi ifade eden sahnelere ihtiyacı varmış.

Tekstili bırakıp hep beraber bir albüm yapmanız hoş olabilir?! Abdullah Kiğılı da esprisini yapıyordu? Sahne teklifi de alabilirsiniz her an bence…
Bu yönde teklifler gelmeye başladı. Birçok arkadaşımız ‘bizim düğünümüz var’ ya da ‘oğlumuzun sünnet düğünü var şarkı söyler misin’ şeklinde tekliflerde bulunuyor.

Gerçekten mi?
Evet, bu tabii ki bir dayanışmanın, bir paylaşımın ortaya koyduğu çok güzel bir tablodur. Perakende günlerinde farklı birçok konu vardı. Bu konulardan bir tanesi sektörün on yıl öncesi ile bugününün karşılaştırılmasıydı. On yıl öncesine baktığımızda insanların bir arada olduğu ve bir arada olduğu zamanlarda bir takım kendi kaygılarından uzak bir dayanışma içinde olduğu bir ortam yoktu. On yıl önce Birleşmiş Markalar Derneği kuruldu. Ben de o zamanlar onun kurucu başkanlığını yaptım. Ve sektördeki birçok oyuncu bir araya gelme isteğini gösterdi. Daha önce olan bir şey değil bu çünkü daha önce girişimler olmuş fakat bir sonuç alınamamış. Orada herkesin birbirine bakış açısında bir kaygı var. Belki ‘benim ticari şeylerimi karşı tarafa versem kötü sonuç olabilir mi?’ şeklinde tedirginlikler vardı. 2001 yılında Birleşmiş Markalar Derneği’nin kurulmasından sonra, özellikle perakende sektörü üzerinde çok büyük bir rolü oldu. Biz on yıl öncesiyle bugünü kıyasladığımızda, bugün tekstilde çok büyük bir gelişim ve değişim olduğunu görüyoruz. Rakamlara baktığımızda özellikle Türk markalarının performanslarının gelişmesi açısından sadece yurtiçinde değil yurtdışında da yaygınlaşmak açısından, yurtdışında yaklaşık 1800’e yakın marka var ve önümüzdeki üç yıl içinde bu rakamın 5000’e çıkması bekleniyor, tekstil böyle bir ivme kazandı. Bu tatlı rekabetin içinde çok büyük bir dayanışmada var, işin güzel yanı bu diye düşünüyorum.

Sanırım bu indirim furyasından siz tekstilciler de kendi içinizde bir şekilde rahatsızsınızdır. Markaları ne zaman indirime girecek o belli değil veya herkes alışveriş için indirimi bekliyor. Ve bu yıl çok fazla reklâm kampanyaları ön plana çıkıyor ve tekstille ilgili reklâm piyasasında ‘365 gün indirim’ , ‘fiyatlarımız hiç artmadı ki indirim olsun’ vs. gibi sloganların döndüğünü görüyoruz. Siz fiyat konusunda iç bünyenizde nasıl bir değerlendirme yaptınız?
Sektördeki arkadaşlarla konuştuğumuzda ortaya şöyle bir gerçek çıkıyor: Yaklaşık olarak altı sezondur ürün fiyatlarında herhangi bir artış yok. Enflasyon rakamlarına baktığınızda, hazır giyimin enflasyonu bir şekilde artırmadığı hatta fiyatlarıyla azalttığı göstergelere yansıyor. Ancak dünyada mesela bugün pamuk fiyatları bir yıl öncesine göre iki kat arttı. Mutlaka bunun ürünlere belki önümüzdeki yaz %5 - %10 belki de %15’lik yansıması olacaktır, bu kaçınılmaz. Çünkü tüketim öyle bir şey ki; ham madde fiyatları tüketim olunca artıyor, talep olmayınca fiyatlar düşüyor.

İndirim imajının, %70 - %80 gibi büyük rakamlarla indirime girmenin ya da düşük fiyatlarla ürün satmanın markaya zarar verdiğini düşünüyor musunuz?
Özellikle tüketicinin markaya olan ilgisi ve güveni son derece önemlidir. Tabii ki büyük indirimler bu ilgi ve güveni zedeleyebilir. Ancak burada hep şunu söylüyoruz: ‘2008 yılı tüm dünyada küresel krizin yoğun olarak yaşandığı bir yıldı. 2008-2009 sonbahar- kış sezonunda küresel kriz dönemine denk geldi ve firmalar o dönemde stoklarını elden çıkarmak için mecbur kalıp çok yüksek indirimler yaptılar. Ama daha sonrasında bu derece yüksek indirimler görmemiz mümkün değil. Hatta 2009-2010 sonbahar-kış sezonunu şimdi yaşıyoruz ve şu anda böyle indirimlerin olmadığını gözlemliyoruz. 2008-2009 u genel kriterler için ölçü almamak ve o dönemde olduğu gibi büyük indirim beklentileri içine girmemek gerekir.

(habertürk)