En yaşlı 5 bin kişi hacı adayı!


Hacdan Sorumlu Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Fikret Karaman, hacca gitmek için müracaat eden en yaşlı 5 bin kişinin müracaatını kabul ettiklerini bildirdi.Karaman, Mekke'deki basın merkezinde düzenlediği toplantıda, Türkiye'den gelen basın mensuplarına hac organizasyonu hakkında bilgi verdi.

Karaman, son kafilenin 12 Kasımda geleceğini, Türkiye'ye dönüşlerin de 20 Aralıkta tamamlanacağını bildirdi.

2010 yılı hac organizasyonuna Türkiye'den 90 bin, diğer ülkelerde yaşayan Türk vatandaşlarından 10 bin olmak üzere 100 kişinin dahil olduğunu, hacı adaylarının şimdiye kadar yüzde 60'ının Mekke ve Medine'ye ulaştığını söyledi.

-KABE'YE OTOBÜS SERVİSİ-

Karaman, Mekke'ye gelen hacı adaylarının Kabe'ye gidiş dönüşlerinde servis hizmeti başlattıklarını söyledi.

Türk hacı adaylarının konakladığı Bab-ı Umre, Bab-ı Ali, Şamiye ve Aziziye bölgelerinden Kabe'ye 23 güzergah belirlediklerini kaydeden Karaman, belirlenen güzergahlarda her yarım saatte bir otobüs seferi düzenlendiğini, servis hizmetinin 24 saat kesintisiz sürdürüldüğünü bildirdi.

Karaman, hacı adaylarına sağlanan hizmetlerin aksamaması amacıyla ekip sorumlularının birbirleriyle iletişiminin telsizle yapılmasının sağlandığını anlattı.

-SAĞLIK HİZMETLERİ-

Mekke'de 337 kişiden oluşan sağlık ekibi tarafından hacı adaylarına sağlık hizmeti verildiğini dile getiren Karaman, 118 yatak kapasiteli hastanenin yanı sıra 4 sağlık merkezi oluşturulduğunu, 112 acil servis hizmeti ve ambulans hizmetinin de verildiğini bildirdi.

Kronik böbrek yetmezliği bulunan hastaların diyaliz programlarının, Suudi Arabistan hastaneleriyle görüşülerek düzenlendiğini belirten Karaman, diyaliz hastalarının sayıları ile kaldıkları yerlerin tespit edilmeye çalışıldığını, bu hastaların diyaliz için hastanelere götürülüp getirileceğini söyledi.

-''ZORA TALİP OLDUK''-

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Karaman, hac için müracaat edenler arasında en yaşlı 5 bin kişiyi bu sene hacca getirerek ''zora talip olduklarını'' kaydetti.

Yaşlı hacı adaylarının büyük risk taşıdığına dikkati çeken Karaman, şöyle dedi:

''Hac için müracaat eden en yaşlı vatandaşlarımızdan 5 binini bu yıl hacca getiriyoruz. En yaşlı 110 yaş ve üzerinde 7 hacı adayı var. Bu en yaşlılardan başlamak üzere aşağı yaşlara doğru en yaşlı ilk 5 bin kişinin müracaatını kabul ettik. 80 yaşından büyük olanlara bu yıl öncelik verdik. Böylece zora talip olmuş olduk. Çünkü yaşlı hacı adayları en riskli ve en fazla ilgi isteyen grup. Bu hacı adaylarının hacı olmaları için yaptıkları bütün işlerde görevlilerimiz refakat edecek. Arafat ve Meşair intikallerinde gereken tedbirler alınacak.''

2006 yılında hacı adaylarının yaş ortalamasının 54 olduğunu, bu yıl en yaşlı 5 bin kişinin getirilmesiyle bu ortalamanın 58'e yükseldiğini bildiren Karaman, ileriki yıllarda yaş ortalamasının düşeceğini söyledi.

Toplantıda, Türkiye'nin Mekke'deki Din Hizmetleri Ataşesi Enver Gönenç, Diyanet İşleri Başkanlığı İç Denetçisi ve organizasyonun Kiralama İskan ve Koordinasyon Ekip Başkanı Doç. Dr. İsmail Karagöz ve Dini Yayınlar Dairesi Başkanlığı Yayın Müdürü Dr. Ömer Menekşe de hazır bulundu.

AA