Erdoğan'dan çarpıcı benzetme!


Başbakan Erdoğan, partisinin TBMM'deki gruptoplantısında yaptığı konuşmada, terör eylemleri ve siyasette üslup konularına değindi. Resepsiyon boykotunu da eleştiren Erdoğan, muhalefet liderlerinin kullandığı üslup ile ilgili çok çarpıcı bir benzetme yaptı.Taksim saldırısı ile ilgili değerlendirmeleri ile sözlerine başlayan Erdoğan şöyle konuştu:

Bu saldırının nedeni hedefi Türk milleti değil, milletimiz değil bizatihi insanlıktır. Olayın arkasında kimlerin olduğunu bulmak için çalışmalar sürüyor. 9 canı katleden bir anlayış insani olamaz. Sabah namazı için evinden çıkan imamı öldürmek insani olamaz. Anafartalar çarşısı önünde evine gitmeyi bekleyen insanları öldürmek insani olamaz.

Çağrımız şudur. Kimin yaptığına bakmadan, hangi gerekçeyi öne sürdüğüne bakmadan. Teröristi sadece terörist olarak görelim ve ona karşı hep birlikte tavır alalım.

Adı ve gerekçesi ne olursa olsun terör terördür. Terör üzerinden hedeflerine ulaşabileceklerini sananlar, korku salacağını sananlar büyük bir gaflet içindedirler.

Açıkça terörü lanetlemeyenler, akan her damla kanın, milletimizin hissiyatından uzaklaştırdığını anlamak zorundadır.

Bu saldırıların önemli bir hedefi de milletin hissiyatını etkileke ve politikaya yön verme amacını taşıyor. Milleti dehşete düşürüp ülkenin istedikleri mecraya girmesine dönük saldırılardır. Terör örgütlerinin bu gayesini bilerek bu işe soyulduk.

Güven ve istikrar ancak güvenlik zaafiyeti olmayan bir ortamda yapılabilir. Terörü sadece asayiş meselesi olarak görmemek gerekiyor. Terörle mücadeleyi tüm boyutları ile değerlendirerek hareket eden tek hükümet AK Parti hükümetidir.

Bunlar vaz geçmemizi istiyorlar. Ama bizim yolumuz kardeşlik, güven, istikrar, adalet ve barış yoludur. Bu yoldan asla dönmeyeceğiz. Bu oyunu bozduk ve bundan sonra da bozmaya devam edeceğiz.

Son zamanlarda yapılan çirkin söylemleri bir kez daha hatırlatmak istiyorum. Bakın CHP Türkiye'yi yeterince kucaklayamıyor. Ancak belli bir bölgeden karşılık buluyor. Türkiye'nin tamamını kucaklayabilmek için gayret sarfetmek yerine sahip olduklarını koruma mücadelesi veriyorlar. Bizim yüzde 42'yi anlama çabalarımızda bunu haklı çıkarıyor. Kasıtlı olarak sürekli istismar ediliyor. Muhalefet parti liderlerinin kullandığı üsluptan kendilerinin dahi rahatsız olduğunu inanıyorum. Ancak kitleleri kışkırtmayı sürdürüyorlar.

Aziz milletimiz üslup farklılığını en güzel şekilde görüyor ve değerlendirmesini yapıyor. Ancak ben MHP CHP ya da diğer yönetici kadrolara seslenmiyorum. Onlara gönül ya da oy vermiş kardeşlerime sesleniyorum. Bu ülkenin geleceğini hep birlikte inşa edelim diyorum. Türkiye Cumhuriyeti'nin Başbakanı'na, hükümetine, Ak Parti'ye en seviyesiz şekilde dil uzatmak kimsenin haddi ve hakkı da değildir. Grup kürsüsünde adeta freni patlamış kamyon gibi düşüncesizce cümle sarfedenler bizi değil kendilerini düşürüyor. Güya sergi açılışı yapıyor ve bunun altında son derece seviyesiz üslupla hakaret edenler bize değil kendilerine zarar veörirler. 3-4 gün geçince kapatma kararı alıyorsun. Atı alan Üsküdar'ı geçti. Ne önemi var. Sergi adı altında hakaret ediyor, siyaset diye millete bunu sunuyorlar. Sonra utanıp kaldırıyorlar.

Bunlar dünyanın hiç bir yerinde basın özgürlüğü ile açıklanamaz. Düşünce özgürlüğü ile açıklanamaz. HAksız ve seviyesiz saldırılar artık dil ile yazı ile de ikrar edildi. Bunlar on yıyllardır millete de seçimle iktidara gelmiş Başbakanlara bu zihniyetle baktılar. 1940'lardan itibaren Cumhuriyetin asıl sahibi olan millet adeta dışlandı. Bu tür yazıyı yazanlar Basın Konseyi gibi ahlakı öne çıkaran bir konseyin başında bu tür bir temsilcinin olması Türk basını için bir yüz karasıdır.

Basın Konseyi'nin bu noktara zerre karar saygısı varsa ordan kendisini göndermeleri lazımy Yapmaları gereken budur. Bu ülkede yıllarca Cumhur resepsiyonlara giremedi. Aynı ortamı paylaşmadıladı. Ne zamanki Ak Parti kapıları açtı. O beyefendiler o resepsiyonları boykot etmeye başladı. Dün milleti küçümsüyor, yanlarına almıyorlardı. Şimdi millet yanlarına geldi diye rahatsız oldular. Sizin bu anlayışınızdır yıllar yılı milleti devletten uzak tutan. Sizin gibi imtiyazlıların tahammülsüzlüğüdür bunların sorumlusu.

Bunu yapamayanlar milletin kardeşliğini anlamaz. Sonra gider Bağdat Caddesi'nde tur atarsın. Ama biz oraya da gideriz, İstanbul'un bütün caddelerine gideriz. Dertleri kendi imtiyazlarıdır. Kendi menfaat düzenlerini devam ettirmektir. Keşke bizim yüzde 42'yi anlamak için verdiğimiz çabanın yüzde 1'ini bunlar yüzde 58'i anlamak için verselerdi. Sadece yüzde 58'in değil, yüzde 42'nin de bunu görüp bunu yapan siyasetçilere gereken dersi vereceğini biliyor ve görüyorum.


habervaktim