Taksim haini öleceği için seçildi


Canlı bomba Vedat Acar'ın saldırıyı gerçekleştirmek için seçilmesinin nedeni ölümcül hastalığıydı. Terör örgütü, okuma yazma bilmeyen teröristi nasıl olsa ölecek diye katliam yapmaya gönderdi...
Taksim Meydanı'ndaki polis kontrol noktasına yönelik canlı bomba eylemini gerçekleştiren Vedat Acar'ın PKK Kamplarında “Hasta Vanlı” olarak bilindiği öğrenildi. Star, Acar'ın özel fotoğraflarını ele geçirdi. 2004'te PKK'ya katılan Acar'ın 2006'da ‘Behçet Hastası Gerilla' başlığıyla örgüte yakınlığıyla bilinen Azadiya Welat gazetesinde haberleri de yapıldı. Polis, teröristin yüzünü tanınır hale getirebilmek için teknik bir çalışma yürüttü. İşte gerçekleştirdiği saldırıda parçalanan canlı bombanın örgütle ilişkisinden Taksim saldırısına uzanan hikayesi...

Cerrahlar fotoğraf için parçaları birleştirdi
• Vedat Acar 4 yıldır Behçet hastasıydı ve vücudu tedaviye cevap vermiyordu. Taksim'deki Saldırıdan sonra parmak izi tespiti yapılamayınca Acar'ın önce morgda cerrahi yöntemlerle yüzü toparlandı. Bunun sonrasında da bilgisayarda teknik yöntemlerle teröristin yüzünü tanınır hale getirilerek fotoğrafı elde edildi. Fotoğrafın yayınlanmasının ardından 1 Kasım saat 21.36'da gelen ihbar olayı aydınlattı.

Bomba malzemeleri ve kovalar evde bulundu
• Saldırganın Şirinevler'de oturduğu bilgisinin verilmesi üzerine adrese operasyon düzenlendi. Evde eylemde kullanılan buz kovalarının aynısından 6 adet, patlamış elektrik kapsülleri ile çok sayıda farklı renklerde kablolar bulundu. Kira kontratı ve çok sayıdaki eşyada Vedat Acar'a ait parmak izleri elde edildi. Vedat Acar'ın kardeşi Sedat Acar adına 22 Kasım 2009 günü nüfus müdürlüğünden kendi fotoğrafının bulunduğu yeni bir nüfus cüzdanı çıkarttığı belirlendi. Acar, bu kimliği hastanedeki tedavisi için de kullandı.

Saldırı emrini örgütün televizyonundan aldı
• Acar'ın evi tuttuktan sonra çanak anten taktırdığı ve kurulumu yapan teknisyene özellikle Roj TV ve Mezopotomya TV kanallarını ayarlattığı tanık ifadelerinden öğrenildi. Mezopotamya TV'den alt yazıda şifreli yazıyla eylem talimatını alan canlı bomba, pazar sabahı son hazırlıklarını yaparak eylem için harekete geçti. 09.30'da evden çıkan Acar, kaldığı evin alt katındaki kebapçıya evin anahtarını bıraktı ve ‘depozitoyu abim gelip alacak' dedi. Otobüsle Taksim'e giden canlı bomba Tarlabaşı Bulvarı'ndaki çiçekçilerin bulunduğu bölgeden İstiklal Caddesine geçti ve saldırıyı gerçekleştirdi.

‘Bir an önce Türkiye'ye dönerek savaşmalıyım'
PKK'nın yayın organı olarak bilinen ANF'de 31 Ekim 2008'de ‘Derveş Şino' kod adıyla ‘röportajı' yayınlanan Acar, hastalığı nedeniyle silahlı eylemlere katılmadığı için kendisini rahatsız hissettiğini söylüyor.

Bir an önce Türkiyeye dönerek savaşmak istediğini anlatan Derveş Şino “En büyük hayalim Türk egemen güçlerine karşı savaşmak” diyor. Canlı bomba Acar'ın PKK kampında çekilen bir fotoğrafını da yayınlayan ANF, Acar'ın yemek dahil her işe koşturduğunu yazıyor. Tedavi için 20 Ekim 20009'da İstanbul'a gelen Acar, 22 Ekim'de Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi'ne başvuruyor. Başvuru sırasında, üzerine kendi resmini yapıştırdığı ağabeyinin kimliğini kullanan canlı bomba, Yeşil kart başvurusunda da bulunuyor. 22 Mart'da Diyarbakır'a giden Acar, burada yine ağabeyine ait kimlikte bir gece otelde konaklayıp ertesi gün Nevruz gösterilerine katılıyorKod adı ‘Derviş Şino' lakabı ‘Hasta Vanlı'
• 2004'te terör örgütüne katılan Acar'a “Vanlı Derviş” ve “Derviş Şino” kod adı verilen Acar'ın örgüt içindeki lakabı ise “Hasta Vanlı” oldu. 2008'de Kandil'de 6 ay bomba eğitimi alan ve Hakurk Kampında tim komutanlığı yapan Acar'ın, canlı bomba eyleminde tercih edilmesinde Behçet hastası olması büyük rol oynadı.

Bombalar doktor Aydın isimli teröristten
• Acar, bazı haberlerde yer aldığı gibi Türkiye'ye Habur'dan değil, PKK'nın kullandığı illegal yollardan giriş yaptı. 21 Eylül'de Van üzerinden Türkiye'ye giriş yapan Acar, 7 Ekim'de Diyarbakır'a geçerek yine ağabeyinin kimliğiyle bir otel odası kiraladı. PKK'nın sözde ‘Amed Özel Kuvvetler Sorumlusu' doktor Aydın kod adlı teröristten bomba alan Acar, 9 Ekim'de yorgana sardığı bombayla Diyarbakır'daki otelden ayrıldı. İstanbul'da bir süre ailesinin bulunduğu Bağcılar'da kalan Vedat Acar, 10 Ekim'de emlakçıyla anlaşarak Şirinevler'deki apartmanın giriş katındaki daireyi kiraladı.

SALDIRIDAN SANİYELER ÖNCEKİ ANBaba uyuşturucu tutuklusu kardeşi dağda
• Van'ın Gürpınar'a bağlı Uzun Gedik Köyü'nde doğan Acar'ın okur yazar dahi olmadığı öğrenildi. Acar ailesi 12 yıl önce Van'dan İstanbul'a göç ederek Bağcılar Evren Mahallesi'ne taşınmış. Canlı bombanın iki kadınla evli olan babası uyuşturucu suçundan cezaevinde yatıyor. Acar'ın kız kardeşi ve bir kuzeninin de 3 ay önce PKK'ya katıldığı öğrenildi.

Cenazesini teslim alan olmadı
32 kişinin yaralandığı saldırıyı gerçekleştiren Vedat Acar'ın cenazesini almak için Adli Tıp Kurumuna başvuran olmadı. Terörist cenazesi yakınları tarafından alınmazsa, belediye tarafından kimsesizler mezarlığına gömülüyor.

Eylemci tek başına ikinci bir kişi yoktu
Olay günü Taksim'de başka bir saldırganın daha bulunduğuna yönelik iddialara İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın'dan cevap geldi. Harp Akademileri Komutanı Orgeneral Bilgin Balanlı'nın yaptığı ziyaret sırasında gazetecilerin saldırıyla ilgili sorularını da cevaplayan Çapkın, “Bazı gazetelerde yer alan haberler gerçeği yansıtmıyor. Eylemci tek, ikinci bir kişi yok. Eylemi tek başına yapmış. Olayla ilgili yakınlarının da aralarında bulunduğu bazı kişilerin ifadesine başvuruldu. Gözaltında kimse yok” dedi.Hiçbir eşyası yoktu kalanları ona verdik
Canlı bomba Vedat Acar'ın Şirinevler'de Öz Aras Emlak'tan kaldığı evi bir yıllığına kiraladığı öğrenildi. Emlakçı Gökhan Gürkan, Acar'ın elindeki bir spor çantadan başka bir eşyasının olmadığını söyledi. Acar'ın bir ay önce geldiğini belirten Gürkan, “Oteller pahallı olduğu için ev kiralamak isteğini söylemişti. Hasta olduğu için İstanbul'a gelmiş. Ev eşyası yoktu. O yüzden önceki kiracılardan kalan ev eşyalarını ona verdik. Konuşması düzgündü. Hasta olduğu için komisyon paramızdan 100 TL eksik aldık” dedi.

Jandarma muhtarı bir ay önce çağırmış
Van'ın Gürpınar ilçesine bağlı 132 hane ve bin 800 nüfuslu Uzungedik köyü halkı, Taksim'deki saldırıyı gerçekleştirenin uzun yıllar önce köyde ikamet eden bir ailenin oğlu Vedat Acar olduğunu öğrenmesiyle büyük şaşkınlık yaşadı. Uzungedik köyü muhtarı Hadi Bilek, Jandarmanın kendisini bir ay önce karakola çağırdığını belirterek, “Vedat Acar ile kız kardeşi ve teyze oğlunun nerede olduğunu sordular. Acar'ın 2004'te, kardeşi ve teyzesinin oğlunun da Ramazan Bayramı'nda PKK'ya katıldığı söylendi” dedi.

Organize bir güç olmazsa yapamazdı
Saldırı siyasilerin de gündemindeydi. Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, 40 yıldır terörle uğraşan Türkiye'de akademik çalışmaların olmayışını eleştirirken AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, “Kimse kendi başına ‘canım sıkıldı belime patlayıcı bağlayıp bir yerde bunu patlatayım' demez. Arkasında organize bir güç olmadıkça bunu yapamaz” diye konuştu. BDP'li Hamit Geylani de, “PKK'nın böyle bir zamanda, eylemsizlik kararının uzatıldığı bir zamanda böyle bir eylem yapması olanak dışı” diye konuştu.


Star