TRT'den FLAŞ açıklama!


TRT Genel Müdürlüğü, kurumun "Basın Konseyi" üyeliğinden ayrıldığını açıkladı.Hürriyet Gazetesi Yazarı Oktay Ekşi'nin yazdığı yazıda Başbakan Erdoğan'a ağır hakaretler içeren ifadeler kullanması tepkilere neden olmuş ve Ekşi Hürriyet Gazetesi'nden istifa etmek durumunda kalmıştı.

Aynı zamanda Basın Konseyi Başkanlığını da yürüten Ekşi'nin bu görevindnen de ayrılması bekleniyordu.

Ekşi'nin konsey tarafından uyarıldıktan sonra görevinden ayrılmaması üzerine Konsey üyesi TRT Genel Müdürlüğü'nden bir açıklama geldi.

TRT'nin konuyla ilgili açıklaması şöyle:

"Bizzat Başkanı bulunduğu konsey tarafından, Basın Meslek İlkeleri'ni çiğnediği tespit edilerek uyarılan, sonrasında da tuhaf bir oylamayla yeniden Basın Konseyi Başkanlığı'na seçilen Gazeteci Oktay Ekşi'nin durumu, tarafsızlığı uzun süredir tartışılan konseyin itibarını fazlasıyla sarsmıştır.

'Basın etiği' gibi önemli bir alanda fonksiyon icra etme kararlılığında olan konseyin, mevcut şekli, yapısı ve yönetim biçimi, bu hedefini yerine getirmesini imkansız kılmaktadır.

Türkiye Radyo Televizyon Kurumu'nun bugünden itibaren böyle bir yapı içerisinde varlığını devam ettirmesi, Kurumun saygınlığı açısından uygun görülmemiştir.

Kuruluş amacına uygun şekilde yeniden yapılandırılana kadar, TRT olarak, Basın Konseyi'nden çekildiğimizi kamuoyumuza saygıyla duyururuz."


habervaktim