O komutan tutuklandı!

Bursa Garnizon Komutanı, Çukurca'da 6 askerin öldüğü mayın patlamasıyla ilgili tutuklandı

Hakkari Çukurca 20. Jandarma Sınır Tugay Komutanlığı'nda, 27 Mayıs 2009 günü 6 askerin şehit olduğu mayın patlaması soruşturmasında, dönemin Tugay Komutanı Tuğgeneral Zeki Es, tutuklanarak askeri cezaevine konuldu.

Ağustos 2010'da Yüksek Askeri Şura Kararıyla Bursa Jandarma Bölge Komutanlığı ve Garnizon Komutanlığı görevine tayin edilen Zeki Es, dün akşam saatlerinde askeri savcılık tarafından yürütülen soruşturma kapsamında tutuklandı. Hantepe Bölgesi'nde askeri aracın geçişi sırasında patlayan mayınla ilgili tutuklanarak Mamak Askeri Cezaevi'ne konulan Zeki Es, en son Bursa'daki 29 Ekim ve 30 Ağustos resmi törenlerine katılmıştı.

Çukurca'daki patlamanın ardından Genelkurmay tarafından yapılan ilk açıklamada mayınların terör örgütü PKK tarafından yerleştirildiği bildirilmiş, ortaya çıkan ses kayıtlarında mayınların bizzat TSK tarafından yerleştirildiği öne sürülmüştü.

Telefon görüşmesinde Tuğgeneral Es, komutanı Tümgeneral Gürbüz Kaya'ya mayınları bizzat kendisinin döşediğini ifade ediyordu. Kaya ise 'hiç önemli değil' diyerek Es'i yatıştırmaya çalışıyordu. Mayın saldırısı ile ilgili sivil savcılık tarafından başlatılan soruşturmada da jandarma ve emniyet kriminal, 6 askerin şehit olduğu mayınların TSK'ya ait olduğunu belirlemişti. Sivil savcı bu gelişme üzerine dosyayı, askeri savcılığa göndermişti. Askeri savcılık da soruşturma kapsamında Zeki Es'in tutuklanmasına karar verdi.

Bursa'da Zeki Es'in yerine vekaleten kimin bakacağı henüz belli olmazken, davanın sürdüğü öğrenildi.
(habertürk)