Doktora saldıran yandı!


Sağlık çalışanlarına hasta ve yakınlarından gelen saldırılara bugüne kadar verilen en büyük ceza Ankara 14. Ceza Mahkemesi'nden çıktı.Sağlık-Sen'in Atatürk Hastanesi'nde saldırıya uğrayan üyesi adına açtığı davada mahkeme, saldırıyı gerçekleştiren hasta yakınını 16 ay hapisle cezalandırdı.

Sağlık-Sen Genel Başkanı Mahmut Kaçar, mahkemenin şiddet konusunda caydırıcılığı artıracak nitelikte bir karar verdiğini söyledi.

Hastanelerin şiddetin en yaygın olduğu kurumlar haline dönüştüğünü kaydeden Kaçar, Türk Ceza Kanunu'nda kamu görevlilerine yönelik işlenen suçların cezasının 1 yıldan az olamayacağı hükmü yer aldığı halde, sağlık çalışanlarına yönelik saldırıların bugüne kadar cezasız kaldığını dile getirdi. Kaçar, yapılan araştırmalara göre sağlık çalışanlarının gardiyanlar ve polislerden daha fazla şiddetle karşı karşıya kaldığını da ileri sürdü.

Öte yandan Sağlık-Sen'in 12 ilde bin 500 sağlık çalışanının katılımıyla gerçekleştirdiği araştırma, hastanelerde şiddet riskinin çalışma motivasyonunu bozduğunu ortaya koydu. Araştırma sonuçlarına göre sağlık çalışanların yüzde 68'i hasta ve yakınlarının sözel veya fiziksel şiddetine maruz kalıyor.

Cihan