Romanlar konusunda AB bize akıl veremez


Çelik, AB ilerleme raporunda Alevi ve Romanlar'a yönelik çalışmaların eleştirilmesine sert yanıt verdi...Alevi ve Roman açılımlarını yürüten Devlet Bakanı Faruk Çelik, AB ilerleme raporunda bu iki konuda da eleştiriler yer almasına kızdı. İlerleme raporunun Alevilik ile ilgili bölümü hazırlanırken hiçbir heyetin Türkiye'ye gelmediğini belirten Çelik, "İstedikleri komisyonu buraya göndersinler, yapılanlara baksınlar. Avrupa'ya çöreklenen mahfiller ile bilgi alış verişinde bulunup bunları rapora işliyorsanız vah vah!" dedi.

SABAH'a konuşan Çelik, AB ilerleme raporunda yer alan "Alevi açılımı kapsamında gerçekleştirilen 7 çalıştaya rağmen ilköğretimde zorunlu din kültürü ve ahlak derslerinin seçmeli hale getirilmemesi eleştirildi, gayri Müslim toplulukların ve Alevilerin hiçbir baskı altında kalmadan dini faaliyetlerini sürdürebilmelerine imkan verecek yasal düzenlemelere ihtiyaç olduğu dile getirildi" eleştirilerine kızdı.

"Rapor yazılırken ne bana ne de buralarda çalışan insanlara tek birşey sorulmadı" diyen Çelik, Romanlara yönelik çalışmaların yeterli bulunmamasına da "Romanları sınır dışı edenlerin bize akıl verme hakkı yok. Ben bu konuda onların acınacak hallerini gördüm" dedi.


habervaktim