Daha beteri geldi!


Ve tahmin edildiği gibi adı 'darbeci baro'ya çıkan İstanbul Barosu'nda Muammer Aydın, 'beklentileri karşılamadığı' ve 'yıprandığı' için tasfiye edildi, yerine daha 'istikrarlı' ve 'cesaretli' olan Ümit Kocasakal geldi...Ergenekon'un Yargıtay'daki başı' olmakla suçlanan Hamdi Yaver Aktan'ın övgüler dizdiği Ümit Kocasakal, İstanbul Barosu'nun yeni başkanı oldu.

Yargıtay Üyesi Aktan internete düşen skandal ses kaydında, Kocasakal'ın THKO'lu olduğunu iddia ediyor. Askerin de Kocasakal'ı çok beğendiğini belirten Aktan, Kocasakal'a "Çok istikrarlı, çok cesaretli" diyerek övgüler diziyor...

Dünyanın en kalabalık barosu ünvanına sahip olan İstanbul Barosu seçimlerinde Önce İlke Çağdaş Avukatlar Grubu adayı Doç. Dr. Ümit Kocasakal baro başkanlığına seçildi.

Haliç Kongre Merkezi'nde İstanbul Barosu Genel Kurulu kapsamında dün gerçekleştirilen seçimlerde, 26 bin 97 avukattan 19 bin 816'sı oy kullandı. Önce İlke Çağdaş Avukatlar Grubunun iki adayla katıldığı seçimlerde oy verme işleminin tamamlanmasının ardından sayıma geçildi. Seçimlerde, Ümit Kocasakal 6 bin 80 oyla yeni Baro Başkanı oldu. Önce İlke Çağdaş Avukatlar Grubu'nun diğer adayı İstanbul Barosu Başkanı Muammer Aydın ise 4 bin 520 oy alırken, Hukukun Üstünlüğü Platformu adayı Satılmış Şahin 4 bin 55, Çağdaş Avukatlar Grubu Adayı Kemal Aytaç 3 bin 247, Katılımcı Avukatlar Grubu Adayı Mustafa Kemal Güngör 1.236, Özgürlükçü Hukuk Platformu adayı Feyzi Çelik ise 678 oy aldı.

‘Cumhuriyete sahip çıkacağız'
Baro Başkanlığına seçilen Doç. Dr. Kocasakal, “Bunu samimiyetle söylüyorum, Genel Kuruldan aldığımız bu teveccüh ile ilkelerimize, Cumhuriyete ve onun temel değerlerine, üniter bütünlüğümüze sahip çıkacağız. İstanbul Barosu, kendisine yüklediği görev nedeniyle bir siyasi partiye yandaşlık yapmadan hukukun yanında dimdik ayakta duracak” dedi.

HAMDİ YAVER AKTAN, KOCASAKAL'A ÖVGÜLER DİZİYOR
İnternete düşen ikinci ses kaydında Aktan, son dönemde televizyonlarda Ergenekon soruşturması karşıtı tavırlarıyla dikkat çeken Galatasaray Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ümit Kocasakal'a övgüler dizerken, Kocasakal'ın Türkiye Halkın Kurtuluş Ordusu (THKO) üyeliğinden geldiğini iddia ediyor.

POLEMİĞİ İYİ YAPIYOR, MİTİNGDE GİBİ

Yargıtay Üyesi Aktan ile bir avukat arasında geçtiği iddia edilen konuşmada Aktan, “konuşması çok iyi, miting konuşmacısı gibi, polemiği iyi yapıyor” diye övdüğü Doç. Dr. Kocasakal için “Halkın Kurtuluşu'ndan geliyor o” diyor. Avukat'ın “Sen söylemiştin onu” sözleri üzerine Aktan, “... Ersan Şen biraz şey yapıyor (konuşuyor). Ama Ersen Şen'dense Ümit Kocasakal çok istikrarlı, çok cesaretli. Askerler de çok seviyor bildiğim kadarıyla” diyor. Aktan bir başka konuşmada da Kocasakal için “Bütün askerlerin gözdesi şimdi O çocuk” diyor.

GÜL DAVASI İÇİN MÜTALAA İSTEDİK

Hamdi Yaver Aktan, Sincan Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Osman Kaçmaz'ın Abdullah Gül'ün yargılanması konusunda verdiği karar için Ümit Kocasakal'dan mütaala istediğini ve aldığını anlatıyor. Aktan “Ümit Kocasakal, ben mütalaa yazarım dedi. İstanbul'a gidince 15-20 sayfa bir mütalaa yaz bana getir, dedim. Onu da heyete vereyim. Kurulu da elimize geçirelim şöyle, diye. Zaten Genel Kurul'a gelirse bu görüşü ileri süreceğim” diyor.

Halkın kurtulmasını isterim

Yargıtay Üyesi Hamdi Yaver Aktan'ın THKO'lu olduğunu iddia ettiği Doç. Dr. Ümit Kocasakal gülerek “Şöyle söyleyim, halkın kurtulmasını isterim tabi ama ben hiçbir yerden falan değilim” demişti.

Abdullah Gül davası için Aktan'ın talebiyle mütaala hazırlayıp hazırlamadığı sorusuna da ses kayıtlarını dinlemediğini hatırlatarak cevap veren Kocasakal “Normal olarak ben gerçekten hazırlasam (12-15 sayfalık mütalaa), göndersem bu da zaten kötü bir şey değil ki” demişti.habervaktim