09.05'te hayat durdu


Kurtuluş Savaşı'nın önderi, bağımsız, laik Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu, Aydınlanma'nın ve devrimlerin öncüsü Atatürk'ü ölümünün 72'nci yılında anıyoruz. Bugün, tüm yurtta anma etkinlikleri düzenleniyor. Ankara'daki ilk tören Anıtkabir'de gerçekleştirildi. Saat 09:05'te ise tüm yurt Atasına saygı duruşunda bulundu.


İstanbul- Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 72. yılında Anıtkabir'de düzenlenen devlet töreni ile anıldı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün başkanlığındaki devlet erkanı mozoleye çelenk koyarak, Atatürk'ün manevi huzurunda iki dakika saygı duruşunda bulundu.
Anıtkabir'deki tören, saat 08.55'te devlet erkanının Aslanlı Yolda yürümesiyle başladı. Cumhurbaşkanı Gül'ün başkanlığındaki kortejde, TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner, Anamuhalefet partisi CHP'nin Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, Danıştay Başkanı Mustafa Birden, Bakanlar Kurulu üyeleri, kuvvet komutanları, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan, Ankara Valisi Alaaddin Yüksel, siyasi parti temsilcileri, bürokratlar ve diğer devlet erkanı yer aldı.
Cumhurbaşkanı Gül, üzerinde ''Cumhurbaşkanı'' yazan kırmızı-beyaz karanfillerden oluşan çelengi mozoleye bıraktı. Atatürk'ün 72 yıl önce ebediyete intikal ettiği saat olan 09.05'te ''ti sesi'' ve siren ile iki dakikalık saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Bu sırada gönderdeki Türk bayrakları yarıya indirildi.
Cumhurbaşkanı Gül ve protokolde yer alan devlet erkanı daha sonra Misak-ı Milli Kulesi'ne geçti. Gül, burada Anıtkabir Özel Defteri'ne şunları yazdı:
''Büyük Atatürk, ebediyete intikalinin 72. yıldönümünde sizi sevgi, saygı ve rahmetle anıyoruz. Türkiye, gösterdiğiniz hedefler doğrultusunda ilerlemesini kararlılıkla sürdürmektedir. Aziz milletimiz, evrensel değerlerin yol göstericiliğinde yarınların güçlü Türkiye'sini birlik ve beraberlik içerisinde inşa etmektedir. Cumhuriyetimizin 87. yılında yakaladığımız gelişme ivmesi, Türkiye'nin geleceğinin parlak olduğunu en güzel şekilde ortaya koymaktadır. Türkiye, model alınan bir ülke ve önemli bir bölgesel güç olarak dünyaya damgasını vurmaya devam edecektir. Türk milleti olarak, size şükranlarımızı sunuyoruz. Ruhunuz şad olsun.''

Bayraklar yarıya indirildi

Devlet töreninin ardından askeri ve sivil erkan ile öğrenciler, Atatürk'ün mozolesinin önünden saygı geçişi yaptı. Bayraklar, Atatürk'ün 72 yıl önce ebediyete intikal ettiği saat 09.05'ten itibaren güneşin batışına kadar yarıya indirildi.

Sivil Savunma Müdürlüğüne ait sirenler saat 09.05'te 2 dakika süreyle çaldı. Bu sırada trafikteki araçlar durarak, kornalarını çalarken,yurttaşyar da saygı duruşunda bulundu.
Resmi törenin ardından Atatürk'ün okuduğu 10. yıl nutku, Anıtkabir'deki hoparlörlerden törene katılanlara dinletildi.

Resmi törenin ardından ellerinde Türk bayrakları ve Atatürk posteriyle Anıtkabir'e gelen çok sayıda yurttaş da Atatürk'ün mozolesine çiçek bıraktı.

Dolmabahçe'de tören
Ata Dolmabahçe Sarayı'ndaki odasında düzenlenen törenle anıldı. Anma töreni, TBMM Başkanlığı, İstanbul Valiliği, Türk Silahlı Kuvvetleri, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve Atütürk'ün manevi kızı Ülkü Adatepe'nin çiçek buketlerini Atatürk'ün ebediyete intikal ettiği yatağın üzerine bırakmasıyla başladı.
Atatürk'ün hayata gözlerini yumduğu saat 09.05'te sirenlerin çalmasıyla birlikte saygı duruşunda bulunuldu ve ardından İstiklal Marşı okundu.

Basın mensuplarına açıklama yapan Ülkü Adatepe de Dolmabahçe Sarayı'nda çok günlerinin geçtiğini ve buraya her geldiğinde anılarının canlandığını belirterek, ''(Atatürk'ü kaybetmek) demiyorum. O hep Türk milletinin kalbinde yaşıyor. Onu biz yaşatacağız, gençlik yaşatacak. Tesellimiz bu. Çocuk olsam da bunları hiç unutamıyorum. Allah'tan, milletimize her zaman iyilik ve medeniyete doğru adımlar atsın diye temenni ediyorum'' dedi.

Adatepe, Atatürk'ün yanındayken kendisini bir baba gibi sevdiğini ve büyüklüğünün farkında olmadığını ancak okula başladıktan sonra Atatürk'ün büyüklüğünü anladığını ifade ederek, şunları söyledi:
''O zaman dedim ki Atatürk hiç ölmeyecek. Çünkü Atatürk ne demiş; 'benim yüzümü görmek önemli değil, benim fikirlerime sahip olun.' Onun için Türk gençliğine şunu diyorum: Atatürk'ün Cumhuriyetine, ilkelerine sahip olurlarsa -ki olacaklardır buna eminim, çünkü o çok sevdiği gençliği, her şeyini bıraktığı gençliği, onun fikirlerine sahip olacak- o zaman Atatürk hiç ölmeyecek, hep yaşayacak, biz de bu cennet vatanda yaşayacağız.''

Törenden notlar

Atatürk'ün 10 Kasım 1938'de saat 09.05'te hayata gözlerini yumduğu odada Türk bayrağı örtülü yatağının iki yanında iki er saygı nöbeti tuttu. Nöbet tutan erlerin, tören sırasında duygulandığı görüldü.
Yurttaşlar ve öğrenciler, odaya girmek için sarayın bahçesinden itibaren uzun kuyruklar oluşturdu. Öğrenciler ve vatandaşlar, odada Atatürk'ün yatağının önüne karanfiller bıraktı. Bazı vatandaşlar bu sırada dua okurken, bazıları gözyaşlarını tutamadı.
Ziyarete gelenler, fotoğraf makineleri ve cep telefonlarıyla görüntü aldı.
Bu arada, Harem giriş salonu ve mavi salonda Atatürk'ün ölümüne ilişkin 11 Kasım 1938 tarihli gazete kupürleri sergisi yer aldı.

Öte yandan, sarayın önünde Atatürk posterleri ve Türk bayrakları yer alan bir tekne de saat 09.05'te sirenler eşliğinde saygı duruşu törenine katıldı. İstanbul Boğazı'ndan geçen bazı teknelerin de Türk bayrakları astıkları görüldü.

İzmir'de tören
İzmir’de büyükşehir belediyesinin düzenlediği “Ata’ya Saygı Yürüyüşü”ne binlerce kişi katıldı. Alsancak Limanı’ndan Cumhuriyet Alanı’na dek süren yürüyüşte yer alan her yaştan İzmirli, ellerinde Türk bayrakları ve Mustafa Kemal Atatürk posterleri taşırken, sık sık “Hükümet istifa Tayyip yüce divana”, “Mustafa Kemal’in askerleriyiz”, “Şehitler ölmez vatan bölünmez”, “Tam bağımsız Türkiye” sloganları attı. Kortejin önünde büyük Türk bayrağı da, öğrenci ve yurtttaşlar tarafından taşındı. Kentteki ilçe belediye başkanlarının yanı sıra, sivil toplum örgütleri, sendikalar da yürüyüşte yer aldı. Cumhuriyet Alanı’nda da, İzmir Kent Arşivi ve Müzesi'ne armağan edilen, Atatürk’ün orijinal sesinden yurt gezilerindeki konuşmaları ve ziyaretlerini içeren ses kayıtları ve görüntüler yurttaşlarla paylaşıldı. Burada konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Türk ulusunun Cumhuriyet devrimlerini, Atatürk ilkelerini ve tam bağımsızlık inancını, dev bir bayrak gibi yükseltmeye devam edeceğini söyledi.


Cumhuriyet