Google, Ata'yı karanfille anıyor


Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ü yitirişimizin 72. yıldönümünde internet arama motoru Google, ana sayfasına kırmızı bir karanfil bıraktı.

Cumhuriyet / Ankara Büro- 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nda özel logosu ile Türk kullanıcıların karşısına çıkan internet arama motoru Google, 10 Kasım'da ana sayfasına kırmızı bir karanfil bıraktı.
Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün yaşamını yitirişinin 72. yıl dönümünde Google adlı internet arama motoruna erişen Türk internet kullanıcıları, ana sayfanın orta bölümünde Google'ın kırmızı karanfili ile karşılaşıyor. Bilgisayar ekranındaki cursor, karanfilin üzerine getirildiğinde Google'ın “Ulu Önder Atatürk'ü Saygıyla Anıyoruz” iletisi ekranda beliriyor.

Neden “Doodle” yok?


Google'ın önemli günler ve tarihe geçmiş kişilerin doğum günlerinde ana sayfasında kullandığı logolar, “Doodle” ismiyle anılıyor. Geçtiğimiz 10 Kasım'da Google, Türk Ulusu'nun Atatürk'ü yitirdiği güne özel logo yapmamıştı. Tepkiler üzerine Google'dan yapılan açıklamada, tüm dünyada, genel bir kural olarak, ölüm yıldönümlerinde özel logo uygulamasının olmadığını belirtilmişti. Ardından ana sayfaya Türk bayrağı ve “Ulu Önder Atatürk'ü Saygıyla Anıyoruz” iletisi koyulmuştu. Bu yıl Google Atatürk'ü, ana sayfasına bıraktığı kırmızı bir karanfil ile anma kararı aldı.

Erdem Sevgi