Karadeniz Erdoğan'a kulak verdi!

Aile Planlaması Derneği’nin yaptığı cinsel korunma araştırması, Başbakan’ın 3 çocuk çağrısına 18-28 yaş arası Karadenizli gençlerin uyduğunu gösterdiTürkiye Aile Planlaması Derneği'nin ülke genelinde yaptığı araştırmaya göre 2003’te yüzde 74 olan doğum kontrol oranı yüzde 62’ye geriledi. 2008’te tamamlanan araştırmanın sonuçlarını ilk kez HABERTÜRK’e açıklayan Dernek Başkanı Prof. Dr. Hakan Şatıroğlu, Karadeniz Bölgesi ve özellikle Doğu Karadeniz’de yaşayan gençlerin geleneksel ve modern doğum kontrol yöntemlerini kullanmayı bıraktığını belirtti.

Prof. Dr. Şatıroğlu, bu bölgede özellikle 18-28 yaş arasında modern yöntemlerden kabul edilen spiral ve prezervatif kullanımının azalma gösterdiğini kaydetti.

YAŞ YÜKSELDİKÇE KORUNMA ARTIYOR

Bunun yanında 29-45 yaş grubunda korunma yöntemlerinin kullanımında artış görülmesi dikkat çekti. Konunun önemli olduğunu ve nedenlerine yönelik araştırma yapılması gerektiğini belirten Prof. Dr. Şatıroğlu, “Ülke genelinde modern ve etkili yöntemlerin kullanımında bir değişiklik yokken, Karadeniz Bölgesi’ndeki gençlerin korunmayı bırakmaları bizim için bir bilinmezdir!” dedi.

Prof. Dr. Şatıroğlu, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde de korunma yöntemlerini bırakan kişi sayısında artış olduğuna dikkat çekti. Prof. Dr. Şatıroğlu, Karadeniz ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yaşayanların neden doğum kontrol yöntemi kullanmaktan vazgeçtiğini şu sözlerle değerlendirdi: “Karadeniz ve Güneydoğu Anadolu’da geleneksel korunma yöntemlerinin bırakılması dikkat çekici. Bunun nedenleri mercek altına alınmalı. Günlük söylemler ve örgün eğitimde yeterince bilgi verilmemesi ilk akla gelen olasılıklar.”
(habertürk)