Haydarpaşa Garı'da süren iyileştirme ve izolasyon çalışmaları sırasında çatıda büyük bir yangın çıktı. Saat 15:30 sıralarında çıkan yangın yaklaşık 1 saat sonra kontrol altına alınabildi.

FOTOĞRAF GALERİSİ İÇİN TIKLAYIN

VİDEO İZLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ


Tarihi Haydarpaşa Tren Garı'nın çatısında saat 15.30 sıralarında henüz belirlenemeyen bir nedenle yangın çıktı. İstanbul Kadıköy'de bulunan tarihi Haydarpaşa Tren Garı'nın çatısında yangın çıktı. Geniş çaplı yangını söndürme çalışmaları sonucunda yangın kontrol altına alındı. Yangında her hangi bir can kaybı ve yaralanma olmazken, tarihi garın çatısı çöktü. Çıkan yangında çatı ve 4. kat tamamen kül oldu.

Haydarpaşa Garı'da süren iyileştirme çalışmaları sırasında çatıda büyük bir yangın çıktı. Yangının çatıda yapılan izolasyon çalışmaları nedeniyle çıktığı iddia edildi. Anadolu Yakası'ndaki tüm itfaiye ekipleri yangına müdahale etti. Avrupa Yakası'ndaki ekiplerden de yardım istendi. Fakat ekipler kilit duruma gelen trafik nedeniyle olay yerine ulaşamadı. 15:30 sıralarında çıkan yangın bir saat sonra kontrol altına alındı. Fakat soğutma çalışmaları devam ediyor.

Tarihi Haydarpaşa Tren Garı'nın çatısında çıkan yangının çatıda devam eden iyileştirme çalışmaları sırasında meydana geldiği ileri sürüldü.. Hızla büyüyen yangının dumanları, kilometrelerce uzaktan görülecek şekilde yükseldi. Dumanlar Ortaköy sahillerine kadar ulaştı.

İstanbul'da başta Üsküdar ve Kadıköy itfaiye ekipleri olmak Anadolu Yakası'ndaki tüm tüm ekipler teyakkuza geçti. Deniz suyuyla da söndürülmeye çalışılan yangına müdahale bir saat boyunca sürdü.

TRAFİK KİLİTLENDİ, EKİPLER GİDEMEDİ

Garın üst katında başlayan ve tüm çatı katını saran yangın nedeniyle itfaiye ekipleri anonslarla Avrupa yakasındaki itfaiye ekiplerinden yardım talebinde bulundu. Haydarpaşa Tren Garı'ndaki yangına müdahale etmeleri için Anadolu yakasındaki bütün itfaiye gruplarının takım ve müfrezelerini çıkartmaları istendi.

Yapılan telsiz anonslarında, trafiğin tamamen kilitlendiği ve itfaiye araçlarının olay yerine gidemediği belirtiliyor. Anonslarda, Anadolu yakasındaki bütün itfaiye gruplarının yangına müdahale için takım ve müfrezelerini çıkartmaları duyurusunda bulunuldu.

YOLCULAR TAHLİYE EDİLDİ

Yangın nedeniyle polis geniş güvenlik önlemleri alındı. Tren seferleri durduruldu, gardan vatandaşlar çıkarıldı.

"KARADAN MÜDAHALE YETERSİZ KALDI"


Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, Haydarpaşa Tren Garı'ndaki yangına denizden de müdahale yapıldığını açıkladı. Öztürk, yaptığı açıklamada, çalışmaları takip ettiğini ancak yangının çıkış nedeniyle ilgili henüz kendilerine bilgi gelmediğini ifade etti. Yangına denizden müdahalenin başladığını kaydeden Öztürk, şunları söyledi:

“Karadan gelen itfaiye yetersiz kalınca denizden müdahale başladı. Denizden de şu anda müdahale ediliyor. Çatı katından sonra dördüncü kat da yanmış durumda. Dördüncü kattaki yangın kontrol altına alınmış durumda zannediyorum. Hem denizde hem karada bütün trafik durduruldu. Şu anda yaralı ya da can kaybı konusunda net bir bilgi yok.”

“BİNA ÇÖKEBİLİR”


Türkiye Mimarlar Odası Başkanı Eyüp Muhçu, çatıda başlayan yangının ahşap yoğunluğu bulunan binada hızla aşağıya yayılabileceğini belirtirken korkutan açıklamayı yaptı: “Bina çökebilir.”

Öte yandan 45 dakikadır kontrol altına alınamayan yangına neden havadan müdahale edilmediği ise akıllarda soru işareti bıraktı.

ULAŞTIRMA BAKANLIĞINDAN AÇIKLAMA GELDİ

Ulaştırma Bakanlığı Müsteşar Vekili Talat Aydın, Haydarpaşa Garı'nda çıkan yangınla ilgili açıklamalarda bulundu. Büyük bir tehlike atlatıldığını belirten Aydın, "Tren seferleri şu anda durduruldu. Yangının resmen söndürüldüğü teknik olarak belirlendikten sonra seferler yeniden başlatılacak." dedi.

Yangının nedeni konusunda henüz bir açıklama yapılamayacağını dile getiren Aydın, teknik inceleme sonucunda bunun ortaya çıkacağını dile getirdi.

Bir soru üzerine Haydarpaşa Garı'nın çatısında izolasyon çalışmaları yapıldığını doğrulayan Aydın, bu çalışmalar nedeniyle yangının çıkmış olabileceğini aktardı. Aydın, "İzolasyon çalışmaları, yağmur sularının içeri girmesini önlemek için her binada olduğu gibi belli aralıklarla yapılıyor. Yangının nedeni ile ilgili teknik rapor çıktığında sizlerle paylaşırız." diye konuştu.

İzolasyon çalışmalarında uygun olmayan malzeme kullanıldığı gerekçesiyle yangının çıktığı yönündeki iddiaların hatırlatılması üzerine ise Aydın, "Bunu nereden çıkartıyorlar?" diye sordu. Yangının çıkış nedeninin ancak teknik raporun tamamlanması ile ortaya çıkacağını yineleyen Aydın, bunun dışındakilerin spekülasyon olacağını söyledi. Aydın, başka bir soru üzerine ise kundaklamayı mümkün görmediğini belirtti.

Aydın, yangının kontrol altına alındığını ve soğutma çalışmalarının devam ettiğini belirtti.

İstanbul Valisi, Haydarpaşa Garı'na geldi

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, çatısı ve 4. katı yanan Haydarpaşa Garı'na geldi. Saat 16.30 sularında bölgeye gelen Vali Avni Mutlu, beraberindeki heyetle birlikte yangın hakkında bilgi aldı. Haydarpaşa Tren Garı'na gelen Vali Mutlu burada yaptığı kısa açıklamada, yangının, ekiplerin süratli ve yoğun çalışmaları sonucunda yangının kontrol altına alındığını belirtti.

BAŞBAKAN HAYDARPAŞA HAKKINDA BİLGİ ALDI

Demokratik açılım toplantıları kapsamında rektörlerle bir araya gelen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, toplantının kapalı oturumu devam ederken, İstanbul'daki garda meydana gelen yangınla ilgili anlık bilgiler aldığı öğrenildi.

Haydarpaşa Garı'nın tarihi!

Haydarpaşa Garı, 1908'de İstanbul - Bağdat Demiryolu hattının başlangıç istasyonu olarak inşa edilen tren garıdır. Gar, TCDD'nin ana istasyonudur. İstanbul'un Anadolu yakasında, Kadıköy'de bulunur. Osmanlı İmparatorluğu'nun son dönemlerinde Bağdat Demiryolu yanında İstanbul-Şam-Medine (Hicaz Demiryolu) seferleri de yapılmaya başlanmıştır. Devrin Osmanlı Padişahı II. Abdülhamit döneminde, 30 Mayıs 1906 tarihinde yapımına başlanmıştır. 19 Ağustos 1908 tarihinde tamamlanıp hizmete girmiştir. Bir rivayete göre binanın bulunduğu sahaya III. Selim'in paşalarından Haydar Paşa'nın adı verilmiştir. Binanı inşaatı, Anadolu Bağdat adı altında bir Alman şirketi gerçekleştirmiştir. Ayrıca bir Alman'ın teşebbüsüyle garın önünde mendirek inşa edilerek Anadolu'dan gelecek veya Anadolu'ya gidecek vagonların ticari eşyasını yükleme ve boşaltma işlevi için tesisler yapılmıştr.

İki Alman mimar Otto Ritter ve Helmuth Cuno tarafından hazırlanan proje yürürlüğe girmiş, garın yapımında Alman ustalarla İtalyan taş ustaları birlikte çalışmıştır. I. Dünya Savaşı sırasında gar deposunda bulunan cephanelere 1917'de yapılan bir sabotajla çıkan yangın sonucu binanın büyük bir bölümü hasar görmüştür. Yeniden onarılan bina bugünkü şeklini almıştır. 1979'da Haydarpaşa'nın açıklarında Independenta adlı tankerin bir gemiyle çarpışması sonu meydana gelen patlamadan ve sıcaktan dolayı binanın O Linneman adlı ustanın yaptığı kurşun vitrayları hasara uğramıştır. 1976'da aslına uygun olarak yeniden geniş çapta onarılmış ve 1983'ün sonunda dört dış cepheyle iki kulenin restorasyonu tamamlanmıştır.

Haber365..