Haydarpaşa Garındaki yangına sebep olduğu sanılan bakım ve onarım işini yapan, İFORT Grup Dijital İnşaat ve Temizlik Hizmetleri Şirketinin İhsan Kaboğlu'nu polis bulamıyor.
Tarihi Haydarpaşa Garı’ndaki yangında kasıt olup olmadığı yönündeki incelemeler sürerken, binadaki yangına sebep olan bakım ve onarım işini, İhsan Kaboğlu’na ait İFORT Grup Dijital İnşaat ve Temizlik Hizmetleri Şirketi’nin yaptığı anlaşıldı.


OFİS KAPALIYDI


Haydarpaşa Garı’nın bakım ve onarımı için Kadıköy Belediyesi bünyesindeki Koruma Uygulama ve Denetim Bürosu’na (KUDEP) başvuruldu. Proje, 5 No’lu Koruma Kurulu’nda onaylandı. Ocak-Şubat 2011’de ihaleye çıkılmasına karar verildi.

İddiaya göre hazırlıklar sürerken, ekim ayındaki şiddetli yağmur nedeniyle binanın çatısı aktı, alt katları su bastı. Acil müdahale için TCDD Bölge Müdürlüğü doğrudan temin yöntemiyle 3 firmadan teklif aldı, çatının 6 bin TL’lik izolasyon işi, İFORT Grup Dijital İnşaat ve Temizlik Hizmetleri Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi’ne verildi. 2008 yılında 50 bin lira sermayeyle kurulan şirket, Ak Parti Kadıköy İlçe Teşkilatı üyesi İhsan ile kardeşi Hüseyin Kaboğlu’na ait. Ticaret Odası kayıtlarına göre firma Bostancı Ali Nihat Tarlan Caddesi Ali Nihat Tarlan Apartmanı 9 numarada faaliyet gösteriyor. İhsan Kaboğlu’nun Kristal Grup Temizlik İnşaat ve Hizmet İşleri sanayi ve Ticaret Limited Şirketi de bulunuyor. Soruşturma kapsamında tadilatı yapan 2 işçinin ifadesini alan polis, İhsan Kaboğlu’na ulaşamadı. İFORT şirketinin Bostancı’daki ofisi dün açılmadı.

TAŞERON: İLGİMİZ YOK

Soruşturmada adı geçen taşeron firma ise Onursal İzolasyon Yapı Şirketi. Bu firma 2006 yılında İhsan Kaboğlu’nun uzaktan akrabası olan Barış ve Onur Kaboğlu tarafından devralındı. Kadıköy Osmanağa Mahallesi Nakil Sokak’ta bulunan şirketin ortağı Onur Kaboğlu, “Tadilatla ilgimiz yok” dedi.

SEFERLER BİRKAÇ GÜNE BAŞLAYACAK


TCDD Genel Müdür Vekili İsa Apaydın, dün TCDD 1’inci Bölge Müdürü Hasan Gedikli, Demiryol-İş Sendikası Başkanı Ergün Atalay ve Türk-İş 1’inci Bölge Sorumlusu Faruk Büyükkucak’ın da aralarında bulunduğu heyetle Haydarpaşa Garı’nda incelemelerde bulundu. Yangında çatının yüzde 30’unun hasar gördüğünü belirten İsa Apaydın, “Bütün trenlerimiz Söğütlüçeşme’ye kadar çalışıyor. 1-2 gün içinde yolcularımızı buraya alacağız” dedi.


Haber365.