Hukukçular, HABERTURK.COM'a yorumladı
Yüksek Askeri Şura'da terfi ettirilmemeleri üzerine Askeri Yüksek İdare Mahkemesi'ne (AYİM) başvuran ve bakanlar tarafından açığa alınan 3 komutan, Tümgeneral Gürbüz Kaya, Tümgeneral Halil Helvacıoğlu ve Tuğamiral Abdullah Gavremoğlu'nun itirazları reddedildi.
Peki bu karar ne anlama geliyor? Bundan sonra hukuki açıdan neler yaşanacak?
Hukukçular HABERTURK.COM'a değerlendirdi.
ALİ FAHİR KAYACAN (Emekli Askeri Hakim)
"Terfi edemezler"

Orduda bir şey değişmez, askeri yargı, hukuka göre karar verimiştir. Askeri yargıya olmadık laf söyleyenler nasıl kızaracak şimdi görelim. Eleştiri yapan eski meslektaşlara söylemek lazım, albaylık rütbesine kadar niye durmuşlar, nasıl durmuşlar orada? Herkes cevabını aldı, askeri yargı neymiş gördüler.
Şu anda açıkta oldukları için, bu karardan sonra terfi edemezler.
Bu, yargıya saldıran insanlara cevap olmuştur. Askeri yargı bağımsız değildir, emirle karar verir dediler. Ast rütbeli insan nasıl üst rütbeli insanla ilgili karar verir dediler. Şimdi onların yüzleri kızarsın.
ÜMİT KARDAŞ (Emekli Hakim Albay)
"Açığa alınmaları uygundu"
Bu açığa alınma keyfiyeti idarenin takdirinde olan bir husus. Bu üç general hakkındaki, Balyoz iddianamesinde görülen bir teşebbüstür, cezası ağırdır. O açıdan bu kadar ağır müeyyidesi olan bir suçu işleyen kamu görevlisinin açığa alınması uygundur. Hatta geç kalınmış bir karardır, bu kararı olumlu bulmak lâzım.

Terfi edilmeyişlerine ilişkin bir karar da var. O işleme ilişkin de bir karar verilecek, oradan ne karar çıkacağını bilmiyoruz. İki general bir amiral hakkındaki hukuki durum netlik kazanacak gibi gözükmüyor kısa vadede.
SAMİ SELÇUK (Yargıtay Onursal Başkanı)
"Bu karara uyulmak zorunda"
Gerekçeli karar açıklanmadan önce bir şey söyleyemem ama, bu karara uyulmak zorunda. Bu kararın gereklilikleri yerine getirilecek.
BURHAN KUZU (Anayasa Komisyonu Başkanı)
"Bu iki başlılık yanlış"

Yargıçlar doğru karar verir, yanlış karar verir, bir iki karara bakarak değerlendirmek doğru değil. AYİM'in verdiği karar doğru ama önceden verdiği karar da yanlıştı. Daha önce vermiş olduğu karar da bu, o paşaların 2010'da emekli olması gerekiyordu. Askeri kesim, Genelkurmay, iç alanda bunları korumaya çalışıyor. Açıkta kalan bir subay terfi edemez.

70'lerde Danıştay bakıyordu bu işe. Danıştay paşaları türemişti 70'lerde. Bunları gidermek için öyle bir hüküm kondu. AYİM'in almış olduğu kararlar kadrosuzluk demişse, askeri iç disiplini bozmasın diye bu tür kararları yargı dışı tutmuş. Askeri yargıyı birleştirme projemiz yeni değil. Bu iki başlılık yanlış. Danıştay'ın tarafı çok daha kötü. Konuya yargının bütünü olarak bakmak doğru değil. Tek yargılama modelini, yani Avrupa'da olan modeli bizim de getirmemiz lazım.


Habertürk