10 yaşındaki çocuğun ailesi, sünnet derisinin normaldan daha fazla kesildiği iddiasıyla yargıya gitti.

İzmir Torbalı'da haziran ayında özel bir poliklinikte sünnet olan 10 yaşındaki Bedirhan T.'nin ailesi küçük çocuğun sünnet derisinin normaldan daha fazla kesildiği iddiasıyla yargıya gitti. Talihsiz çocuğun anne ve babası hem hatalı kesim yapan doktor hem de polikliniğe toplam 50 bin liralık maddi ve manevi tazminat davası açtı.

DÜĞÜNÜ İPTAL ETTİLER
Torbalı'da yaşayan Nazlı- Hasan T. çifti, Haziran ayında özel bir poliklinikte ilköğretim 4'üncü sınıf öğrencisi çocukları Bedirhan T.'yi sünnet ettirdi. Ancak aile Bedirhan T.'nin sünnetten sonra da kanamasının devam ettiği şikayetiyle tekrar hastaneye gitti. 5 Temmuz gecesi ateşlenen küçük çocuk, 2 gün tedavi altında kaldı.

Aile, bunun üzerine doktor B.K. ve özel polikliniğe karşı maddi ve manevi toplam 50 bin liralık tazminat davası açtı. Baba Hasan T. ve ev hanımı anne Nazlı T.'nin avukatı Ömer Reşit Ayebe, Torbalı Asliye Hukuk Mahkemesi'nde açtığı davanın dilekçesinde, "Müvekkillimin çocuğu olan Bedirhan T.'ye, Dr. B.K. ?alisklamp' adı verilen ve eğitimini aldığını iddia ettiği bir teknikle yapacağını, söz konusu tekniğin daha ağrısız sızısız olacağını söyledi. Özel bir hastanede sünnet yapıldı.

Sünnet işlemi sırasında özel bir aparat takıldı ve bu aparatın 3 gün boyunca kalması gerektiği söylendi. Aparat üç gün sonra aynı hastanede ve aynı hekim tarafından çıkartıldı, fakat kanama durmadı. Ateşlenen çocuk, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Cerrahi Anabilim Dalı'na götürdü. Burada bir operasyon daha yapıldı. Sünnetin üzerinden zaman geçmesine rağmen yara hala kapanmadı. Hasarın boyutlarına ilişkin rapor 6 ay sonra verilecek. Kendileri çocuklarının ilk mürüvvetini görmeye çalışırken, şimdi acısıyla yaşıyor. Sünnet töreni için davetiye bastırdılar. Bu olay yüzünden töreni iptal etmek zorunda kaldılar. Dışarıdan gelen misafirler geri döndü"
iddialarında bulundu.

DOKTOR VE POLİKLİNİK İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜNE ŞİKÂYET EDİLDİ
Sünnet derisinin normalden daha fazla kesildiğini öğrenince baba ve annenin başlarından kaynar su döküldüğünü belirten Ömer Reşit Ayebe daha sonra şöyle dedi: "Çocuğun operasyona bağlı olarak daha başka sağlık problemleri yaşama ihtimali yüksek. Cinsellik açısından çok büyük problemler yaşayacaktır. Bedirhan, yaşı ilerledikçe gerek cinsel acıdan, gerek fiziki açıdan, gerekse psikolojik olarak problemler yaşayacaktır. 18 yaşına geldiğinde fazla kesilen yere vücudundan alınacak bir deri parçası eklenecek. Ama bu fazla kesilen deri kadar işlevini yerine getirmeyecek."

Avukat Ayebe, müvekkilleri Hasan T. ve Nazlı T. için 7 bin 500'er lira manevi, Bedirhan T. için de 30 bin lira manevi 5 bin lira maddi toplam 50 bin lira tazminat talep ettiklerini belirtti. Avukat Ömer Ayebe ayrıca, Doktor B.K. ve polikliniğini İl Sağlık Müdürlüğü'ne şikâyet ettiklerini kaydetti. Davanın görülmesine önümüzdeki günlerde başlanacak.


HTürk