Öğrencilerden Kuzu ve Batum'a protesto (video)


Ankara siyasal Bİlgiler Fakültesinde CHP Genel Sekreteri Süheyl Batum ve AK Partili Burhan Kuzu öğrencilerin protestosuyla karşı karşıya geldi.CHP Genel Sekreteri ve Sözcüsü Süheyl Batum, konferans için gittiği Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde bir grup öğrenci tarafından protesto edildi.
Kürsüde öğrencilerin protestosuna maruz kalan Batum, kendisini ve partisini savunarak AK Parti hükümetini eleştirdi. 'Türkiye'de Anayasa Sorunu' başlıklı panele katılan Batum, "Bunu bana da yapsanız, Burhan Kuzu'ya da yapsanız adı faşizmdir. Eğer burada Başbakan ya da Egemen Bağış olsaydı çoktan dayak yerdiniz." diye konuştu.
Bu protestodan yaklaşık iki saat sonra, yine aynı panele katılan Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu, öğrencilerin protestosuna maruz kaldı. Kuzu, önce yuhalamalara ve sloganlarla karşı karşıya gelirken öğrenciler protestoyu yumurta atarak sürdürdü.
Kuzu, atılan yumurtalardan korumalarının açtığı şemsiyeler sayesinde kurtulmaya çalıştı.
Bir süre salonda kalan Burhan Kuzu, burada gazetecilere değerlendirmelerde bulundu. Öğrencilerin yatışmaması sebebi ile Kuzu bir süre sonra konuşmasını yapamadan solondan ayrıldı.
Burhan Kuzu olayların ardından yaptığı değerlendirmede ise Siyasal Bİlgiler Fakültesi Dekanı Celal Göle'ye ağır eleştiriler yöneltti. 'Böyle yöneticiliği babamda yapar, sayın dekan derhal istifa etmelidir' şeklinde konuştu.
KUZU'NUN ARDINDAN POLİSLER DE KAMPÜSTEN AYRILDI
Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinde, öğrenciler tarafından protesto edilen Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu'nun Üniversite'den ayrılmasının ardından polisler de kampüsten ayrıldı.
Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Konferans Salonu'nda düzenlenen ''Türkiye'de Anayasa'' konulu konferansa, CHP Genel Sekreteri ve Parti Sözcüsü Süheyl Batum'un ardından öğrencilerin protestosuyla karşılaşan daha sonra geniş güvenlik önlemleri altından üniversiteden ayrılan Kuzu'dan sonra kampüsteki polisler de bir süre bekledikten sonra ayrıldı.
Polislerin Kuzu'yu dışarı çıkarmaları sırasında sıkılan ''biber gazından'' bazı öğrencilerin ve basın mensuplarının da etkilendiği görüldü.
Polislerin içeri girmesi sırasında yaşanan kısa süreli arbedede bazı pencerelerin kırıldığı gözlendi. Polisin ayrılmasından sonra toplu halde salondan çıkan öğrenciler ''Üniversiteler bizimdir, polis defol'' şeklinde slogan atarak, kampüs girişine kadar yürüdüler. Burada da bir süre slogan atan öğrenciler, daha sonra alkışlar eşliğinde dağıldı.
Öğrencilerin dağılmasının ardından, fakülte içerisinde kırılan camlar görevliler tarafından temizlendi.
Bu arada Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu'nun üniversiteden ayrılırken, ''Dekan derhal istifa etmelidir'' diyerek tepkisini dile getirdiği öğrenildi.

VİDEO

zaman