Ankara kulislerine bomba gibi bir haber düştü.
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner, geçen hafta karargahta toplayarak "hukukun dışına çıkan hiçbir personele destek vermeyeceğini" alenen ifade etti. Bu çıkışın başta Balyoz sanığı muvazzaflar olmak üzere Ergenekon, Askeri Casusluk ve Poyrazköy Cephaneliği davlarının tutuksuz sanığı muvazzaf general ve subayların tutuklanmalarına giden yolu açtığı konuşuluyor.

BALYOZ DAVASI 16 ARALIK'TA BAŞLIYOR
Balyoz Darbe Planı davasının ilk duruşması 16 Aralık Pazartesi günü Silivri'deki duruşma salonunda başlıyor. Yargılamayı yapacak olan Özel Yetkili İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi Başkan ve üye hakimleri Silivri'de incelemelerde bulundu...

102 SUBAY İÇİN TOPLAMA KAMPI KURULMUŞTU
Bilindiği gibi 196 sanıklı Balyoz iddianamesini kabul eden 10. Ağır Ceza Mahkemesi, aralarında eski Deniz Kuvvetleri Komutanı Özden Örnek, eski Hava Kuvvteleri Komutanı İbrahim Fırtına ve eski 1. Ordu Komutanı Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu hepsi emekli ve muvazzaf subay 102 sanık hakkında tutuklama kararı vermişti. Hakkında tutuklama kararı çıkarılan askerler günlerce orduevlerinde saklanmıştı.

10 TUTUKLADI 11 TUTUKLAMAYI KALDIRDI
27'si muvazzaf general 102 sanık, günlerce orduevlerindeki toplama kamplarında saklanırken, 11. Ağır Ceza Mahkemesi, 10. Ağır ceza Mahkemesi'nin verdiği yakalama kararını kaldırmıştı. O günden bu yana köprünün altından çok sular aktı, başta Genelkurmay başkanı olmak üzere çok şeyler değişti. Ancak asıl değişiklik, Askeri Yüksek İdare Mahkemesi'nin 3 Balyozcu generali YAŞ'ta terfi alamalalarına rağmen terfi ettirmesinin ardından yaşandı.

AYİM RESTİNE, YENİ DÜZEN RESTİ GELDİ
Askeri kanadın bu adımı daha doğrusu direnci üzerine, Genelkurmay'ın yapısında ciddi değişikler yapılması gündeme geldi. İlk kez Haber 365'in ilk kez kamuoyuna duyurduğu düzenlemeler Genelkurmay'ın yapısında ciddi değişiklikler getiriyordu. Hükümet kanadının bu girişimi, askeri kanadın Balyozcuları koruma ve kollama azmini tamamen kırdı. 3 Balyoz sanığı generalin bakanlarca açığa alınması ise Genelkurmay'da tam bir şoka neden oldu ve askere geri adım attırdı.

AYİM'E KENDİNİ NE TEKZİP ETTİRDİ?
AYİM, 3 generalin açığa alma işleminin yürütmesinin durdurulması talebini reddederek, daha önceki terfi kararını tekzip etti. Kulislerde konuşulanlara göre, AYİM'in bu kararında Genelkurmay'ın yapısının tamamen değiştirilmesine yönelik girişim etkili oldu. Hatta AYİM, kararında diğer Balyoz sanığı muvazzaf askerlerin de üzerini çizdi. Peki bu nasıl oldu?

27 MUVAZZAF GENERAL 16 ARALIK'TA TUTUKLANIR MI?
AYİM "ağır cezalık suçlara ilişkin hakkında dava yürüyen askeri personelin açığa alınabileceğini" de hükme bağladı. Bu karar, 'Ergenekon', 'Askeri Casusluk', 'Balyoz', 'Poyrazköy Cephaneliği' gibi devam eden diğer davaların sanığı muvazzaf askerler için de 'kara bir haber' oldu. Bu gelişmenin ardından daha önce 102 Balyoz sanığı hakkında verdiği tutuklama kararı veren 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nin 16 Aralık'taki ilk duruşmada tüm bu sanıklar için tutuklama kararı verebileceği konuşuluyor.

Kaynak: haber365