Kış bakımı yapılmayan aracınızla yola çıkmayınTürkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) Genel Başkanı Fevzi Apaydın, araçlarına kış bakımı yaptırmayan sürücüleri uyararak, bakım yapılmayan araçla yola çıkılmaması uyarısında bulundu. Türkiye Trafik Kazalarını Önleme Derneği Samsun Şubesi Başkanı Kavuran da uzun yola çıkacakların yanında enerji verecek gıdalar bulundurmasını tavsiye etti.Kış aylarında meydana gelen kazaların temelinde buzlanma, yolun durumuna göre önlem almamak ve araçların kışa hazırlanmamasının bulunuyor. Kış öncesi bakımda araca kış lastiği takılması, fren, şanzıman, diferansiyel bakımları ve motor yağı ve akü kontrolü yapılarak radyatöre antifriz konulması gerekiyor.

Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) Genel Başkanı Fevzi Apaydın, sürücülerin duyarlı davranmaları halinde kazaların en aza ineceğini belirterek şunları söyledi: "Kış aylarındaki kazalar çoğunlukla tek taraflı kazalardır. Meydana gelen ölümlü-yaralanmalı bu kazalar direksiyon hakimiyetinin kaybedilmesi sonucu meydana gelmiştir. Köprü üstlerinde, virajlarda aracınızı dikkatli ve yavaş kullanınız. Bu mevkiler en fazla gizli buzlanmanın olduğu yerlerdir. Ağır kış şartları nedeniyle ana güzergahlar dışına çıkmayın. Yolculukta mutlaka bakımlı olan yolları tercih edin."

ARACINIZDA ENERJİ VERECEK YİYECEK BULUNDURUN

Türkiye Trafik Kazalarını Önleme Derneği Samsun Şubesi Başkanı Dursun Kavuran da kışın yaşanan kazaların bir bölümünün olumsuz iklim şartlarından kaynaklandığını ifade etti. Sürücülerin hava şartlarına uygun araç kullanmalarını isteyen Kavuran, uzun yola çıkacak kişilere de yanlarında helva, çikolata ve şeker gibi enerjisi yüksek ısı verecek yiyecekler bulundurmalarını önerdi.

CİHAN