VİDEO...

Baykal ve Sav 'çarşaf' istedi görüşmelerden 'ayrışma' çıktı
HABİB GÜLER ANKARA
CHP'de, olağanüstü kurultay öncesi bütünlük görüntüsü vermek için planlanan Kılıçdaroğlu-Baykal-Sav görüşmesi dün gerçekleşti. Ancak, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun Baykal ve Sav ile ayrı ayrı yaptığı görüşmelerden birlik mesajı çıkmadı. CHP'nin eski lideri ve eski genel sekreteri, kurultayda çarşaf listede ısrar ederken, Kılıçdaroğlu blok liste isteğini tekrarladı.CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun partide 'bütünlük' görüntüsü vermek için Deniz Baykal ve Önder Sav ile yaptığı görüşmelerden 'ayrışma' çıktı. Dün, TBMM'deki odasında selefi Deniz Baykal ve eski Genel Sekreteri Önder Sav'ı ayrı ayrı kabul eden Kılıçdaroğlu, kurultaydaki Parti Meclisi (PM) seçiminde blok liste ısrarını sürdürdü. Önerge verilmesi ve delege çoğunluğuyla kabul edilmesi dışında çarşaf listeye sıcak bakmadığını tekrarladı. Baykal ve Sav ise çarşaf liste yönteminin uygulanmasını istedi. Blok listeyle seçim yapılmasının parti içinde kamplaşma, ayrışma ve çatışmayı beraberinde getireceğini savunan Baykal, Kılıçdaroğlu'nu 'çarşaf liste' konusunda ikna edemediğini söyledi. "Seçilme şansı olmayanlar listeyi belirleme noktasına gelirse parti ilkeleri zaafa uğrar." diyen Baykal'ın, bu sözleriyle de CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin ve partiye kattığı bazı isimleri hedef aldığı ileri sürülüyor. Baykal, genel başkanlığı döneminde sürekli 'blok liste' tercih ederken, bu kez neden çarşaf listede ısrar ettiğini soran gazetecilere "Eskiden genel başkanın MYK'yı oluşturma yetkisi yoktu." diye cevap verdi. 40 dakika süren görüşmenin ardından açıklama yapan Sav da örgütün çarşaf listeyi daha sempatiyle karşılayacağını ileri sürdü. Sav, ayrıştırma kurultayı istemeyenleri "Aklınızı duyguların önüne koymayın." diye uyardı.
Kemal Kılıçdaroğlu'nun TBMM'deki makamında Deniz Baykal ve Önder Sav'la yaptığı iki ayrı görüşme 40'ar dakika sürdü. Ancak olağanüstü kurultay öncesindeki iki zirveden de istenen sonuç çıkmadı. Kılıçdaroğlu'na muhalif görüşler ortaya koyan Baykal ve Sav, kurultayın tartışmalı geçeceğinin işaretini verdi. Baykal, Kılıçdaroğlu'ndan çarşaf liste talebinde bulunurken, blok listenin parti içinde kamplaşmayı beraberinde getireceğini ileri sürdü. Görüşme sonrasında gazetecilerin sorularını cevaplayan Baykal, Kılıçdaroğlu'nu 'çarşaf liste' konusunda ikna edemediğini söyledi. Genel başkanlığı döneminde sürekli 'blok liste' tercih ederken, bu kez neden çarşaf liste yönteminde ısrar ettiğinin sorulması üzerine, "Eskiden genel başkanın MYK'yı oluşturma yetkisi yoktu. Yeni tüzükte genel başkana istediği kişiyle çalışma imkanı tanınıyor. Bu nedenle PM'nin kurultayı temsil etmesi gerekir." ifadelerini kullandı.
Deniz Baykal, blok listeye ilişkin endişelerini anlatırken de, "Seçilme şansı olmayanlar listeyi belirleme noktasına gelirse parti ilkeleri zaafa uğrar." yorumunu yaptı. Bu eleştiriyle CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin'i hedef aldığı ileri sürülüyor. CHP'de bazı grupların tasfiye edileceği yönünde tartışmaların olduğunu da belirten Baykal, "Seçim öncesi partinin kendi içinde bir gerginlik yaşamaması çok önemlidir. Bu çarşaf liste ile sağlanır. Blok liste dışlanma olur. Yanlış olur. Hele parti içinde bir çevrenin tasfiye görüşünü dile getirmesi sakıncalı olur." diye konuştu. Ardından delegelerin kurultayda çarşaf liste için harekete geçmesi gerektiği mesajını verdi: "Kurultay çarşaf liste kararı alabilir. Buna ilişkin oylamanın gizli yapılması gerekir. Kurultayın, bunu yerine getirmesini anlayışla karşılayacağına inanıyorum."
KILIÇDAROĞLU, 'LİSTE' SORUSUNU CEVAPSIZ BIRAKTI
Önder Sav da PM'nin belirlenmesi yöntemi konusunda Kılıçdaroğlu ile aynı görüşte olmadıklarını söyledi. Kurultayın bir 'ayrıştırma kurultayı' olmaması gerektiğini vurgulayarak, "Ben her zaman çarşaf listenin örgütün daha sempatiyle karşılayacağı bir yöntem olacağını düşünmüşümdür. Başta Sayın Genel Başkan olmak üzere hepimiz aklımızı duyularımızın önüne koyarsak, kurultay bir şölene dönüşür." diye konuştu.
Kılıçdaroğlu ise görüşmelerin ardından evine gelişinde gazetecilerin "Kurultaya çarşaf liste ile mi yoksa blok liste ile mi gideceği" yönündeki sorusunu cevapsız bıraktı.

Sav'ın 'çizik' operasyonuna Tekin'den karşı atak
CHP'de 18 Aralık'ta yapılacak kurultay için liste savaşları devam ediyor. Eski Genel Başkan Deniz Baykal ve eski Genel Sekreter Önder Sav, kendine yakın isimleri Parti Meclisi'ne (PM) sokmak istiyor. Bu doğrultuda listeyi delmek için delegeyi örgütlediği ileri sürülüyor. İddiaya göre, Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin ve ekibi, delegeler tarafından çizilecek, yerlerine belirlenen isimler yazılacak. Listenin delinmesi endişesi yaşayan Kemal Kılıçdaroğlu ve Tekin de harekete geçti. İkilinin, karşı hamle yapmak için Sav'ın güçlü olduğu illeri hedef seçtiği belirtiliyor. Tekin'in, Sav'ın hâkimiyetinde olduğu bilinen 58 delegeli Ankara'da 20'yi aşkın delegeyle bire bir görüştüğü iddia edildi. Sav'ın güçlü olduğu İzmir'de ise çalışmayı bizzat Kılıçdaroğlu yürütüyor. Kılıçdaroğlu birkaç gün önce gerçekleştirdiği İzmir ziyaretinde delegeleri kıskaç altına aldı. İzmir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun da delege üstünde önemli bir etkisi var. Daha önce Önder Sav'a sıcak mesajlar veren Kocaoğlu'nun, Sav-Kılıçdaroğlu geriliminin ardından Genel Başkan'dan yana tavır takındığı belirtiliyor. Kılıçdaroğlu'nun bu sebeple Kocaoğlu'na yakın isimlerden Alaattin Yüksel ve Oğuz Oyan'ı yönetim listesine aldığı konuşuluyor. HÜSEYİN KELEŞ İSTANBUL


zaman