Türkiye'den kar manzaraları

Kar bir geldi pir geldi, 7 bölgede kar yağdı, yollar kapandı. Yoldakiler mahsur kalırken, keyfini çocuklar çıkarttı

Türkiye kış ortasında baharı yaşarken bir anda gelen kar yağışı ile şok oldu. Buzlanma ve kar nedeniyle dün ve bugün onlarca yol trafiğe kapanırken çocuklara ise eğlence çıktı.

Meteoroloji'den yapılan açıklamada ise Adana, Osmaniye, Kahramanmaraş, Hatay, Erzincan, Tunceli, Elazığ, Bingöl, Muş, Bitlis, Hakkari, Şırnak, Samsun, Ordu, Giresun, Amasya, Tokat, Yozgat, Adıyaman, Gaziantep, Kilis ve Siirt çevrelerinde sağanak, sabah saatlerinde Marmara ile güney Ege kıyıları ve Güneydoğu Anadolu, İç Anadolu bölgelerinde fırtına, Marmara ile iç kesimlerde de ise buzlanma ve don olaylarının beklendiği belirtildi.

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden yapılan meteorolojik uyarıda, yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması istendi.
OKULLAR TATİL
Konya'nın Beyşehir ve Derebucak ilçelerinde yarın okullar 1 gün süreyle tatil edildi.
Beyşehir Kaymakam Vekili ve Derebucak İlçe Kaymakamı İsmail Baş, yaptığı açıklamada bölgede etkili olan kar yağışı nedeniyle ilk ve orta dereceli okulların her iki ilçede de Pazartesi günü 1 gün süreyle tatil edildiğini bildirdi. Kaymakam Baş, Derebucak ilçe merkezinde ölçülen kar kalınlığının 45 santimetre olduğunu, yüksek kesimlerde daha fazla olduğunu belirterek, "Beyşehir ve Derebucak ilçelerimizde hafta sonundan itibaren etkili olan ve aralıklarla devam eden kar yağışı nedeniyle köy yollarımızın büyük bölümü ulaşıma kapandı. Bu yolların ilçe merkezlerimizle bağlantısının yeniden sağlanabilmesi için yürütülen çalışmalara hız kesmeden devam ediliyor" dedi.
Kar yağışı nedeniyle 242 köy yolunun ulaşıma kapandığını belirten Kaçmaz, şunlar kaydetti: ''Kapanan köy yollarının ulaşıma açılması için Konya İl Özel İdaresi Altyapı ve Çevre Daire Başkanlığınca 21 ekip oluşturuldu. Karla mücadele ekipleri kapanan köy yollarını ulaşıma açmak için çalışmalarını hızla sürdürüyor. Karla mücadelede 21 greyder, 1 kar püskürtme makinesi, 4 kar aracı, 16 akaryakıt kamyonu, 19 dozer, 2 yükleyici, 3 tır ve 8 pikaptan oluşan 74 araçlık ekipman ile yaklaşık 100 personel görev yapıyor. Kaymakamlıklardan ve jandarmadan gelecek ihbarları değerlendirerek kapanan köy yollarının anında ulaşıma açılması için çalışma başlattık.''


(habertürk)