Bunu da yaptılar!


Diyarbakır'da yapımı devam eden bulvara, 'Mahabad' isminin verilmesi kararı alındı.BDP'li Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi yapımı tamamlanan bulvara, ilk Kürt Cumhuriyeti olan ''Mahabad'' ismini verdi. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Merkez Kayapınar İlçesi'nde imar planına açılan yeni yerleşim birimlerine Kürt tarihini hatırlatan isimleri vermeye hazırlanıyor. Cadde ve sokaklara verilecek Kürtçe isimler için arayışlar sürerken, Diyarbakır'ı Elazığ'ı bir birine bağlayacak olan 75 metrelik yola, ikinci dünya savaşı sırasında Sovyetler Birliği desteğiyle 1946 yılında İran'da kurulan ilk Kürt Cumhuriyeti ismi olan Mahabad verme kararı alındı.

Yapılan çalışmaları yerinde inceleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, 1 ay sonra tamamlanacak olan bulvara ''Mahabad'' ismi verme kararı aldıklarını söyledi. Belediye Meclis üyesi yeni yerleşim yerleri için hazırlanacak olan isimleri kabul ettikten sonra yeni cadde ve sokaklara tabelalara asılacak.

MAHABAD'IN TARİHÇESİ

İkinci Dünya savaşı'nın sürdüğü 1941 tarihinde İngiltere ve Sovyetler Birliği, Almanya'yı destekleyen İran'ı işgal etti. Alman yanlısı Rıza Şah tahtan indirildi. Her iki ülke İran'ı işgal etse de, Kürtlerin yoğun yaşadığı Mahabad bölgesindeki otorite boşluğun göz yumuldu. Kürt aşiret liderlerinden Gazi Mahummad 1945'te Bakü'ye yaptığı ziyaretin ardında Sovyetler Birliği desteğiyle partileşme kararı aldı.

Bu gün Kuzey Irak Bölgesel Kürt başkanı Mesut Barzani'nin liderliğini yaptığı Kürdistan Demokrat Partisi ismi ile yeni oluşum başlatıldı. 1 yıl sonra 13 kabine üyesi ile kurulan Mahabad Kürt Cumhuriyeti kuruldu. Sovyetler Birliği'nin İran topraklarından çekilmesi ve Mustafa Barzani'nin Moskovaya kaçması üzerine İran Azeri ve Kürt bölgesini işgal edip Kürt varlığına son vermişti.

habertürk