'2011'de MHP baraj altı, AK Parti...'


Siyasi partilerin genel seçimlerde alacakları oyla ilgili tahminde bulundu.

AK Partili milletvekilleri 2011 Mali Yılı Bütçe Kanun Tasarısı üzerinde siyasi parti temsilcilerinin konuşmalarını Twitter'dan değerlendirdi. AK Partili Lokman Ayva, siyasi parti temsilcilerinin ve liderlerin bütçe konuşmalarına göre genel seçimlerde alacakları oyla ilgili tahminde bulundu. Ayva'ya göre BDP yüzde 5, MHP yüzde 8.5,CHPyüzde 22,AK Partiyüzde 52 ve diğer partilerin ise yüzde 12.5 oy alacak. Ayva, perşembenin gelişinin çarşambadan belli olduğunu belirterek, muhalefet partisi liderlerinin ellerine gelen fırsatı kaçırdıklarını öne sürdü.

Bütçe görüşmelerinden en karlı çıkan partinin AK Parti olduğunu savunan Ayva, Başbakan Erdoğan'ın konuşmasında "hop oturtup hop kaldırmayan" ifadelerin olmamasını 'enerjinizi seçimlere saklayın' mesajı olarak değerlendirdi.

Bütçe konuşmalarında liderlerden farklı şeyler bekleneceğine işaret eden Ayva, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun konuşmasını ise zayıf buldu. Ayva, Kılıçdaroğlu'nun bazı eleştirilerinin haklı olduğunu belirterek, "Ancak haklı pozisyonda kalamadı. İftiralara kalkınca göçtü." ifadesini kullandı.

Ayva, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin üst perdeden, genellemelerde mantık hatası olan ve heyecansız konuşma yaptığını iddia etti.

AK PartiAnkaraMilletvekili Aşkın Asan ve Batman Milletvekili Mehmet Emin Ekmen de bütçedeki konuşmaları değerlendirdiler. Ekmen, "Meclis'te Basbakan'ı izlemek, protokolde maç izlemek gibi. Bütün coşkunuzu sadece avuçlarınıza aktarabiliyorsunuz" yorumunu yaptı.

CİHAN