Erdoğan: Acısını ciğerimizde yaşıyoruz


Başbakan Erdoğan, Halkalı meydanında organize edilen Kerbela şehitlerini anma törenine katıldı.
Konuşma yapmak üzere kürsüye çıkan Erdoğan, ezan okunması nedeniyle bir süre bekledi. Ezanın okunmasının ardından konuşan Erdoğan, Hz. Hüseyin'in şehit edilişinin ölüm değil, tam tersi diriliş olduğunu söyledi. Kerbela faciasının Müslümanların bölünmesi husumet olarak istismar etmeye kalkanların Hz. Hüseyin'in aziz hatırasına haksızlık edeceğini söyleyen Erdoğan, "Biz tam bin 1370 yıldır Kerbela'nın acısını ciğerimizde yaşıyoruz. Bu sızıyı yüreğimizde hissetmek durumundayız. Bir masumun katledildiğinde, hazreti Hüseyin'i hatırlıyor, gönül telimizi titretiyoruz" diye konuştu.

VİDEO İÇİN TIKLAYIN...

Pakistan'da Afganistan'da Yemen'de camilerde bombaların patlatıldığını duyduklarında elinin ayağının yanlara düştüğünü ifade eden Erdoğan, "Sokaklarda Müslümanın Müslümana kıydığını işittiğimizde yüz kere bin kere tekrar tekrar Kerbela'yı yaşadığımızı hissediyoruz. Tamamı birer provokasyon olan Gazi Mahallesi, Çorum, Sivas'ta yitip giden canlarla birilikte Hz. Zeynep'in Hüseyin için hissettiği sızıyı bizde içimizde hissediyoruz." ifadesini kullandı.

Üzerinde yaşanılan bu toprakların hep beraber sahipleri olduklarını söyleyen Erdoğan, "Bu ülke bizim, bu topraklar bizim, bu tarih, bu medeniyet hepimizin hiç kimsenin hiç kimseye üstünlüğü yoktur. Sünninin Caferiye Türk'ün Kürt'e Laz'ın Çerkez'e Acemin Araba üstünlüğü yoktur, olamaz. Bu topraklar üzerinde hepimiz biriz beraberiz ve kardeşiz. Devlet karşısında devletin hizmetleri karşısında hepimiz eşitiz eşit mesafedeyiz. Hepimiz bu ülkenin birinci sınıf vatandaşlarıyız. Ülkemdeki her inanç kesimindeki sorunlar benim sorunumdur. İşte onun için sorunları çözmenin yüzyıllardır devam eden meseleleri artık bir uzlaşmaya tahlil etmenin mücadelesini veriyoruz. İstemeyenler yok mu var onları da sabırla aşacağız. Bir olacağız diri olacağız." dedi.

Programa Başbakan Erdoğan'ın yanı sıra Devlet Bakanı Faruk Çelik,CHPGenel Sekreteri Süheyl Batum, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu,AK Partiİstanbul İl Başkanı Aziz Babuşçu'nun yanı sıra binlerce kişi katıldı.

Milli Birlik ve Kardeşlik projesinde Alevi Caferi azınlık ve Romanlarla hep bir araya geldiklerini hatırlatan Erdoğan sözlerini şöyle tamamladı: "Yüz yıllardır dile getirmeyen sorunları biz dile getirdik. Sorunları hep dile getirdik. En son din kültürü ve ahlak bilgisi kitabının komisyonuna Caferiler de katıldı. Caferi kardeşlerimizin istediği doğrultusunda bunlar da müfredata girecek. Uzlaşmayla diyalogla istişareyle tüm meseleleri geride bırakacak kardeşliğimizi yücelterek geleceğe ilerleyeceğiz."
CİHAN