Baykal'ın korktuğu başına geldi


CHP'de kurultay öncesi sürpriz ittifak gündeme geldi.

Sav'ın liste tartışması yapmama kararı alarak Kılıçdaroğlu'yla ittifaka yanaşması Baykal'ın çarşaf liste hayallerini zora soktu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun,Önder Savile PM listesi için ittifak yapacağı konuşuluyor.CHPkulislerindeki iddiaya göre Kılıçdaroğlu, delegelerin çoğunun çarşaf liste istemesi üzerine blok listenin tehlikeye girme ihtimaline karşı, delege üzerinde ağırlığı bulunan Sav ile ittifak arayışına girdi. Kılıçdaroğlu, Sav'ın çarşaf listeye destek vermemesi koşuluyla ekibinden bazı isimleri PM listesine alacak. Sözkonusu isimler arasında Kılıçdaroğlu'na rakip olarak da gösterilen Hakkı Süha Okay, Şahin Mengü, Turgut Dibek, Gülsün Bilgehan, Faik Öztrak gibi isimler bulunuyor.Deniz Baykalda önceki akşam kendisine yöneltilen Sav ile yakınlaşma iddialarını yalanlarken, tam tersi Sav'ın genel merkezle yakınlaştığına dikkat çekmişti. Sav, dün yaptığı açıklamalarla adeta Baykal'ın tezini doğruladı.

Baykal kurultay öncesinde Sav ile bir temasta bulunmadığını belirterek, “Zaten bu son noktada yapılan bazı açıklamalar tam tersine genel merkezle bir yakınlaşma içine girildiğini gösteriyor” demişti.

Sav yaptığı yazılı açıklamada, “Kemal Kılıçdaroğlu ile geçen cumartesi gerçekleştirdiğim görüşmede, PM listesiyle ilgili hiçbir öneride bulunmadım. CHP'nin önemli kurultayında yöneticilerimizi, milletvekili arkadaşlarımı, il başkanlarımızı, kurultay delegelerimizi sıkıntıya sokacak kamplaşma sanısı yaratacak, herhangi bir liste, yöntem ve içeriği tercihi ile yormak, üzmek istemiyorum” dedi.

STAR GAZETESİ