Karaya oturan gemide film gibi kurtarış
aa
Tarsus Limanı'ndan hareket eden ve Antalya Limanı'ndan alacağı çimento ile Mısır'a hareket edecek Bolivya bandıralı Agamar Denizcilik acentesine bağlı 18 personelin bulunduğu ''Seabright'' adlı yük gemisi, Antalya kent merkezindeki Yavuz Özcan Parkı'nın alt kısmında kayalıklara çarparak yan yattı. Gemideki 18 personelden 17'si kurtarılırken, bir kişi kayboldu.

AA muhabirinin yaptığı derlemeye göre, Antalya'da fırtınaya yakalanan Bolivya bandıralı 5 bin 91 grostonluk, 107 metre uzunluğundaki Seabright adlı yük gemisi, şehir merkezindeki Yavuz Özcan Parkı altındaki kayalıklara çarparak yan yattı. Gemiden yapılan acil çağrı üzerine çok sayıda kurtarma ekibi bölgeye sevk edildi.
Gemideki 18 mürettebattan 13'ü, geminin karaya vurduğu anda denize atlayarak kurtuldu. 4 kişiyi Antalya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye ekipleri halatlarla karaya çıkardı. Gemide aşçı olarak çalıştığı öğrenilen Mısır uyruklu Kotb Abd Lah Mohamed Hoseen'ın (47) bulunması için çalışmalara devam edildiği bildirildi.
Gemiden kurtarılan Mısır uyruklu Kaptan Galal Ahmed Mohamed Gad (57), ikinci Kaptan Galal Moustafa Khalefa (39), üçüncü Kaptan Hamdy Metwaly Mohamed Tantawy (48), Sabry Ragab Elsayed Shehata (39), Bakr Hassan Ali Elfalah (57), Mohamed Adel Mohamed Abd Elhameed (22), Shokry Mohamed Ali Hassan (50), Kareem Mohamed Gaber Mohamed (22), Magdy Ali Mohamed Ali Hamouda (32), Ibrahim Sedeek Adel Awas (29), Yasser Ahmed Mahmoud Ahmed Wasfy (40), Seleem Ahmed Mohamed (28), Kereem Saleh El Sawy Ahmed (24), Ibrahim El Sayed Ibrahim Abd El Lateef (33) ve Amr Mohamed Abd Elmohsen Abd Elrahman (23) ile Suriye uyruklu Abdallah Mohamad Tanbouk (56) ve Basel Abd Elhady Elgendy (27) ise önce Atatürk Devlet Hastanesi ile Antalya Eğitim Araştırma Hastanesinde sağlık kontrolünden geçirildi.
Mürettebat sağlık kontrolünün ardından polis araçlarıyla ifadeleri alınmak üzere Bahçelievler Polis Merkezine götürüldü.
-PROFESYONEL EKİP KURTARACAK-
Geminin bağlı olduğu Agamar Denizcilik Operasyon Sorumlusu Uğur Yağcıoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, geminin Suriyeli bir armatöre ait olduğunu kaydetti. Kazanın ardından İstanbul'dan profesyonel bir kurtarma ekibiyle bağlantıya geçildiğini belirten Yağcıoğlu, ekibin Antalya'ya gelerek çalışmalara başlayacağını açıkladı.
Geminin bu ekip tarafından önce açığa çekileceğini, ardından da tamiri yapılarak içerisene giren suyun çıkarılacağını anlatan Uğur Yağcıoğlu, ''Bunun ardından armatörün talimatına göre ya İstanbul'da tersaneye çekilecek ya da Suriye'ye götürülecek'' dedi.
GEMİ, İKİ GÜN ÖNCE UYARILMIŞ
Başbakanlık Denizcilik Müsteşarlığı Antalya Bölge Müdürü Caner Arseven, Antalya'da karaya oturan geminin iki gün önce uyarıldığını bildirdi.
Başbakanlık Denizcilik Müsteşarlığı Antalya Bölge Müdürü Caner Arseven, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Antalya'da gece çıkan fırtınada biri Kemer liman sahası içerisinde, diğeri Antalya Liman Başkanlığı yetkili alanı içerisinde olmak üzere iki geminin karaya oturduğunu hatırlattı. Her iki geminin de Bolivya bayraklı olduğunu belirten Arseven, Antalya'da karaya oturan geminin 9 Aralıkta Suriye'den hareket edip Antalya'ya yükleme yapmak üzere geldiğini kaydetti. Arseven, ''Ayın 15'i itibariyle yapılan fırtına ihbarlarının gemi acentelerine bildirilmiş olmasına rağmen muhtemelen demir taraması sonucu 5091 grostonluk gemi Kaleiçi limanı önündeki falezlere çarpmış durumda'' dedi.
Gemide kaptan dahil 18 personel bulunduğunu bildiren Arseven, kurtarma operasyonunu gece başlattıklarını ve 18 personelden 15'inin kısa sürede gemiden alındığını anlatan Arseven, bu kişilerde ciddi bir yaralanmanın söz konusu olmadığını, herhangi bir sağlık problemlerinin de bulunmadığını söyledi. Gemide kalan iki personelden birinin gemi kaptanı olduğunu, bu iki kişinin köprü üstü kırlangıç kapısının sıkışması sonucu mahsur kaldığını ifade eden Arseven, yerlerinin cep telefonuyla tespit edildiğini bildirdi. Arseven ''İlk panik anında gemi aşçısının gemiden kayalara atlamak isterken araya düştüğü bize beyan edildi'' bilgisini verdi.
Kemer liman sahası içinde mahsur kalan gemideki iki kişinin Antalya Büyükşehir Belediyesi itfaiye ekiplerinin ve deniz polisinin katkısıyla kurtarıldığını belirten Arseven, ''Gemi 35 derece sancağa yatık ve sürekli dalgalardan dolayı darbe aldığı için hareket kabiliyeti sıfıra indi'' dedi.
Kemer liman sahası içerisindeki Bolivya bandıralı geminin İskenderun'dan hareket edip Aliağa'ya söküme gittiğini vurgulayan Arseven, ''Bu gemide de 9 personel vardı. Çavuşköy açıklarında fırtınadan dolayı karaya oturdu, saat 09.00 civarı bütün personel gemiden alındı'' diye konuştu.
-ÇEVRE KİRLİLİĞİNE KARŞI KOMİSYON KURULDU-
Gemilerin deniz kirliliğine yol açıp açmadığının belirlenmesi, batma riski ve aldığı yaraların değerlendirilmesi için Çevre Müdürlüğü ekipleri ve Denizcilik Müsteşarlığı kaza kırım ekibinden hasar tespit komisyonu oluşturulduğunu anlatan Caner Arseven, şu bilgileri verdi:


''Komisyon olay yerinde çalışıyor, tüm tespitleri yapacağız. Kirlenmeye sebebiyet verecek durum ortaya çıkacaksa ki onun tedbirini şimdiden alıyoruz, daha sonra gemilerin buradan yüzdürülerek uzaklaştırılabilirliğini değerlendirerek operasyonu bitireceğiz.''
-''CİDDİ BİR ÇALIŞMA İLE YÜZDÜRÜLEBİLİR''-
Falezlere çarpan geminin makine dairesinin karaya oturduğuna işaret eden Arseven, ''Ciddi bir çalışma ile yüzdürülebilir diye düşünüyorum. Daha ciddi kurtarma şirketlerinden yardım talep ettik. Acil müdahale, kurtarma ne gerekiyorsa hepsini yapacağız. Can kaybı itibariyle çok ciddi bir şey yaşamadık, ama bir insanı kaybetmek bile gerçekten üzücü'' dedi.
Liman içerisinde küçük balıkçı teknelerinde küçük hasarlar meydana geldiğini de vurgulayan Arseven, orada can kaybının söz konusu olmadığını söyledi.
-UYARI YAPILMIŞ-
Antalya Körfezi'nde kasım, aralık, ocak ayı için tüm acenteler, deniz ticaret odası ve gemi sahiplerine yazı yazıp, onları uyardıklarını belirten Arseven, sözlerini şöyle tamamladı:
''Gemileriniz uzun süre bekleyecekse fırtına riskine karşı tedbir alın, geminizi havanın sizi en az etkileyeceği yerlere alın diyoruz.
Yazıyla iki gün önce bildirdik, ama geminin her türlü kontrolü gemi kaptanında. Onun inisiyatifinde olan bir şeye çok fazla müdahale edemiyorsunuz. Ama biz uyarıyı yaptık. Gemi kaptanı uyarıdan sonra kendi tedbirini almak zorunda. Bu inisiyatifi kullanmak onun en doğal hakkı.''
-OLAY-
Antalya'da dün fırtınaya yakalanan Bolivya bandıralı 'Seabright' adlı kuru yük gemisi, Yavuz Özcan Parkı kayalıklarına çarparak karaya oturdu.
Alınan bilgiye göre, yük almak üzere Antalya'ya geldiği bildirilen ve boş olan kuru yük gemisi şiddetli yağış ve fırtınada sürüklenerek, falezlere çarptı ve yan yattı. Gemiden yapılan acil çağrı üzerine çok sayıda kurtarma ekibi bölgeye giderek, kurtarma çalışması başlattı.