Tartışmalara nende olan "Dumansız Hava Sahası"nın kapsamı genişletiliyor. Camekan alanların hepsi, pencere açık dahi olsa kapalı olan olarak kabul edilecek.

Tartışmalara nende olan "Dumansız Hava Sahası"nın kapsamı genişletiliyor. Camekân alanların hepsi, pencere açık dahi olsa kapalı olan olarak kabul edilecek. Yeni uygulama hakkında işletme sahipleri haber365.com açıklamalarda bulundu. İşte o açıklamalar...

Balıkçı Kenan (Balık Restorant) :

Sigara yasağı nedeniyle işlerimizde düşüş meydana geldi .Bu bir gerçektir. Bu yasanın daha da genişletilmesi şu anlama geliyor sigara artık her yerde yasak! Vatandaşlarımızda bunu böyle algılıyor. Sigara yasağı halkın sağlını korumayı hedefliyor. Bu açıdan olaya bakarsak olumlu buluyorum. Ancak biz işletme sahipleri, sigara içmek isteyen vatandaşlarla yasalar arasında sıkışıp kaldık. Müşteriler sigara yasağının alanının genişletilmesi sonucu açık alan olarak gördükleri yerler, artık yasal olara kapalı alan oluyor. Bu durumu müşterilerimize nasıl anlatacağız bilemiyorum.. Tepkiler alacağımız kesin!

Candan Topdemir (Ricir Club):

Sığara yasağı toplum sağlığını ilgilendiren yerlerde yasak olmasını anlamlı karşılıyorum. Örneğin alışveriş merkezleri, çocukların bulunacağı alanlar için bu yasal uygulanabilir. Ancak gece kulüpleri ve eğlence mekânlarında yasaklanmasını olumlu bulmuyorum. Çünkü İçki ve sigara birlikte tüketilir. Yetişkin İnsanlar kendi öz iradeleri ile bunu yapıyorlar. İşler sigara yasağı ile zaten düştü. Şimdi bu alan genişletilince bizim işler tamamen durma noktasına gelecektir. Sektörümüzde işler zaten düştü, bu sektöre yatırım yapanlar da azaldı. Bu gidişle bu sektörden ekmek yiyenlerin sayısı bitecektir.

Mücahit Cebeci (Tophane Nargile Salonu İşletmeci):

İş yerimize gelen müşterilerimizin yüzde 90 sıgara ve nargile içiyor. Bu yasa ile kimim kimden koruyacaklar anlamıyorum. Açık alanlarında kapalı alan olarak algılanması bizleri çok zor duruma sokacaktır.

Mehmet Dalgıç ( Mİks Clup)

Bizler eğlence işetmecisiyiz. Buraya gelen insanlar sigara ve içki içebilir veya kendi öz iradeleri ile içmeyebilir. Bunu yasa olarak insanlara dayatılmasını doğru bulmuyorum. İşletmemizde açık alanlarımız var isteyen orda sigarasını içebiliyor. Eğer bu alanları da kapalı alan olarak değerlendirirseler bizler için iyi olmayacaktır.Kaynak: Haber365.