Erdoğan: Son derece ibret verici


Erdoğan, ak ile karanın çok daha belirgin bir hal aldığı bir süreçten geçtiğimizi söyledi.

Bitlis Belediyesi'nde sivil toplum kuruluşları ile bir araya gelen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, amaçlarının bölgenin oylarını toplamak olmadığını belirterek, hedeflerinin bölgenin dertlerine derman olmak olduğunu kaydetti.

İnkarın Türkiye'yi hiçbir yere taşımayacağına dikkatleri çeken Başbakan Erdoğan, "İnkar kardeşliğimizi pekiştirmez, bölgenin dertlerine derman üretmez, bölgenin sorunlarını çözmez. Biz yola çıktığımızdan itibaren kalbimizi açtık gözümüzü kulağımızı açtık ve benim bu bölgedeki vatandaşımın sesine kulak verdik. Allah'ın izniyle biz bu sorunu çözmek için kollarımızı sıvadık. Ve bir olacağız, beraber olacağız ve diri olacağız. Bakın sizlere buradan Bitlis'te yetişmiş edebiyatta ve sanatta eserler vermiş devlet adamlığı yapmış Şükrü Bitlisi'nin bir ifadesini kullanmak istiyorum ve altını çizerek ifade ediyorum. 1500' lü yıllarda kaleme aldığı bu ifade çok ilginç; iki dize: 'Türk ile Türk, Kürt ile Kürdüm, evde koyun yabanda kurdum'. Bu dizeler bundan 500 yıl önce yazılmış. 500 yıl önce Şükrü Bitlis'i Türk ile Kürdün birbirine kardeş olduğunu, birbirine kaynaştığını bütünleştiğini, yabana karşı düşmana karşı Türk ve Kürdün beraber olduğunu anlatıyor. Biz bu coğrafyada 50 yıl 100 yıl önce tanışmış insanlar değiliz, biz bu coğrafyada zoraki birliktelik kurmuş halklar değiliz. Biz bu coğrafyada bin yıldır varız, bin yıldır biriz ve bin yıldır beraberiz. Biz etle tırnağız. Biz birbirimizin akrabası değil biz birbirimizin kardeşiyiz. Bu birlikteliği bozmaya hiç kimsenin gücü yetmez. Bu kardeşliğin içine fitne sokmaya hiç kimsenin gücü yetmez. İşte onun için gündelik politikalara da gündelik çözümlere de takılıp kalmayacağız.

Bakınız son derece ibret verici bir süreçten geçiyoruz. Ak ile karanın çok daha belirgin bir hal aldığı bir süreçten geçiyoruz. Biz Milli Birlik ve Kardeşlik Projesi'ni başlatırken bunu kardeşliğimiz adına başlattık, birliğimiz adına başlattık, huzurumuz adına başlattık. Artık Türkiye'nin ne doğusuna ne batısına. Değerli kardeşlerim annelerin o hıçkırıklı seslerini duymasın diye oralara seslendik, gençler vurulup yere cansız düşmesin dedik" şeklinde konuştu.

Hz. Hüseyin'in kendisini Müslüman olduğunu iddia edenler tarafından şehit edildiğine dikkatleri çeken Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü: "İşte burası çok manidar. Bizim önümüzde Kerbela gibi bir örnek bir acı olay varken hala ne diye canlara kıyılıyor. Gençlerin ölümünü ne ile izah edeceksiniz. Bu gençlerimizi şehit edenleri çekin bir kenara, bu zihniyeti çekin bir kenara, sorun kendilerine, onlar da sizin yanınızda, bizim yanımızda aynı bu ifadeleri kullanacaklardır; 'Biz Müslümanız'. Peki nasıl bu cana kıydın, nasıl şehit ettin, işte burası manidar. Bu bölücüterörörgütüne karşı bizlerin bir ve beraber olması şart. Çünkü bizim medeniyetimizde teröre yer yok. Bizim medeniyetimizin içinde sevgiye yer var, kardeşliğe yer var, barışa yer var. Biz bunu halletmek zorundayız. Acılı anne ve babalara soruyorum, bu böyle devam edebilir mi? Gençlerin ölümüne seyirci kalınabilir mi? Verilen cevap kalınamaz. Ama bakıyorsun birileri seyirci kalmak istiyor. Birileri bu acılardan siyasi rant üretmek istiyor. Birileri çıkıyor Milli Birlik ve Kardeşlik Projesi'ne karşı geliyor. Adeta ay yıldızlı tabutlar içinde şehitler gelmeye devam etsin diyor. Oradan rant elde edecek. Bir başkası çıkıyor o da milli birlik ve kardeşlik sürecine karşı çıkıyor, o da istismar zemini kurumasın istiyor, devam etsin istiyor. Bu oyunu görmek ve bozmak zorundayız. Kirli siyaset artık daha fazla kazanmasın, provokatörler kazanmasın, tahrikçiler kazanmasın, benim ülkemde gençlerin ölümünden silah tüccarları kazanmasın. Benim doğu ve güneydoğulu kardeşimi artık birileri daha fazla istismar etmesin. Bu mesele devletin meselesi değil, bu mesele sadece devlet eliyle çözülecek bir mesele değil. Bu mesele bizim, sizin ve bizim ortak meselemizdir. Birlikte çözmek zorundayız."

CİHAN