Cindoruk'u kızdıran slogan!


Demokrat Parti Balıkesir İl Teşkilatının kongresine katılan Hüsamettin Cindoruk'a kendi partilileri zor anlar yaşattı.

Partisinin Balıkesir İl Teşkilatı'nın kongresine katılan DP Genel Başkan Hüsamettin Cindoruk, hükümetin dayatmacı olduğunu, Mustafa Balbay, Tuncay Özkan, Mehmet Haberal Silivri'de hapishanede yatarken, ileri demokrasiden bahsedilemeyeceğini söyledi. Cidnoruk, "Getirdiğinizanayasa değişikliğiile bile demokrasiyi gerilettiniz. Sizin amacınız ileri demokrasi kurmak değil. Eğer ileri demokrasi kurmak istiyorsanız siyasi partilerle anlaşacaksınız; o da yetmez, üniversitelerle anlaşacaksınız; o da yetmez, sivil toplum kuruluşlarıyla anlaşacaksınız. Ve halkın önüne, özgürlükçü, demokrat bir siyasi belge çıkaracaksınız. Siz dayatıyorsunuz" şeklinde konuştu.

"İKİ DİL TÜRKİYE CUMHURİYETİ'NİN SONU OLUR"

İki dil isteğine de karşı çıkan Cindoruk, "İki bayrak, iki devlet ve iki dilTürkiyeCumhuriyeti'nin sonu olur. Biz Cumhuriyetimizi sonlandırmak değil, devam ettirmek istiyoruz. Türk halkının yüzde 95'i de böyle düşünüyor"dedi.

BAZI PARTİLİLER "ÇİLLER'İ GETİR" DİYE SLOGAN ATTI

Kongrede DYP eski Genel Başkanı Tansu Çiller'in telgrafı alkış yağmuruyla karşılandı, "Çiller'i getir" diyen partililere eliyle oturun işareti yapan Cindoruk, tepkiler üzerine yerinden kalkarak partililerin arasına gidince zor anlar yaşadı. Salonda yaşanan gerginlik üzerine koruma polisleri arasında yerine geçen Cindoruk, "Bizim partimizin temeli saygıya, sevgiye dayanır. Vefaya ve geçmişe bağlılığa dayanır. Öyle bağırmakla, çağırmakla kimse sizin uşağınız değildir. Oturup dinleyeceksiniz. Söylediğimiz şeylerin çok ciddi olduğunu dinlediniz. Türkiye bir tehlikeden geçiyor. Bu tehlikeyi aşarken bu partinin birliğe ihtiyacı var. Bağırmakla sesinizi bir yere duyuramazsınız. Ama ben size teklif ediyorum. Ben söyledim, gidin bu arkadaşımızın adresi belli gidin çağırın gelsin. Ben yerimi ona bırakacağım dedim. Daha ne diyeyim kardeşim. Ne bağırıyorsunuz? Ama şartımı söylüyorum, şartım gelsin. İkincisi deminden beri hem benim hem Salih Uzun kardeşimin söylediği fikirleri savunacağını söylesin" dedi.

samanyoluhaber