“21. yüzyılda gelin takası” başlığıyla Gazete Habertürk'te manşet oldu, Meclis harekete geçti
Gazete Habertürk’ün gündeme taşıdığı Şanlıurfa ve Adana’da yaşayan akrabalar arasında Gaziantep Karayolu’nda gerçekleşen berdel usulü gelin değişimi TBMM’de yankı buldu.

TBMM Kadın-Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu’nun “Geleneksel Evlilikler” alt komisyonu Şanlıurfa’da inceleme yapacak.

‘YANLIŞ GELENEKLER’
Komisyon başkanı Güldal Akşit, alt komisyonun Trabzon’da inceleme yaptığını, yeni yılda da ilk iş olarak Şanlıurfa’ya gideceğini bildirdi.

Akşit, “Toplumdaki yanlış gelenekleri bir kalemde düzeltmek mümkün olmuyor. Zihinsel dönüşüm ve bilinçlendirmeyle sorun çözülebilir. Bunların altında ekonomik sıkıntılar, ‘Evden bir boğaz eksilsin, mal başkasına gitmesin’ gibi anlayışlar yatıyor. Komisyonun asli görevi toplumu bilgilendirmek. Elimizde sihirli değnek yok. Bunları topluma anlatacağız” dedi.

"TÜRKİYE UYARILDI"
Akşit, Şanlıurfa gezisinde mağdurlarla görüşülüp görüşülmeyeceğine alt komisyon üyelerinin karar vereceğini ve çalışma usulünün gidilen yere göre değiştiğini söyledi. Güldal Akşit, “Olabildiğince sorunu tespit etmeye çalışacaklar” diye konuştu.

Komisyon üyesi, CHP İzmir Milletvekili Canan Arıtman da, CEDAW (Uluslararası Kadın Hakları Bildirgesi) 2010 raporunda Türkiye’nin geleneksel evliliklerle ilgili uyarıldığını anımsatırken, “8 yıldır aynı şeyleri söylüyorum ama bir arpa boyu yol alamadık” dedi.

HT