SMS ile 500 bin kişi adliyeye çağrıldı!


Adalet Bakanlığı'nın başlattığı 'on-line yargı hizmeti' ile tarafların adliyeye daveti için 554 bin 778 SMS kullanıldı.UYAP kapsamında, bilgi ve belge alışverişini elektronik ortama taşımak için diğer kurum ve kuruluşların bilgi sistemleriyle entegrasyon çalışmalarına devam ediliyor. Bakanlık birimleri ile adli ve idari yargı birimleri tarafından Doküman Yönetim Sistemi (DYS)'nin kullanılması ve yazışmaların e-imza ile DYS üzerinden yapılması ile resmi yazışmaların kağıt ortamında yapılması uygulamasına son verildi.

UYAP kapsamında geliştirilen Avukat Bilgi Sistemi (Avukat Portalı) ve Vatandaş Bilgi Sistemi (Vatandaş Portalı) aracılığıyla avukatlara ve vatandaşlara internet üzerinden on-line yargı hizmeti sunuluyor. Yargı hizmetinin vatandaşlara cep telefonları aracılığıyla hızlı bir şekilde ulaştırılabilmesi için UYAP SMS Bilgi Sistemi kuruldu ve 2008 yılı itibariyle kullanıcıların hizmetine sunuldu.

UYAP SMS Bilgi Sistemi, dava dosyaları ve icra takibi bilgileri de dahil olmak üzere, UYAP Adalet, Avukat, Vatandaş ve diğer portallar üzerinden yapılan işlemler ile ilgili uyarı, veri ve duyuruların, kısa mesaj (SMS) aracılığı ile kullanıcılara sunulabilmesi amacını taşıyor. UYAP'ın mobil ayağını teşkil eden UYAP SMS Bilgi Sistemiyle avukatlar ve vatandaşlar dava açılması, icra takibi başlatılması, dava safahatı, duruşma tarihi gibi bilgileri adliyeye gitmeden cep telefonlarına otomatik olarak gönderilen kısa mesajlarla öğrenebiliyor.

Ayrıca sorusturma ve dava dosyalarındaki taraflara (sanık, tanık, müdafii, vekil, sikayetçi, müdahil vs.) yargı birimlerine gelmeleri için tebligat gerektiren durumlarda UYAP SMS Bilgi Sistemi kullanılarak UYAP ekranlarından SMS gönderilebiliyor.

2009 yılı sonu itibariyle UYAP SMS Bilgi Sistemi'ne üye olan abone sayısı 110 bin 7 oldu. Avukatların abone sayısı 2 bin 193 iken vatandaşların kişisel abone sayısı ise 98 bin 91 olduğu bildirildi.

Adalet Bakanlığı tarafların adliyeye daveti için ekrandan 554 bin 778 SMS gönderdi. Sorgu SMS sayısı 83 bin 83, bilgi SMS sayısı 863 bin 562, toplamda 1 milyon 501 bin 423 SMS gönderildi.

CİHAN