Kapatma için işaretler geldi

İki dilli hayat ve özerklik taslağı, Yargıtay Başsavcısı ile Diyarbakır savcılarını harekete geçirdi

TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin’in “Savcıları göreve çağırıyorum” açıklamasının ardından Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı BDP ile ilgili, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı da Demokratik Özerklik Çalıştayı ile ilgili inceleme başlattı. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Siyasi Partiler Yasası’nın, partilere, bölgecilik yapmayı yasakladığına dikkat çekerek, kapatma uyarısında bulundu.

Çalıştay ve BDP ile ilgili basında çıkan haberleri ihbar kabul eden Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, 15 Aralık’ta Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan konu ile ilgili inceleme başlatıp başlatmadığını ve inceleme evraklarının örneğini istedi. Başsavcılık, ayrıca Diyarbakır Valiliği’ne de Çalıştay ile ilgili idari bir işlem yapılıp yapılmadığını sordu. Başsavcılık, evraklarda BDP ile Çalıştay arasında organik bir bağ olup olmadığını inceleyecek.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, dün yaptığı yazılı açıklamada, BDP ile Çalıştay arasında bir bağın bulunması halinde parti hakkında kapatma davası açılabileceği uyarısında bulundu.

TASLAĞA İNCELEME
Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı da Demokratik Toplum Kongresi’nin (DTK) hafta sonunda Diyarbakır’da düzenlediği “Demokratik Özerklik Çalıştayı”nda çıkan “1. Demokratik Özerk Kürdistan” taslağıyla ilgili inceleme başlattı. Başsavcılığın, BDP’nin ortaya attığı “iki dilli hayat” girişimi konusunda ise eylem olmadığı gerekçesiyle soruşturma başlatmadığı öğrenildi.

BDP Grup Başkanvekili Bengi Yıldız, DTK ile BDP arasında bağ olup olmadığına ilişkin inceleme başlatan Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya’ya “Demokrasi ile tanış artık” diyerek tepki gösterdi.


(habertürk)