Böyle sınıf dünyada yok - Video(tıklayın)


Antalya'da devlet okulunun öğretmeni sınıfını teknolojinin son nimetleriyle donattı...

ANTALYA´nın kenar mahallelerinin çocuklarının eğitim gördüğü devlet okulunun öğretmeni, kendisi gibi hayırseverlerin yardımıyla sınıfını teknolojinin son nimetleriyle donattı.

Yoksulluk sınırında yaşayanların ikamet ettiği Hüsnükarakaş, Habipler ve Baraj mahallelerinin çocuklarının eğitim gördüğü 44 derslikli Baraj İlköğretim Okulu´nun 5/C Sınıfı, eşi benzeri dünyada olmayan özelliklere sahip.

Çocukluğundan bu yana son teknolojiyle donatılmış bir okul hayali kuran 14 yıllık sınıf öğretmeni 36 yaşındaki Sadık Çetin, bu isteğini öğretmeni olduğu sınıfında fazlasıyla gerçekleştirdi.

Alkışlar Sadık öğretmene

Sınıfın en çarpıcı özelliği, Çetin öğretmenin tasarımındaki özel sıralar. Hem masasında, hem de oturma yerinde çanta, beden eğitimi dersi için eşofman ve ders araç-gereçlerinin koyulduğu bölmeler var. Çocuklar rahat etsin diye, oturma yerinde sünger üstü kadife kaplamalar yer alıyor. Ayrıca duvar yanındaki özel tasarım dolapta, çocukların montları asılıyor. Marangozdaki yapımında başından sonuna kadar ilgilenen Çetin öğretmen, özel okul ve dersanelerde rastlanılan akıllı tahta ve kablosuz mikrofonlu ders anlatımıyla da diğer sınıfların önüne geçiyor.

Lazer yazıcı, renkli fotokopi, sensör kapaklı çöp kutusu, antibakteriyel köpük, oda parfümü makinesi, elektrik süpürgesi ve güvenlik kamerası, okulan diğer sınıflarında yok. Elektrik kesintisi yaşandığında da bu cihazlar kullanılıyor. Çünkü öğretmen masasının altında, yeniteknolojiyüksek verimli güç kaynağı olan inverter cihazı yer alıyor. Tavana asılı kafeslerde bir papağan ve 2 muhabbet kuşu, çocuklara kuş sesleri eşliğinde keyifli ders saati vaad ediyor. Hayvan sevgisi ve sorumluluk almayı öğreten sınıfın iki yanındaki akvaryumlar, okulun kapalı olduğu hafta sonlarında devreye sokulan otomatik yemleme sistemine sahip.

AYLIK GİDERİ 300 TL

Çocukların şebeke suyu kullanmaması için alınan su pınarında, günde 2 damacana su tüketimi yapılıyor. Aylık gideri yaklaşık 300 TL olan sınıfın en büyük gider kalemini, 150 TL ile su tüketimi oluşturuyor. Akvaryum balıklarının ve kuşların yem gideri ise aylık 80 TL. Parasal kaynak buldukça oluşturduğu sınıfa yaklaşık 25 bin TL harcayarak bu hale getirdiğini anlatan Çetin öğretmen, sınıf giderlerinin büyük kısmını kendi cebinden karşılıyor. Sınıftaki ücretsiz kırtasiye bölümünde hediye edilen defterler, kalemler, silgiler, kalemtıraşlar, A4 kağıtları gibi eğitim materyallerinden isteyen öğrenci yararlanıyor. Kitaplıktaki kitapları ödünç alan öğrenciler, evlerinde okuduktan sonra kendileri geri bırakıyor.

SORUMLULUK PROJELERİ DE VAR

Sosyal sorumluluk projelerinde adım atmaktan çekinmeyen Çetin öğretmen, boş zamanlarında ise parası olan ve etrafında bağış yapacak kimse bulamayanlar ile ihtiyacı olanları buluşturuyor. Bu yolla 73 öğrencisinin hayırseverlerce giydirilmesini ve 122 aileye gıda yardımı yapılmasına aracı olan Çetin öğretmen, bu görevi sürdürdüğünü ve ihtiyacı olanlara yardım etmek isteyenlerin yine kapısını çalabileceğini söylüyor.

DİĞER SINIFLAR KISKANIYOR

Evlerinde olmayan yeni teknolojileri kullandıkları sınıflarında diğer öğrencilerden çok daha şanslı olduklarını bilen 5/C sınıfının 40 öğrencisi, aynı zamanda okulun en başarılıları. Öğretmenlerini ve sınıflarını çok sevdiklerini söyleyen özel sınıfın öğrencileri, okul aile birliğine yardım yapan velilerin çocuklarından oluşmuyor. Kurayla bu sınıfı düşen ilköğretim öğrencileri, "Okul arkadaşlarımız sınıfımızın özelliklerini görüp duyunca, ´keşke ben de sizin sınıfınızda olsaydım´ diyor. Bu yüzden ne kadar şanslı olduğumuzu biliyoruz" dediler.

ÇAVUŞOĞLU´NUN KOMŞUSU

Antalya´nın Alanya ilçesinin Türkler Beldesi´nde doğmuş olan Çetin öğretmen, aynı beldede doğan Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Başkanı Mevlüt Çavuşoğlu´nun çocukluk arkadaşı. Yeni görevleri nedeniyle Çavuşoğlu ile görüşemediğini belirten Çetin öğretmen, arkadaşının böyle bir sınıf oluşturduğundan haberdar olmadığını söyledi.

EŞİNDEN UZAK

Kendisi gibi öğretmen olan eşi ve 2 çocuğundan yaklaşık 80 kilometre uzaklıktaki farklı okullarda eğitmenlik yaptıklarını belirten Sadık Çetin, 1,5 yıldır ayrı olduklarını söyledi. Adrasan Mehmet Akif Ersoy İlköğretim Okulu´nda öğretmen olan eşi ve çocuklarına kavuşabilmek için tayin beklediğini anlatan Çetin, kendi çocuklarına duyduğu sevgisini öğrencilerinden de esirgemiyor.

DHA