+ Konu Cevapla
1 den 2´e kadar. Toplam 2 Sayfa bulundu

Öğrenciye 12 Eylül affı müjdesi

 GÜNCEL HABERLER Katagorisinde ve  Türkiyeden Haberler Forumunda Bulunan  Öğrenciye 12 Eylül affı müjdesi Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 1. #1
  hayallerinde özgür кıνıяcıк Baktabul'un Çılgını кıνıяcıк Baktabul'un Çılgını кıνıяcıк Baktabul'un Çılgını кıνıяcıк Baktabul'un Çılgını кıνıяcıк Baktabul'un Çılgını кıνıяcıк Baktabul'un Çılgını кıνıяcıк Baktabul'un Çılgını кıνıяcıк Baktabul'un Çılgını кıνıяcıк Baktabul'un Çılgını кıνıяcıк Baktabul'un Çılgını кıνıяcıк Baktabul'un Çılgını кıνıяcıк - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Jun 2008
  Bulunduğu Yer
  >>мαуıη тαяℓαѕı<<
  Mesajlar
  14.275
  Blog Yazıları
  110
  Tecrübe Puanı
  107375338

  Tanımlı Öğrenciye 12 Eylül affı müjdesi

  Öğrenciye 12 Eylül affı müjdesi

  Üniversiteden atılmak da tarihe karışıyor...
  12 Eylül 1980’den sonra ne sebeple olursa olsun üniversiteden atılanlara dönüş imkanı geliyor. YÖK Başkanı Özcan, star’a son öğrenci affının torba yasayla çıkacağını açıkladı


  Star'dan Yakup Bulut'un haberine göre; YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan 800 bin kişinin beklediği öğrenci affını star’a açıkladı. 12 Eylül 1980 darbesinden bu yana üniversitelerden “her ne sebeple olursa olsun” ilişiği kesilenlere genel af geliyor. Özcan, bütçe görüşmelerinden hemen sonra ele alınması beklenen torba kanunda öğrenci affıyla ilgili düzenlemenin de yer alacağını söyledi.

  TÜM ATILANLARI KAPSAYACAK
  Düzenlemenin 1980’den bugüne kadar olan süreyi kapsayacağını belirten Özcan, “‘Her ne sebeple olursa olsun yükseköğretimden ilişiği kesilenler’ şeklinde bir madde koyuyoruz. Böylece hiçbir şarta bağlamadan herkesin yarım bıraktığı üniversite eğitimine dönmesine olanak tanımış olacağız” dedi.

  TERÖRDEN KAMPÜSE DÖNÜŞ YOLU
  Yusuf Ziya Özcan, düzenlemeye hiçbir sınırlama konulmayacağını da ifade etti. Böylece terörle bağlantılı suçlardan dolayı üniversiteden atılanlar da dahil olmak üzere daha önce üniversitelerle ilişiği kesilenlere öğrencilik yolu açılacak.

  BAŞÖRTÜLÜLER DÖNEBİLECEK
  Disiplin suçları da af düzenlemesi kapsamına girerken, kılık kıyafet nedeniyle kaydı silinen devam edemeyen başörtülü kız öğrenciler de üniversitelere dönebilecek.

  MASTER’I DA KAPSAYACAK
  Düzenleme 4 yıllık lisans eğitiminin yanı sıra, ön lisans ve lisansüstü eğitimi de kapsayacak.

  SON AF OLACAK
  Prof. Özcan, bu düzenlemenin son öğrenci affı olacağını da vurgulayarak, “Üniversite eğitimine süre sınırlamasını kaldırıyoruz. Normal sürede eğitimini tamamlayamayan artık atılmayacak, daha fazla harç kredisi ödeyerek devam edebilecek. Böylece bir daha öğrenci affına ihtiyaç kalmayacak” dedi.

  KAYIP NESİL GERİ DÖNECEK
  Af 1980 darbe döneminde üniversitelerden ilişiği kesilen yaklaşık 5 bin kişiyi de kapsayacak. 12 Eylül döneminde “1402’lik” olarak anılan, üniversiteden atılanlardan Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tahir Hatipoğlu, 19 Eylül 1980’de öğrenciler için çıkarılan yasayla sıkıyönetim komutanları tarafından binlerce gencin eğitim dışına itildiğini söyledi. Hatipoğlu, “Bu gençler, bu ülkenin kayıp neslidir. Darbe mağduru gençlerimize diploma yolunu açmak, darbeleri mahkum etmenin en güzel yolu olacak” diye konuştu.

  DÖNÜŞ HEYECANI BAŞLADI BİLE
  Af bekleyen gençler internetten örgütlenirken, “Eğitim Hakkı Engellenemez Platformu” sözcüsü olan Harun Akalp, Gaziantep Üniversitesi İletişim Fakültesi’ne dönmeyi sabırsızlıkla beklediğini söyledi.
  YÖK BAŞKANI AÇIKLADI
  YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, üniversiteden atılanlarla ilgili af konusunun ne zamandan itibaren başlayacağı ve kimleri kapsayacağına siyasilerin karar vereceğini, konunun TBMM'de alt komisyonda ele alındığını belirterek, ''Rasyonel olan, 2008'den itibaren açıkta kalan öğrencileri kapsaması, ama ona siyasiler karar verecek'' dedi.

  YÖK Genel Kurulu toplantısına verilen arada gazetecilerin ''öğrenci affına'' ilişkin sorularını yanıtlayan Özcan, konuyla ilgili bir kanun taslağı çalışması yaptıklarını, bu çalışmada belirli kredileri alan öğrencilerin okuldan mezun olmasının ve böylece üniversiteden atılmanın ortadan kalkmasının hedeflendiğini söyledi.

  Özcan, şunları kaydetti:
  ''Biz afla ilgili değiliz. Affın ne zamandan itibaren başlayacağı, nasıl olacağı siyasilerin işi. Onlar Meclis'te karar verecekler. Hangi tarihten bu tarafa olacak, kimler bunun içine girecek, Meclis'te karar verilecek. Rasyonel olan, 2008'den itibaren açıkta kalan öğrencileri kapsaması ama ona siyasiler karar verecek. Ama madem ki artık okuldan atmanın kalkması söz konusu, affı gerektirmeyecek bir sistem söz konusu, o zaman bence mümkün olduğu kadar geriye gidip herkesi içine almak ondan sonra da yeni sistemi kurmak ve bunu işletmek gerekir.''

  Aftan kaç öğrencinin yararlanacağı sorusuna Özcan, ''Onu henüz bilmiyoruz. Ama bugüne kadar oldukça fazla sayıda af çıktığı için zaten öğrenciler döndüler'' dedi.

  Bir gazetecinin üniversiteden atılan 800 bin kişi bulunduğu yönündeki haberleri hatırlatması üzerine YÖK Başkanı Özcan, ''Öyle bir rakam olacağını, üniversiteden atılan 800 bin kişi olacağını zannetmiyorum, o çok yüksek bir rakamdır. Ne kadar geriye gideceğine siyasilerimiz karar verecek, o bizim vereceğimiz bir karar değil'' diye konuştu.
  YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan, ''Bizim taslağın içine koyduğumuz öneriler esasında her nedenle olursa olsun okuldan atılan, diğer af metinlerinde geçen metine benzer bir metindir Ama onu genişletirler, terör suçluları da bunun içine girecek mi girmeyecek mi gibi meseleler tamamen siyasilerimizin vereceği karardır. Onlar kararlaştıracak'' dedi.

  YÖK Genel Kuruluna verilen arada gazetecilerin soruların yanıtlayan Özcan, bir gazetecinin öğrenci affıyla ilgili sorusu üzerine Meclisteki kanun tasarısının afla ilgili olmadığını belirtti.

  Özcan, şunları kaydetti:

  ''Bu okuldan atılmayı, üniversiteden atılmayı ortadan kaldıracak bir mevzuat düzenlemesi, ama böyle bir düzenleme yapılırken 'herkese şans verelim, sisteme dahil olsunlar, zaten af da kalkıyor, sistemde kalsınlar, başarılarına göre mezun olup sistemi terk etsinler' diye bir düşüncemiz vardı. Onun için af bunun küçük bir kısmı. Esas olan kısmı, yıllar bazında öğrencinin takibi yerine kredilerinin takip edilmesi ve belli krediyi alan öğrencilerin okuldan mezun edilmesinin sağlanmasıydı. Esas önemli olan, bizim vurgu yapmak istediğimiz esas konu odur.''

  Affın ne zaman başlayacağının, nasıl olacağının belirlenmesinin siyasilerin işi olduğunu söyleyen Özcan, hangi tarihten bu yana olacağına, kimlerin buna başvuracağını siyasilerin karar vereceğini vurguladı.

  Özcan, ''Ama artık okuldan atılmanın kalkması söz konusu. Affı gerektirmeyecek bir sistem söz konusu. O zaman bence mümkün olduğu kadar geriye gidip herkesi içine almak, ondan sonra da yeni sistemi kurmak ve onu işletmek gerekir'' dedi.

  Bir gazetecinin ''Bu düzenleme kaç kişiyi kapsayacak'' sorusuna Özcan, ''Bunu henüz bilmiyoruz. Ama bugüne kadar oldukça fazla sayıda af çıktığı için öğrenciler döndü'' yanıtını verdi.

  ''Başarısız olan öğrencilere sınav hakkı mı tanınacak?'' sorusu üzerine Özcan, ''Eski aflar gibi bir şey olur, eğer geriye dönük olursa, aynı eski aflarda ne yapılıyorsa o yapılır. Öğrenciler, kaldıkları yerden başlayarak sisteme dahil edilirler. Ondan sonra da öğrenimlerine devam ederler'' dedi.

  Özcan, ''Bu son af mı olur'' sorusuna ''Evet. Bundan sonra af olmayacak'' cevabını verdi.

  ''Bu düzenlemede hiçbir şart aranmayacak mı, kılık kıyafet, mesela türban nedeniyle kaydı silinen öğrenci...'' sorusuna da Özcan, ''Taslağın içerisine bazı önermeler koyduk. Ama onları değiştirecek olan siyasilerdir. Bakalım neye karar verecekler'' yanıtını verdi.

  Özcan, taslağın içine konulan önerilerin neler olduğu sorusu üzerine şunları söyledi:

  ''Bizim taslağın içine koyduğumuz öneriler esasında her nedenle olursa olsun okuldan atılan, diğer af metinlerinde geçen metine benzer bir metindir. Ama onu genişletirler, terör suçluları da bunun içine girecek mi girmeyecek mi gibi meseleler tamamen siyasilerimizin vereceği karardır. Onlar kararlaştıracak.''

  ''Af kapsamının çok genişlediği görülüyor. Bu siyasilerin tercihi mi?'' sorusunu yanıtlayan Özcan, şöyle konuştu:

  ''Bizim kararımız. En son affa kadar öğrencilerimize haklar verilmiştir. Onlardan faydalanmaları gerekirdi. Bence rasyonel olanı son aftan bu tarafa açıkta kalan öğrencilerimizi içine almasıdır, ama o bir siyasi karardır. Açılım politikası gereği işte 80'lerin politikalarını da düşünürseniz birçok insanın çeşitli nedenlerle sistemden zarar gördüğü, bir şekilde eziyet edildiği insanlara, onu da hesaba katarsak belki öyle bir mantıkla daha geriye götürmek mümkün olabilir. Ama şu an için kesin bir şey yok. Şu anda da Mecliste o toplantı devam ediyor.''

  SBF'DEKİ OLAYLAR
  Bir gazetecinin Ankara üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinde (SBF) yaşanan olayları anımsatması üzerine Özcan, ''Henüz inceleme sonucu gelmedi. Galiba bu hafta sonuna yetiştirecekler'' dedi.

  ''Gelecek rapordan sonra yeni bir inceleme yapmanız söz konusu mu?'' sorusuna Özcan, ''O gelince bir bakalım. O bizi tatmin ediyorsa yapmayız. Ama tatmin etmiyorsa açıklıklar bulursak yaparız'' yanıtını verdi.

  ''TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu ve CHP Genel Sekreteri Süheyl Batum'un da görüşlerine başvurulacağı belirtiliyor'' denmesi üzerine Özcan, bu konuda bir fikrinin olmadığını söyledi.

  Özcan, ''KPSS ile ilgili soruşturma sonuçlandı mı?'' sorusuna da ''Hayır KPSS ile ilgili savcımızın yaptığı soruşturma hala devam ediyor. Esasında onu bekliyoruz. Ben herkes gibi heyecanla bekliyorum, ama maalesef bitmedi. Çünkü araya tekrarlanan sınav girdi. O süreyi kullanamadı Sayın Savcı Bey. Kullanamayınca da büyük bir gecikme oldu'' cevabını verdi.

  Bir gazetecinin ''YÖK'ten Anayasa Mahkemesi üyeliği için bir seçim olacaktı. Bu aday belirlendi mi'' sorusu üzerine Özcan, ''Hayır onu şimdi belirleyeceğiz. YÖK Genel Kurulundaki maddelerden birisi de o. Gündemimizde var'' dedi.


  (habertürk)


 2. #2
  Onursal Üye tonton68 Baktabul'un Çılgını tonton68 Baktabul'un Çılgını tonton68 Baktabul'un Çılgını tonton68 Baktabul'un Çılgını tonton68 Baktabul'un Çılgını tonton68 Baktabul'un Çılgını tonton68 Baktabul'un Çılgını tonton68 Baktabul'un Çılgını tonton68 Baktabul'un Çılgını tonton68 Baktabul'un Çılgını tonton68 Baktabul'un Çılgını tonton68 - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Aug 2007
  Bulunduğu Yer
  Kıskanılanlar Bölgesi.
  Mesajlar
  3.393
  Blog Yazıları
  44
  Tecrübe Puanı
  92546722

  Tanımlı Ce: Öğrenciye 12 Eylül affı müjdesi

  Ellerine Saglik Paylasim icin Tesekkürler

+ Konu Cevapla

Benzer Konular

 1. Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 03-22-2011, 03:51
 2. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 11-25-2010, 12:45
 3. Ucunda Bir Milyon Var 4 Eylül 5 Eylül Konukları Yarışmacıları
  By HaZzAL in forum Eğlence Programları & Talk Showlar Bölümü
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 09-18-2009, 19:04
 4. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 12-26-2008, 13:36
 5. Eylül Şarkı Sözü-Gökhan Kırdar(Eylül)
  By cindy in forum Türkçe Şarkı Sözleri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 07-12-2008, 01:42

Etiketler

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375