Kapadokya'da peribacası çöktü!

Yılda yaklaşık 2 milyon turist tarafından ziyaret edilen Kapadokya'da bir peribacası çöktüNevşehir'in merkeze bağlı Göreme beldesinde, Aydınlı Mahallesi Çakmaklı Sokak'taki bir butik otelin yanında bulunan peribacası çöktü.
Çöken kaya parçaları nedeniyle, peribacasının yakınında bulunan 2 evde maddi hasar meydana geldi, sokaktaki telefon kabloları da zarar gördü. Çökmenin yağmur, kar, rüzgar gibi dış etkenler nedeniyle meydana geldiğini belirten Göreme Turizm Geliştirme Kooperatifi Başkanı Mustafa Durmaz, özellikle son yıllarda yaşanan peribacaları çöküntülerinde artma yaşandığını, yetkililerin peribacalarının korunması konusunda var güçleri ile çaba harcamaları gerçeğinin her geçen gün belirgin bir şekilde ortaya çıktığını söyledi.

"BİZE VERSİNLER YÜZYILLARCA KORURUZ"
Durmaz, "Vatandaşın elinden peribacaları alındı, kaya damlarını aldılar, buralar boşaldı. önceden insanlar yaşıyordu, nefes alınıp veriliyordu. Belediyenin hiçbir yetkisi yok, sivil toplum örgütleri olarak bizlerin yetkisi yok, devlet ile milletin arası nasıl açılır? Böyle açılır benim tapulu malım istimlak ediliyor. Vatandaşa parası verilmiyor, yetkiler geliyor, ölçüp biçiyor, fotoğrafını çekiyor, terk edip gidiyorlar. Biz burada yine sahipsiz kalıyoruz, herkesin malını iade edin bakın o zaman biz belediye olarak da, kooperatif olarak da peribacalarına nasıl sahip çıkarız. Biz peribacalarını da tamir etmeye hazırız. Geçtiğimiz yıl yaptık ama şimdi yapılmıyor. Başımızda hazine kurulu var, koruma kurulu var, onlar da hiçbir şey yapmadan çekip gidiyorlar, bunları bize versinler yüzyıllarca biz bunları koruruz" şeklinde konuştu.


(habertürk)