Dünyanın en uzun ebrusu


Dünyanın en uzun ebrusu Gaziantep'te yapıldı.

Leyla ve Mesut Osmanlıoğlu çifti, Guinness Rekorlar Kitabı'na girmek için daha önce 46,12 santimetre olan rekoru, 50,85 santim ebru yaparak geride bıraktı. Noter huzurunda yapılan denemenin kayıtlarının, Guinness Rekorlar Kitabı yetkililerine gönderileceği bildirildi.

Sanko ParkAlışverişmerkezindeki rekor denemesine vatandaşlar, yoğun ilgi gösterdi.

Osmanlıoğlu çifti, saatler süren denemeyi başarıyla sonuçlandırdı. Ebruya ilk fırçayı Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey attı. Royal Halı Genel Müdürü Cihan Dağcı ve Zirve Üniversitesi Rektörü Prof. Dr Adnan Kısa da ebru denemesini izledi.

Daha önce 48 metre ebru yapmayı planlayan Osmanlıoğlu ailesi 50 metrenin üzerine çıktı. Sanko Park Alışveriş Merkezine gelen yüzlerce vatandaş, denemeyi üst katlardan merakla izledi. Özellikle Gaziantep'in düşman işgalinden kurtulduğu günde deneme yapmayı planlayan Osmanlıoğlu çifti,, sabah saatlerinden itibaren çalışmalara başladı.

Saatler süren çalışmanın ardından 50,85 santim ebruyu yapmayı başaran ebru sanatçıları, eserlerini vatandaşların alkışları arasında sudan çıkardı.

Leyla Osmanlıoğlu, çalışmaların ardından yaptığı açıklamada, yorgunluğu üzerinden attığını, ne diyeceğini bilemediğini söyledi.

Osmanlıoğlu, bir ayın stresini üzerinden attığını ve bu işin içinden gururla çıkmanın heyecanını yaşadığını dile getirerek, ''Gaziantep halkına katkılarından dolayı teşekkür ediyorum. Bizi destekleyen bütün firmalara da ayrıca teşekkür ediyorum. Eşim beni çok zor ikna etti, ama, şu an gururluyuz, mutluyuz'' dedi.

-100 ŞİŞE BOYA, 150 METRE KUMAŞ KULLANILDI''-

Rekor denemesi için eşini ikna eden Mesut Osmanlıoğlu da deneme için 3 buçuk ton su kullanıldığını ifade etti.

Osmanlıoğlu, 50 metrelik ebru için, 30 kilogram hitle ve 100 şişe boya kullandığını kaydetti.

Denemelerle beraber 150 metre kumaş kullandıklarını bildiren Osmanlıoğlu, şöyle konuştu:

''Yaklaşık 2 aydır aktif bir şekilde çalışıyoruz. Bir Gaziantepli olarak, Gaziantep'in kurtuluş gününde bu rekoru kırmanın onurunu yaşıyorum. Biraz önce noter ölçtü; toplam 50,85 metrekare. Yani 50 metreyi de geçtik, 50,85 metrekare yaptık. Benim için bundan daha mutlu bir şey olamaz. Gaziantep'ten bir dünya rekoru çıkartmak eşimle bana nasip oldu. Eşime de emeği geçtiği için çok teşekkür ediyorum. Şu an yorgunluktan bayılacak gibiyim. İnan çok mutluyum, ağlayacağım. Böyle bir onuru yaşamak herkese nasip olsun, herkes böyle bir onuru yaşasın. Çok onurluyum, çok gururlum.''

Osmanlıoğlu ailesine deneme çalışmalarında, Royal Halı, Zirve Üniversitesi ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi destek verdi.

35x50 santimetrelik tablolar haline getirilerek açık artırma ile satılacak ebrudan elde edilecek gelir, Şehit Aileleri Yardımlaşma Derneğine bağışlanacak.

-DAHA ÖNCE TRABZON'DA TESCİL EDİLMİŞTİ-

Dünyanın en büyük ebrusunu yapan Trabzon Kanuni Anadolu Lisesi, Guinness Dünya Rekoru Sertifikası'nı 15 Aralıkta almıştı.

Kanuni Anadolu Lisesi resim öğretmeni Ali Şentürk ve 110 öğrencisi, 28 Mayıs 2010 tarihinde Trabzon Forum Alışveriş Merkezi'nde dünyanın en büyük ebrusu için rekor denemesi yapmış, Guinness Dünya Rekorları temsilcileri önünde gerçekleştirilen çalışmada, 46.12 metrekare büyüklüğündeki (30 metre 75 santim uzunluk, 1,5 metre genişlikte) ebrunun yapımı başarıyla tamamlanmıştı.

Yaklaşık 1,5 saat süren çalışmada beş renk kullanılmış, Şentürk ve öğrencilerinin yaklaşık 3 aylık bir çalışma sonucunda elde ettiği rekor, Guinness yetkilerince de tescil edilmişti.
AA