'İki dil tartışması'

TBMM Genel Kurulu'nda, 2011 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı görüşmelerinin son gününde kapanış konuşması yapan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ' İki dil' tartışmasına son noktayı koydu

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Türkiye'nin resmi dili Türkçe'dir. Bu gerçeği değiştirmeye yönelik hiçbir girişim kabul edilmez. Bu mesele sosyal barış, sosyal bütünlük meselesidir." dedi.

"Tek bayrak, tek devlet ve tek millet"
Erdoğan, partilerinin kuruluşunda tek bayrak, tek devlet ve tek millet dediklerini belirterek, şöyle konuştu: "Etnik kökeni, dini, inancı ne olursa olsun Türkiye Cumhuriyeti üst kimliği altında birdir. Üst kimlik Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığıdır, hepsi bizim kardeşimizdir. Kürt sorununu savunuyorum. Kürtçülüğün, Türkçülüğün karşısındayım. Benim milletimin dili tekdir. O resmi dili Türkçe'dir. Belediyeler de devletin kurumlarıdır.

"Türkiye'nin resmi dili Türkçe'dir"
Adem-i merkeziyetçiliğin idari ve siyasi olanına karşı olduklarını ifade eden Erdoğan, kendilerinin hizmet içerikli olanın yanında olduklarını söyledi. Erdoğan, "Türkiye'nin resmi dili Türkçe'dir. Bu gerçeği değiştirmeye yönelik hiçbir girişim kabul edilmez. Bu mesele sosyal barış, sosyal bütünlük meselesidir. Ne demokrasiye ne de toplumsal barışa hizmet etmez." diye konuştu

"Bu topraklar üzerinde kimseye ameliyat yaptırmayız"
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Bu ülke sahipsiz değil, millet çaresiz değildir. Bu topraklar üzerinde kimseye ameliyat yaptırmayız." dedi. Erdoğan, Meclis Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, "iki dil ve özerklik" tartışmalarını değerlendirdi. Bu tartışmaları kirli bir tezgah olarak değerlendiren Erdoğan, "Bu tezgahın içinde terör örgütü var, terör örgütünün vesayeti altında hareket edenler, can çekişen çeteler var. Ateşe benzin döken siyaset anlayışının kime ne faydası var?" diye sordu.

"Bu ülke sahipsiz değil"
Erdoğan, özerklik tartışmasının, demokratikleşmeyi ve Türkiye'nin ileri demokrasiye kavuşmasını hazmedemeyenlerin kirli bir tezgahı olduğunu kaydetti. Erdoğan, bu milletin tezgahlara evet demeyeceğine işaret ederek, "Bu ülke sahipsiz değil, millet çaresiz değildir. Bu topraklar üzerinde kimseye ameliyat yaptırmayız." diye konuştu.

(habertürk)