'Şoför Nebahatler' yollarda!

“Şoför Nebahat” adıyla sadece Yeşilçam filmlerinde görülebilen kadın şoförlerin gerçek hayattaki temsilcileri her geçen gün artıyor

Türkiye’nin çeşitli kentlerinde toplu taşıma araçları, öğrenci servisleri, hatta kargo taşımacılığında bile dikkati çeken kadın şoförler, Adana’da işlerini öylesine iyi yaptılar ki sayıları artık parmakla sayılacak kadar değil. İlk defa 1998 yılında 2 kadının büyükşehir belediyesi otobüslerinde görev yapmaya başladığı Adana’da kadın şoför sayısı 127’ye çıktı. Toplam 403 şoförden 127’sini oluşturan kadınların hedefi ise kadın ve erkek sayısını eşitlemek. Bunun için de işlerine dört elle sarılıyorlar.

‘ABİ BU NEREYE GİDER?’
Adana Büyükşehir Belediyesi Otobüs İşletmesi Müdürü Şevki Özveren, bugün gelinen noktada kadın şoförlerin çok beğenilmesi ve halkın olumlu tepkilerinin artması üzerine bu sayıyı her geçen yıl artırdıklarını belirtti. Otobüs kullanmak için E sınıfı ehliyet sahibi olmak gerektiğini kaydeden Özveren, göreve başlayan erkek şoförler gibi kadın şoförlere de 2 aylık halkla ilişkiler, güzel konuşma, kişisel gelişim ve trafik konularında eğitim verdiklerini söyledi.

Belediye otobüsü sürücülerinden 2 çocuk annesi Sadegül Yalnıç (33), yaklaşık 4 yıldır şoförlük yaptığını ve “Şoförlüğü erkekler yapar” tabusunu yıktıklarını dile getirdi. Yalnıç, “Yolcular erkekleri direksiyonda görmeye o kadar alışmışlar ki, beni gördüklerinde bile ‘Abi bu nereye gider?’ diye soranlar oluyor. Ayrıca araç kullanırken yanıma gelerek nazar boncuğu takanlar bile var” dedi.

‘AVRAT SÜRÜYOR KAÇIN’
Baba mesleği olan şoförlüğü 6 yıldır gururla sürdüğünü belirten Eda İncekaş (39) ise daha önce bir kargo şirketinde şoförlük yaptığını anlatarak, şunları kaydetti: “6 yıl önce kargo şoförlüğü yaptım, şimdi belediye otobüsü kullanıyorum. Kadınların yapamayacağı hiçbir şey yok. Bundan 5 yıl önce yaşadığım bir olay hâlâ aklımda. Bir durakta durdum, köylü ve yaşlı bir adam otobüse binmek için basamaklara yanaştı ve ‘Avrat sürüyor kaçın’ diye bağırdı. Otobüste bulunan herkes gülmekten kırıldı. Otobüse bindi ve beni dikkatle izledi. İnerken de tebrik ederek gitti. Bundan gurur duydum.”


(habertürk)