SEV'den ŞOK itiraflar!


Savcılık iddianamesinde ÇYDD ve ÇEV ile birlikte misyonerlik faaliyetinde bulunmakla suçlanan Sağlık ve Eğitim Vakfı'na bağlı okulların lisansının açıklananın aksine halen Dünya Kiliseler Birliği'ne bağlı Amerikan Bord Heyeti'ne ait olduğu ortaya çıktı. SEV'in Genel Koordinatörü bu konuda çarpıcı itiraflarda bulundu.Savcılık iddianamesinde ÇYDD ve ÇEV ile birlikte misyonerlik faaliyetinde bulunmakla suçlanan Sağlık ve Eğitim Vakfı'na bağlı okulların lisansının açıklamaların aksine halen Dünya Kiliseler Birliği örgütü Amerikan Bord Heyeti'ne ait olduğu anlaşıldı.

Amerikan Bord`a ait Tarsus Amerikan Koleji 1924'te dini propaganda yaptığı gerekçesiyle kapatılmıştı. Bir yıl kapalı kalan okul tekrar açılırken, bu kez de 1928`de bu sefer 4 öğrencinin Hıristiyan olduğu belirlenen Bursa Amerikan Kız Koleji, Atatürk`ün emriyle süresiz olarak kapatılmıştı. Amerikan Bord Heyeti'nin 1968'te elde kalan okullarını SEV'e devrettiği, bu okulların lisansının 1968'ten bu yana SEV'de olduğu biliniyordu. Nitekim SEV'in kuruluş tarihi 1968.

KOORDİNATÖR: EVET AMERİKAN BORD'A AİT
Ancak bugün SEV'e bağlı olarak eğitim öğretimini sürdüren 6 okulun lisansının halen Amerikan Bord Heyeti'nde olduğu anlaşıldı.

Bu okullar şöyle: İzmir Amerikan Koleji, Tarsus Amerikan Koleji, Üsküdar Amerikan Lisesi, İzmir SEV İlköğretim Okulu, Tarsus SEV İlköğretim Okulu ve Üsküdar SEV İlköğretim Okulu.

Sağlık ve Eğitim Vakfı Genel Koordinatörü Ziya Köseoğlu, sorularımız karşısında “Evet okullarımızın lisansının sahibi Amerikan Bord Heyeti'dir. Ama kısa bir süre içinde SEV'e devir işlemleri tamamlanacaktır” dedi.

42 YIL GEÇMİŞ, DEVİR İŞLEMİ HALEN SÜRÜYOR!
Köseöğlu, “Bu okulların 1968'de SEV'e devredildiği, Amerikan Bord Heyeti ile bir ilgisinin bulunmadığı ileri sürülüyordu. Bu yalan mıydı?” şeklindeki sorumuz üzerine ise “Hayır. 1968'de SEV'e devredildi bu okullar. Mülkiyeti falan SEV'de okulların. Ama okulların lisansı Bord Heyeti'nde. Vakıf olarak lisansın devri için çalışıyoruz” diye konuştu.

“42 yıl geçmiş, lisans devri şimdiye kadar neden yapılmadı?” sorusuna ise Köseoğlu “Yapılmadı değil, girişimlerde bulunuldu ama bu bir türlü gerçekleşmedi. Bir takım bürokratik engeller dolayısıyla uzadı süreç” cevabını verdi.

AMERİKAN BORD'UN SEV'DE TEMSİLCİSİ VAR
Köseoğlu, SEV'in Mütevelli Heyeti'nde Amerikan Bord Temsilcisinin bulunup bulunmadığı konusunda da “Amerikan Bord'dan bir kişi var, evet. Mütevelli Heyet üyemiz Kenneth Frank Amerikan Bord temsilcisidir. Diğer tüm isimler Türk'tür” diye konuştu.

“MİSYONERLİK ESKİDENDİ”
SEV Genel Koordinatörü Ziya Köseoğlu, misyonerlik faaliyetinde bulunulduğu iddiasıyla ilgili de “O eskidenmiş” dedi. Köseoğlu, Amerikan Bord'un Dünya Kiliseler Birliği'nin Türkiye Temsilcisi değil sadece üyesi olduğunu belirterek şu bilgileri verdi: “Amerikan Bord 130 yıl önce Türkiye topraklarında okullar açmış. Ve bu okullar evet misyoner okullarıymış. Kimileri kapatılmış misyonerlik gerekçesiyle. Ancak 1968'den bu yana bu okullar SEV'de. Misyonerlik eskidenmiş. Şimdi misyonerlik falan yapıldığı yok. İlköğretim okullarımız diğer devlet okulları gibi. Tıpatıp aynı. Liselerimizin farkı ise, bazı derslerin İngilizce okutulmasından ibaret. Onun dışında müfredat aynı. Vakfımız, okullarımız bugün özbeöz Türk'tür. Buna rağmen geçmişin olayları bugünmüş gibi yansıtılmaktadır.”

FATİH AKKAYA / HABERVAKTİM