Beyoğlu Belediyesi'nden garip uygulama


Beyoğlu Belediyesi'nden pes dedirten bir uygulama. Güzergahhane Cafe'ye mahalle baskısı yapıldığı iddia edildİstiklal Caddesi'nde hizmet veren Güzergahhane Cafe'nin yaşadıkları Beyoğlu'ndaki mahalle baskısını ortaya çıkardı.

İnsanlara aileleriyle birlikte temiz ve nezih bir mekan açmayı düşünen yetkili, Belediye'nin ilginç uygulaması sonucunda kafelerinin mühürlendiğini iddia etti.

Çevrelerinde bulunan içkili mekanların kendilerini belediyeye şikayet ettiklerini belirten kafe yetkilisi, ”Şikayet sebebi olarak belediyenin bize ayrıcalık tanıdığı bize gösterilen müsamahayı diğer işletmelere gösterilmediğini söylemişler. Buna gerekçe olarakta yani bize sözde arka çıkmalarının sebebini de bizim dinci ve molla olduğumuzdan dolayı belediyenin bize yardımcı olduklarını söylemişler. Aynı zamanda burada bulunan BEYDER denilen içki içenlerin kurduğu dernek bizi yoğun bir şekilde belediyeye şikayet etmiş.” dedi.

Kendilerinin ruhsat almak için belediyenin istedikleri evrakları zorluklara rağmen tamamladıklarını ifade eden kafe yetkilisi, “ Ruhsat için komisyon bizim kafemize geldi inceleme yaptı sıcak su şofbenimizin eksiği olduğunu söyledi. Bizde bunu tamamlayacağımızı söyledik ve sıcak su aparatını monte ederken belediye zabıta memurları 29 Aralık'ta kafeye geldiler ve hiçbir gerekçe göstermeden veya söylemeden yukarıdan gelen emirle diyerek kafeyi mühürlediler. Ancak bunun öncesinde bize herhangi bir yazılı tebligatta bulunmadılar” şeklinde konuştu.

Kafe sahibi, belediye yetkilileriyle görüştüklerini ve onlarında her seferinde “çalışın devam edin bir problem yok dediklerini” söyledi. Yetkililer bütün bunlara rağmen kafelerinin mühürlendiklerini ifade ettiler.

Ayrıca kafe sahipleri belediyede üst düzey bir yetkili ile görüştüklerinde, yetkilinin kendilerine; “esnafın belediyeye dincileri kolluyorsunuz' dediklerini ve belediyenin de bu şikâyeti yapan insanlara 'bakın biz dincileri korumuyoruz' demek için kafeyi mühürlediklerini söylediğini iddia etti.

SAMANYOLUHABER.COM