Burdur'un Ağlasun'un ilçesine bağlı Mamak Beldesi'nde devamlı görevli bir veteriner var ama sağlık göevlisi yok.
Burdur'un Ağlasun'un ilçesine bağlı Mamak Beldesi'nde, hayvan sağlığıyla ilgilenen ve beldede sürekli görev yapan bir veteriner olmasına rağmen, vatandaşlar sağlık görevlisi bulunmadığı için iğne yaptırmakta güçlük yaşıyor.

Mamak Belediye Başkanı Yücel Çetiner gazetecilere yaptığı açıklamada, vatandaşların sağlık ocağı için her gün kendisine gelerek sıkıntılarını dile getirdiklerini belirterek, yetkililere ve siyasilere başvurduğunu ancak sonuç alamadığını anlattı. Çetiner, kendisinin bir çözüm bulamadığını ifade ederek, ''1350 nüfuslu Mamak'tan, yalnızca iğne yaptırmak için Ağlasun'a gidiyoruz. Hastalığın ne zaman geleceği belli olmaz. Biz, beldemize en az bir hemşirenin gelerek hizmet vermesini istiyoruz'' dedi.

Haftada bir defa doktor ve hemşirenin beldeye gelerek sağlık taraması yaptığını aktaran Çetiner, beldelerinde sağlık ocağı ve lojman bulunduğunu ancak sağlık personelinin olmadığını söyledi. Beldeye bağlı köylerle birlikte nüfusun 2 bin 300 civarında olduğunu ifade eden Çetiner, ''300 de öğrencimiz var. Ama bir tek sağlık görevlimiz yok. Çocuklarımız zehirlense acil müdahale edecek görevli yok'' diye konuştu.

Çetiner, çoğu zaman kendi aracı ile Ağlasun'a hasta nakli yaptığını anlatarak, Burdur'da çözüm bulamaması halinde sorunu Başbakan'a iletmek üzere Ankara'ya gideceğini söyledi. Vatandaşların tepkisinin kendisini de tedirgin ettiğini dile getiren Çetiner, şunları söyledi:

''Beldeye bağlı Hisarköy, Yumrutaş, Bakırlı ve Belen köyleri var. Haftada bir gün doktor gelip sağlık taraması yapıyor ama iğne vurduracağımız sağlık görevlimiz yok. Beldemizde hayvan sağlığıyla ilgilenen bir veteriner görev yapıyor. Veteriner, hastalanan hayvanları muayene ediyor, tedavisini uyguluyor, gerekirse onlara iğne yapıyor. Ama hastalanan insanlara iğne yapacak bir sağlık görevlimiz yok. Bazı vatandaşlarımız bana, (İğnemizi baytara mı yaptıralım) diye sitem ediyorlar. Soruna acilen çözüm bulunmalı.''


Kaynak: internetburdur.com