Gül: Diyarbakırlı bunları görmeli!


Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Diyarbakır'da önemli açıklamalarda bulundu.Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi'nde konuşan Gül, "Hepimiz biriz. Demokratik standartların yükseltilmesi sorunları çözecektir. Şiddet, terör kan girerse sorunları çözemeyiz. Yapacaklarımızı el birliğiyle yapmalıyız.
Sorunları farklı terminolojilerle yaparsak çözüm bulamayız. İyi şeyler olacak demiştim hala diyorum. Diyarbakır'da bu düşüncelerimi ortaya koymak istedim. Havaalanından buraya gelene kadar bir çok vatandaşımızdan bazı istekler aldı. Burdaki vatandaşımın tek derdi şuan da sadece iş ve aştır. Ancak burada ele alınan sadece siyaset oluyor. Neden bunlar konuşulmuyor. Diyarbakır Dicle Üniversitesi'nin yaptığı aratırma ortada. Bu şehre gelen önce korkarak gelmiş ancak bu insanlarla yapılan diğer bir araştırma farklı sonuçlar ortaya çıktı" dedi.

BUNLARI GÖRMELİYİZ
Diyarbakır'ın potansiyelinin büyük olduğunun altını çizen Gül, sözlerini şöyle sürdürdü: "Diyarbakır'ın potansiyeli büyük, yatırım yapmak gerekiyor. Herkes buraya gelsin. Kendimize bir çeki düzen vermemiz lazım. Düzce'de yer kalmadı. İnsanlar buraya koşarak gelir. Buranın potansiyeli batının potansiyelinden daha büyük. Milyarlık ihaleleri Türk firmaları alıyor. Dolayısıyla buraları da ihmal etmememiz lazım. Bunları görmeliyiz. Böyle bir ortam var, bunu bozmamamız lazım." dedi.

DİYARBAKIRLI İŞADAMLARINA ÇAĞRI
Gül, "Çok süratli şekilde havaalanının yapılması lazım. Uçaktan inerken insan hayran kalıyor. Yazın kim bilir nasıldır. Bu toprakların sulanması, GAP için milyarlarca dolar harcandı, harcanıyor. Ama malesef ihmal ettiğimiz alanlar var, sulama projeleri yapmak lazım. Sivas ve Kayseri'deki barajlar da böyle yapılmış. Barajlar yapılmış ama sonra kanal yapılmış. Bunlar yanlış politikalardır. Burada da kanallar çok geciktirilmiş. Memnuniyetle görüyorum ki son yıllarda bunlar ilerlemiş. Gıdaya dayalı sanayi ile bu bölgelerin dolup taşması lazım. Siz Diyarbakırlı işadamlarısınız. Çoğunuz başka yerleri tercih ediyorsunuz. Diyarbakırlıların bunu görmesi gerekir" diye konuştu.

MEDYAYA ELEŞTİRİ
"Medya Diyarbakır'ı sadece siyasetle gündeme getirmemeli" diyen Gül, sözlerini "İnsanlara iş bulmadan sadece siyaset konuşmak haksızlıktır. Ben iki gün buradayım, bu açık hava müzesini gezeceğim. Buradaki işadamlarını tebrik ediyorum. Siz insanlara iş vererek bir noktada devletin görevini yapıyorsunuz. Diyarbakır halkına tekrar teşekkür ediyorum" diyerek tamamladı.habervaktim