Mardin'de patlama!

1 ölü varMardin Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi'nde oksijen borusu onarımı sırasında gaz sıkışması sonucu meydana gelen patlamada 1 kişi öldü. Hastanede büyük panik yaşanırken, bazı hastalar tahliye edildi.

Mardin Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi'nde bodrum katında oksijen ağı borularında bakım onarım yapıldığı sırada gaz sıkışması nedeniyle patlama meydana geldi. Gaziantep'ten bakım ve onarım için hastaneye gelen teknisyenlerden Metin Özçalışkan (50) hayatını kaybetti. Olay nedeniyle önlem amacıyla hastanedeki yaklaşık 60 çocuk ile kadın hasta, ambulanslarla başka hastanelere nakledildi.

Mardin Valisi Hasan Duruer, "Oksijen ağı borularının bakım ve onarım işlerinin yapıldığı sırada gaz sıkışması nedeniyle bir patlama yaşandı. Patlama sonucu onarım işini yapan firmanın bir çalışanı hayatını kaybetti. Patlamada başka can kaybı ve yaralımız yok. İş kazasında patlama tedbirsizlik yüzünden meydana geldi. Olayla ilgili soruşturma sürüyor. Patlamanın nedeni ve sorumluları soruşturma sonucu netlik kazanacaktır" diye konuştu.

Mardin Valisi Hasan Duruer ve Belediye Başkanı Mehmet Beşir Ayanoğlu, olayın ardından hastanede incelemelerde bulunarak Başhekim Dr. Fettah Oğuz'dan bilgi aldı. Başhekim Dr. Oğuz, patlamadan sonra bütün hastaları tahliye ettiklerini, gerekli temizliğin yapılmasının ardından hastaların getirileceğini belirterek, ''Hastanedeki patlama tüp patlaması değildir. Oksijen tüpünden basınç sonucu çıkan hortumun alev almasıyla meydana gelmiştir" dedi.

Sağlık Bakanlığı Tedavi Hizmetleri Genel Müdürü İrfan Şencan ise, patlamayı soruşturmak üzere bir müfettiş görevlendirildiğini, hastalara oksijenin baş uçlarındaki tüplerle verilebildiğini ve hastanenin çalışır vaziyette olduğunu, tahliye edilen hastaların da peyder pey hastaneye kabul edileceğini bildirdi.


(habertürk)