İnsan aklına bedel biçildi: 10 bin lira

2007’de Ankara Anafartalar Çarşısı’nda 10 can alan bir bomba patladı. Patlamada Caner Kaplan öyle yaralandı ki, “Yüzde 70 zekâ kaybı”na uğradı


PKK’lı canlı bomba Güven Akkuş’un Anafartalar Çarşısı’na hain baskınında yaralanan Caner Kaplan’ın uğradığı “yüzde 70 zekâ kaybı”nın bedeli 10 bin TL tazminat oldu.
10 kişinin öldüğü patlamada yaralananlar arasında yer alan Caner Kaplan, o dönemde lisanslı bir futbolcu ve bilgisayarlı muhasebe öğrencisiydi.
ZİYARETE GİTTİ HAYATI KARARDI
Ankara Yenimahalle Ticaret Meslek Lisesi Bilgisiyar ve Bilgisiyarlı Muhasebe Bölümü son sınıf öğrencisi iken Anafartalar Çarşısı’nda çalışan kuzenini ziyarete giden Caner’in hayatı, canlı bomba Güven Akkuş’un eylemiyle kâbusa döndü.
Çarşıya girmek üzereyken patlayan bombayla kanlar içerisinde kalan Caner, kaldırıldığı Numune Hastanesi’nde tedavi altına alındı. Kafasının iki ayrı yerinde şarapnel parçaları bulunan Caner, bir yıl süren tedavinin ardından ayağa kalkabildi. Olay sırasında 17 yaşında olan Caner’in ailesi, İçişleri Bakanlığı hakkında 450 bin TL maddi ve manevi tazminat istemiyle dava açtı.
Avukat Emre Eren, idarenin hizmet kusuru içerisinde bulunduğunu belirterek, dava dosyasına, 1997 yılından beri örgüt içerisinde olan teröriste polis memuru H.P.’nin para karşılığında pasaport verdiği iddiasını da koydu. Avukat Eren davada, Caner’in lisanlı futbolcu iken futboldan koptuğunu ve 4 yaşında bir çocuk olarak ömür boyu başkasının bakımına muhtaç kaldığını vurguladı.
MADDİ TAZMİNAT TALEBİ REDDEDİLDİ
Ankara 16’ncı İdare Mahkemesi, Kaplan Ailesi’nin tazminat istemini kısmen kabul etti. Mahkeme, Caner’e maddi tazminatı reddederken 10 bin TL manevi tazminat verdi. Mahkeme “olayda elem ve üzüntü duyduğu” gerekçesiyle anne ve babaya 5’er bin, kız kardeşe ise 2 bin 500 TL tazminat ödenmesine hükmetti.
ÖLENE TAZMİNAT, SAKAT KALANA YOK
Caner Kaplan’ın avukatı Emre Eren, 16’ncı İdare Mahkemesi’nin verdiği kararı temyiz etti. Temyiz dilekçesinde aynı patlamada hayatını kaybeden Selahattin Deniz adlı kişinin eşine ve iki çocuğuna 350 bin TL verildiği belirtilerek mahkemenin sosyal risk ilkesini dikkate almadığı, bu durumun hukukla bağdaşmadığı savunuldu.
'OĞLUMUN AKLINI GERİ VERSİNLER O ZAMAN'
Kaplan Ailesi mahkemenin kararıyla büyük şok yaşadı. Karara itiraz eden aile şimdi dava dosyasının görüşüleceği Danıştay’dan gelecek haberi bekliyor.
Caner’in babası Alaattin Kaplan, HABERTÜRK’e, “Devletin terör mağduruna biçtiği bedel çok komik. Oğlum 4 yaşındaki bir çocuktan farksız. Bana oğlumun aklını geri versinler, ben üste para vereyim” dedi. Kaplan, yaşadıklarını şöyle anlattı: “Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yatarken, Mavi Marmara’da yaralananlar aynı hastanede yatıyordu. Başbakan bizi de ziyaret etti. Oğluma bakan kızım okulu bırakmak zorunda kaldı. Kızıma iş istedim. Talimat verdi. Bir süre sonra bizi İş ve İşçi Bulma Kurumu’ndan aradılar ve OSTİM’de bir lokantada bulaşıkçı olarak iş bulduklarını söylediler. Durumu Başbakanlık Özel Kalemi’ne ilettim. ‘İş beğenmiyorsun’ diye telefonu yüzüme kapadılar. Cumhurbaşkanımıza da yazdım ama sonuç çıkmadı.”


(habertürk)