Sonuçlar Diyanet Şûrası’nda ele alınacak..
Hükümet, Diyanet alanında tartışmalı sorunları çözmek ve bir kanaat oluşturabilmek amacıyla Cumhuriyet tarihinin en kapsamlı din araştırması için düğmeye bastı.

En geç şubat ayında başlanacak araştırma kapsamında, Türkiye’nin dört bir yanında ve yurtdışında yaşayan vatandaşlara sorular yöneltilecek. Kamusal alan, başörtüsü, okullarda din eğitimi, Alevi vatandaşların talepleri gibi konuların yanı sıra, “Din-devlet ilişkileri nedir, nasıl olmalı?”, “Diyanet’in hizmet alanları, geleceğin Diyanet’i ve özerkliği” gibi konulara ışık tutacak araştırmanın sonuçları seçimden sonra yapılacak Din Şûrası’nda ele alınacak.

GAYRİMÜSLİMLERİ KAPSAMIYOR
Hükümet, tartışmalı konulardaki din politikalarını, vatandaşların yaklaşımları ve Diyanet Şûrası’ndan çıkacak sonuçlara göre belirleyecek. Objektif bir şekilde yapılması planlanan araştırma için önümüzdeki günlerde sorular hazırlanacak. Özel bir şirkete yaptırılması planlanan araştırma; Türkiye’de yaşayan gayrimüslim vatandaşları kapsamıyor. Araştırma yapılırken üniversitelerden ve uzmanlardan da destek alınacak.

Cumhuriyet tarihinin en kapsamlı din araştırmasıyla ilgili HABERTÜRK’e bilgi veren Devlet Bakanı Faruk Çelik, “Araştırmaya Türkiye genelinde 10 binlerce insanın katılacağını düşünüyorum. Din-devlet ilişkisi nedir, nasıl olmalı? Ve bu başlık altında Diyanet ve hizmet alanı, geleceğin Diyanet’i, Diyanet’in özerkliği, mevcut yapısı, bu konuda aklınıza gelen ne varsa vatandaşa sorulacak. Geleceğin diyanetiyle ilgili çok kapsamlı bir araştırma olacak” dedi.

DİN-DEVLET İLİŞKİLERİ
Bakan Çelik, “Bu araştırma ile amacınız ne? Sadece Diyanet mi, kadının toplumdaki statüsü, yeri gibi konular da olacak mı?” sorusuna, “Din-devlet ilişkilerinin tümü yani yüzlerce soru var burada” dedi. Çelik, “Aklınıza gelen sorular neler?” sorusuna, “Ben şimdi onları belirleyemem. Din-devlet ilişkilerinde sorun yok mu? Bugün konuştuğumuz konuların hepsi var. En çok tartışmayı soruların belirlenmesi sırasında yaşayacağız” yanıtını verdi.

DİYANET’TE ALEVİLERİN TEMSİLİYETİ
Cemevlerinin ibadethane sayılmasıyla ilgili talepleri de değerlendiren Bakan Çelik, toplumdan gelecek farklı talepleri dikkate alacaklarını söyledi. Çelik, “Olay basit bir olay değil. Bir şeyi bozarak bir şey yapmak değil. Yapılana yeni yapılar ilave etmektir. Yoksa, ben bir kesimi memnun edeceğim diye diğerini yıkıyorsunuz. Onu kim tamir edecek? Daha büyük sorun alanları çıkıyor” dedi.

Diyanet’te Alevilerin veya Caferilerin temsil edilmediği yönündeki eleştirilere de yanıt veren Bakan Çelik, şunları söyledi: “Diyanet’in yapılanması bugünün olayı değil ki. Diyanet, 1924’ten beri var. Yaklaşımdan yaklaşıma fark var. Alevilerin böyle talepleri var mı? diye sorarsanız; bir kısmının var. Ancak Diyanet’te ‘temsil edilin’ denilse, diğer bir kısmı orada ne işimiz var? der.”

HT