Özkök'ten raporu kim gizledi?


Genelkurmay gözlemcisinin 1. Ordu Plan seminerine ilişkin "Öncelikle bir Milli Mutabakat Hükümetinin kurulmasının gerektiği" şeklindeki tespiti G.Kurmay Başkanı Hilmi Özkök'ten kim gizledi?Genelkurmay gözlemcisinin 1. Ordu Plan seminerine ilişkin "Öncelikle bir Milli Mutabakat Hükümetinin kurulmasının gerektiği" ne ilişkin tespit yaptığının ortaya çıkmasından sonra savcılık, "Hilmi Özkök'ten bu raporu kim gizledi ?" sorusunun yanıtını arıyor.

Genelkurmay eski Başkanı Org. Hilmi Özkök, Balyoz darbe planı iddialarının ortaya çıkmasından sonra kendisine suç sayılacak raporların sunulmadığını açıklamıştı. Ancak Genelkurmay gözlemcisinin önemli ayrıntılar verdiği raporun dönemin Daire Başkanı Tuğgeneral Bekir Kalyoncu tarafından paraflandığı ve Genelkurmay İkinci Başkanı Org. Yaşar Büyükanıt tarafından onaylanmasına rağmen Özkök'e sunulmamış olması anlamlı bulundu. Savcılık, şimdi bu raporun Özkök'ten neden ve nasıl gizlendiğini araştırıyor.

Genelkurmay eski Başkanı emekli orgeneral Hilmi Özkök, Balyoz Darbe Planı iddialarının gündeme gelmesinden sonra önemli açıklamalarda bulunarak, "Seminer sonuç raporu emreden makama hiyerarşik komuta kanalıyla sunulur. Bu raporu Kara Kuvvetleri Komutanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı karargahları inceler ve özetini komutanlara sunarlar. Basında yer aldığı şekilde suç sayılacak şeyler bana sunulmadı" demişti. Bu arada dava süreci ile birlikte plan seminerine katılan 14 gözlemcinin raporlarının akıbetleri de merak ediliyor. Savcılık kayıtlarında sadece plan seminerinde "Milli mutabakat hükümeti tartışıldı" tespitinde bulunan Genelkurmay temsilcisi Kurmay Albay Hasan Durak'ın raporu yer alıyor.

Seminere gözlemci olarak katılan Tuğgeneral Mehmet Pınar, Tuğgeneral Tevfik Özkılıç ve Tuğgeneral Cevdet Kurnaz'ın da oduğu 13 gözlemcinin raporu ise araştırılıyor.

SABAH