‘Asıl Bilgi yönetimi gitsin’

Bilgi'deki p*rno teze suç duyurusu!


Bilgi Üniversitesi Matematik Bölümü Başkanı Ali Nesin, bir öğrencinin ***** film tezi nedeniyle 2 öğretim üyesi ve 1 öğretim görevlisinin işine son veren üniversite yönetimini istifaya davet etti. Nesin, “Her şeyi yüzlerine gözlerine bulaştırdılar” dedi.


Bilgi Üniversitesi’nde bir öğrencinin p*rno film tezi nedeniyle 2 öğretim üyesi ve 1 öğretim görevlisinin işine son verilmesine Matematik Bölümü Başkanı Prof. Dr. Ali Nesin sert tepki gösterdi. Ali Nesin, yazdığı mektupla üniversite yönetimini hem istifaya davet etti hem de ağır ifadelerle eleştirdi. Ali Nesin, bitirme tezinin p*rno film olup olmayacağının akademik ve etik düzeylerde tartışılabileceğini belirtti; üniversite yönetiminin tepkisinin ise tartışılacak hiçbir yönü olmadığını ifade etti. Nesin, “Üniversitemizi ne akademik olarak ne de kâr getiren bir kurum olarak yönetmekten aciz olduğu anlaşılan, tecrübeyle sabit olduğu üzere aldığı her kararı yüzüne gözüne bulaştıran bu yönetimin istifasını talep ediyorum” dedi.

‘AÇ KALIRIZ DAHA İYİ’
İşte Ali Nesin’in mektubu: “Değerli Arkadaşlar, Bilgi yönetiminin son olaylar karşısındaki tavrını kabul edilemez bulduğumu açıklamak zorunluluğunu hissediyorum. Bitirme tezinin p*rno filmolup olamayacağı akademik ve etik düzeylerde belki tartışılabilir ama yönetimin tepkisinin tartışılacak hiçbir yanı yoktur, nereden ve hangi bakış açısıyla bakarsanız bakın tepeden tırnağa yanlıştır. ‘Veliler ne der, toplum nasıl karşılar?’ gibi kaygılarla üniversite yönetilmez. Yönetilirse işte o zaman veliler ne der, toplum ne tepki verir anlaşılır! Sık sık sanki bir matahmış gibi 10 yıllık Laureate tecrübesinden ve geleneğinden söz eden yönetimin, acaba 1000 yıllık üniversite geleneğinin bir sonucu olan Magna Charta Universitatum’dan haberleri var mi? Bir akademisyen ekmek parası kazanmak amacıyla akademisyenliği seçmemiştir. Kendini adadığı, varını yoğunu koyduğu bir dalda çalışmak istediğinden, yani ulvi nedenlerden akademisyen olmuştur. Bunun sonucu olarak ekmek parası kazanması bu basit gerçeği değiştirmez. Dolayısıyla gerçek akademisyenlerin ‘Veliler ne der?’ ya da ‘Ekmek paramızdan olacağız’ gibi kaygıları olamaz. Özümüze ihanet edeceğimize aç kalırız daha iyi! Bütün bu değerlendirmelerin sonucu olarak, üniversitemizi ne akademik olarak ne de kâr getiren bir kurumolarak yönetmekten aciz olduğu anlaşılan, tecrübeyle sabit olduğu üzere aldığı her kararı yüzüne gözüne bulaştıran bu yönetimin istifasını talep ediyorum.”

Öte yandan Ali Nesin, Bilgi Üniversitesi’ndeki tüm akademisyenleri, pazartesi günü konuyla ilgili protesto eylemi yapmaya çağırdı.

p*rno filmi bilirkişi inceleyecek
Bilgi Üniversitesi’nin, mezuniyet tezi olarak çekilen “Porn Project” adlı p*rno filmle ilgili olarak görevlerine son verdiği Görsel Tasarım Bölüm Başkanı Prof. Dr. İhsan Derman ile öğretim üyeleri Ali Pekşen ve Ahmet Atıf Akın hakkında yaptığı suç duyurusu üzerine, Eyüp Cumhuriyet Savcısı Levent Çağıl soruşturma yürütecek. Önümüzdeki hafta başlaması planlanan soruşturma kapsamında “görevi kötüye kullanmak” ile suçlanan 3 öğretim üyesi, projeyi hazırlayan Deniz Öngün ve filmde oynayan 2 kişinin ifadelerine başvuracak. Halen tevzide olan dosyanın henüz savcıya ulaşmadığı ve soruşturmanın gelecek hafta başlayacağı öğrenildi. Savcının filmin bir kopyasını da bilirkişi incelemesi için isteyeceği öğrenildi.


(habertürk)