Gay hakem parasız kaldı!

Halil İbrahim Dinçdağ: "Yalnız kaldım, tek çarem bu, eğer bin lira toplayabilirsem..."


Futbol Federasyonu Merkez Hakem Kurulu (MHK) tarafından cinsel tercihi nedeniyle maçlarda görevlendirilmeyen Trabzon bölgesi hakemlerinden Halil İbrahim Dinçdağ, haklarının geri iade edilmesi amacıyla yürüttüğü hukuk mücadelesinde parasız kalınca, sosyal paylaşım sitesi Facebook'taki sayfasından arkadaşlarından yardım istedi.

İleti bölümüne, "Bütün çalışma haklarım elimden alındığı için hiçbir maddi gelirim kalmadı. Arkadaşlarımdan 10 TL yardım istiyorum" diye yazan Dinçdağ, "Yalnız kaldım, tek çarem bu, eğer bin lira toplayabilirsem Futbol Federasyonu Tahkim Kurulu'na göreve iade ve görev verilmesi için dava açacağım" dedi.

HUKUK MÜCADELESİ SÜRÜYOR
Dinçdağ'ın, İstanbul Sarıyer Asliye Hukuk Mahkemesi'ne MHK aleyhine açtığı 100 bin liralık maddi, 10 bin liralık manevi tazminat davasının ilk duruşması 22 Şubat 2011'de görülecek. Futbol Federasyonu Tahkim Kurulu'na da görevine geri dönmesi için dava açmak isteyen Dinçdağ, işsiz ve parasız kalmasından dolayı bunu gerçekleştiremedi. Bu nedenle çareyi sosyal paylaşım sitesi Facebook'ta arkadaşlarına ileti yazarak yardım istemekte bulan Halil İbrahim Dinçdağ, sayfasında şunları yazdı:

"10 TL YARDIM İSTİYORUM"
"2009 yılının nisan ayından bu yana Türkiye'deki bütün çalışma haklarım elimden alındığı için hiçbir maddi gelirim bulunmamaktadır. İş haklarımı geri almak için vermiş olduğum hukuksal mücadelem için tüm arkadaşlarımdan 10 TL yardım istiyorum. Şimdiden bu yüzsüzlüğü yaptığım için özür dilerim. Şimdiden ilginize ve duyarlılığınıza teşekkür ederim. Yapacağınız maddi ve manevi yardımlar tamamen bu mücadelem için kullanılacaktır. Davaları kazanırsam bu hepimizin haksızlıklara karşı bir zaferi olacaktır."

SÖZ VERENLER UNUTTU
Halil İbrahim Dinçdağ, "Haksız bir şekilde hakemliğime son verildi. Göreve iade edilmem gerektiğine inanıyorum. Tahkime dava açmam gerekiyor, bunun için bin TL lazım, ama bende yok. Bana bu konuda yardım için söz verenler sözlerini unuttu. Onun için Facebook'ta böyle bir ileti paylaştım, arkadaşların tepkisini merak ediyorum, insanların nasıl karşılayacağını merak ediyorum" dedi.

"GEREKİRSE AİHM'E GİDECEĞİM"
Bu olayın bir insan haklarının ihlali olduğunu belirten Dinçdağ, "Eğer Tahkim'deki davayı kaybedersem Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne gideceğim. Ben gay kimliğimi Türkiye'de ilk açıklayan futbol hakemiyim. Kariyerimi devam ettirmek için tüm hukuk yollarını deneyeceğim. Suç işlemedim, mesleğimi iyi yaptım, sadece gay olduğumu söyledim. Futbol Federasyonu çalışmamı engelledi, hayatımı cehenneme çevirdi" diye konuştu.

MHK, 2 YILDIR GÖREV VERMEMİŞ
MHK, Trabzon bölgesi hakemlerinden Halil İbrahim Dinçdağ'a iddiaya göre 2 yıldır cinsel tercihi nedeniyle görev vermemiş, bunun üzerine o güne kadar onlarca maç yöneten Dinçdağ, mücadele başlatmıştı.


(habertürk)